Зима позаду, а отже час попіклуватися про майбутній врожай. Коли і чим кропити плодові дерева навесні, які варто обирати препарати для обприскування рослин та як проводити процедуру – Фактам ICTV розповів наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Навіщо обробляти сад навесні
Дуже важливо з приходом весни здійснити профілактичне обприскування плодових дерев. Це допоможе знищити шкідників, що вижили під час холодів, та збудників хвороб, які починають активно поширюватися з настанням тепла.
– Весняна обробка саду є важливим етапом для збереження здоров’я рослин. У цей час важливо провести профілактичні заходи захисту та здійснити обприскування від сезонних шкідників, що прокидаються ранньою весною, – наголошує експерт.
Однак обробка дерев забезпечує не лише захист від шкідників і хвороб, а ще й збільшує їх плодючість, зберігає від згубного впливу навколишнього середовища.
Зараз дивляться
Також не забудьте провести важливі маніпуляції навесні – видалити всі відмерлі та хворі частини рослин. Це допоможе вберегти сад від подальшого розвитку шкідливих організмів.
– Необхідно також забезпечити зелені необхідними добривами, це особливо важливо під час відновлення активного росту дерев. Як правило, така процедура значно прискорює розвиток плодових, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Які рослини обов’язково обробляти навесні
Це стосується майже кожного дерева, оскільки шкідники не нехтують будь-якою можливістю поласувати смачненьким.
– Практично всі садові рослини вражаються шкідниками та хворобами і потребують весняної обробки, особливо на перших етапах розвитку, – каже Олексій Колесник.
Обприскування найбільше потребують такі дерева:
- фруктові — яблуні, груші, вишні, черешні, абрикоси, персики тощо;
- декоративні — клени, ялини, туї, кущі;
- листопадні дерева — дуби, ясени, берези тощо.
Коли найкращий час для обробки саду весною
Кропити плодові дерева навесні потрібно декілька раз.
Першу обробку можна проводити до початку набрякання бруньок, коли середня температура повітря тримається від + 4-5 °С. Цей час зазвичай припадає на кінець березня.
– Наприкінці березня, коли встановиться стабільна плюсова температура, можна розпочинати превентивні обробки, – говорить експерт.
Другу обробку дерев починають у період, коли бруньки вже набрякли і лопнули, але зелені листочки ще не розпустилися. У цей час важливо захистити сад від комах-квіткоїдів і грибкових захворювань.
Третя фаза обробки дерев весною триває недовго – до розпускання бруньок. Під час цього періоду рослинам може надокучати парша, борошниста роса тощо. Будьте уважні – стадія нерозкритих бутонів у кожної культури різна, тому час для обприскування рослини необхідно підбирати індивідуально.
– Багатьох збудників хвороб можна ефективно побороти тільки на перших стадіях розвитку як, наприклад, гриб Тафринів. Він викликає кучерявість листя персиків. Або жуків довгоносиків, які виходять із зимівлі на початку квітня та завдають великої шкоди рослинам, що тільки прокинулись, – каже наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Під час цвітіння рослин важливо провести профілактичну обробку. Це допоможе захистити їх від можливих хвороб і активності шкідників, зміцнити до них імунітет.
Чим можна обробити сад весною
Тут все залежить від мети. Якщо хочете захистити дерева від хвороб і шкідників, то у нагоді стане бордоська суміш.
До речі, раніше наш експерт розповідав, як приготувати бордоську суміш та про метод обробки.
Ефективними препарати для обприскування дерев від шкідників є хімічні засоби Перметрин, Малатіон або Карбарил. Їх можна придбати у спеціалізованих для саду та городу магазинах.
У випадку, коли на деревах помітні грибкові захворювання, їх кроплять фунгіцидами. Серед спеціальних препаратів є Манкоцеб або Фенбуконазол.
Крім того, для обробки саду можна застосувати і органічні речовини, наприклад, відвар часнику. Вони добре борються зі шкідниками та захищають дерева. Зробити такі відвари самостійно доволі просто. До того ж, це досить бюджетний варіант догляду за садом.
Також у якості органічного засобу в Інтернеті радять використовувати настоянку з перця, однак наш експерт не рекомендує цього робити:
– Відвари чи настоянки з часнику можуть бути дієвими проти грибкових та бактеріальних захворювань за рахунок активного компоненту – Аліцину, саме він надає часнику характерний смак і запах та має фітонцидний потенціал. Чого не можна сказати про аналогічні настоянки з перцю, про їх ефективність проти збудників хвороб мені нічого не відомо.
Зі свого боку наш постійний експерт із захисту рослин рекомендує починати весняні обробки з обприскування розчинами мідного купоросу та бордоської суміші.
Ефективним він вважає і застосування таких препаратів, як:
- Скор,
- Хорус,
- Світч,
- Актеллік.
За його словами, вони забезпечать початковий захист від найрозповсюджених шкідників.
Як обробити сад навесні: інструкція
Спершу необхідно визначити, які дерева ви хочете кропити. Також важливо розуміти, чим саме ви будете проводити обробку, оскільки у кожного з засобів є свої особливості.
Так, мідний купорос та бордоська суміш – це контактні фунгіциди, тобто вони діють на збудника хвороб тільки під час безпосереднього потраплянні на нього.
– Ефективні проти лишайників, для видалення тіл трутовиків з плодових дерев або профілактики розмноження інших організмів, – каже наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
На відміну від них, Скор, Хорус та Світч – це системні препарати, вони проникають в рослину та зсередини долають широкий спектр збудників, навіть коли ті ще непомітні оку.
Під час використання більшості препаратів бажано використовувати спеціальний Прилипач, він забезпечить краще утримання розчину на рослині. Цю допоміжну поверхнево-активну речовину можна придбати у будь-якому магазині для садівників та городників.
Перед проведенням обробок варто ретельно оглянути ваш сад на предмет пошкодження шкідниками. Ну, і дочекатися сонячної і теплої погоди. Це важливо, щоб обприскування не змило дощем. Адже тоді не буде жодного ефекту і доведеться все робити наново.
І, звісно, під час обробок дотримуйтесь заходів безпеки – одягайте захисну маску, окуляри, рукавиці та щільний одяг, який ховає всі частини тіла.
До речі, раніше Факти ICTV писали, як правильно використовувати кавову гущу, щоб отримати максимальну користь на городі та забезпечити правильний догляд за кімнатними рослинами.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.