Представники запорізького ТЦК відповіли на найпоширеніші питання
Після набуття чинності нового закону про мобілізацію – 18 травня 2024 року – у багатьох запоріжців досі залишаються питання: хто має йти до ТЦК, а хто ні, як отримати відстрочку та багато інших. На них відповіли представники запорізького ТЦК та СП під час брифінгу.
Читайте також: Мобілізація в країні – на кожному підприємстві не вистачає до 10% співробітників
– Чи підлягають мобілізації чоловіки, які доглядають за родичами з інвалідністю?
Раніше в статті 23 Закону України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, до внесення змін, які набули чинності з 18 травня, ця категорія підлягала відстрочці. Але на теперішній час це стосується лише дружин, які мають інвалідність 3-ї групи, які мають одночасно онкологічне захворювання або відсутність органу. Також можна оформити відстрочку стосовно осіб, які мають 3-ю групу інвалідності іншим шляхом.
Оскільки органи МСЕК, згідно з положенням, оформлюють необхідність постійного догляду лише за особами, які мають 1-у групу інвалідності, то стосовно третьої групи є лікарсько-консультативні комісії. Вам необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, який зробить витяг з медичної карти хворого та з цими документами направитися до комісії. Вона в свою чергу визначить необхідність постійного догляду і цей документ буде підставою для розгляду надання відстрочки.
– Чи потрібно оновлювати дані в ТЦК чоловікам з інвалідністю, студентам та багатодітним батькам? Як отримати відстрочку від мобілізації?
Громадяни України від 18 до 60 років – всі, незалежно від статусу чи обставин мають оновити дані.
Якщо людина хоче отримати відстрочку від мобілізації, їй необхідно зібрати пакет документів, які підтверджують обставини щодо її надання. Наприклад, студенти мають надати документи, що підтверджують отримання освіти. Коли всі документи зібрані, необхідно прибути до РТЦК та написати заяву на голову комісії. Протягом тижня документи будуть розглянуті і особу повідомлять про рішення комісії. У період розгляду заяви військовозобов’язаний не підлягає призову. Тобто боятися, що вас мобілізують під час оформлення відстрочки – не треба.
– Чи відбулися зміни щодо бронювання військовозобов’язаних?
Так, відповідні зміни відбулися 7 травня. По-перше, всі військовозобов’язані, які мали бронювання за наказом Мінекономіки до 7 травня, їм відстрочка продовжується ще на один місяць – до 7 червня відповідно.
Читайте також: Новий закон про мобілізацію – чи почали запоріжці оновлювати свої дані (опитування)
Також згідно з новим порядком, всі працівники силових структур – поліція, надзвичайники судова охорона – зобов’язані стати на військовий облік.
– Чи повинні оновлювати дані юнаки до 25 років?
Так, це мають зробити всі військовозобов’язані громадяни України віком від 18 до 60 років.
– Які штрафи загрожують тим, хто не оновить дані та не виконає вимоги нового закону?
Порушення військовозобов’язаними, призовниками, резервістами правил військового обліку вчинені в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від 1000 до 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Це – від 17 до 25,5 тисяч гривень для громадян та від 34 до 51 тис. грн для посадових осіб. За зіпсування чи втрату документів, або недбале збереження військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, в особливий період тягне за собою накладання штрафу від 850 до 1700 грн.
– Базова військова служба – хто зобов’язаний її проходити?
Базова військова служба – це один з різновидів військової служби, передбачений Законом України, для громадян України віком віл 18 до 25 років. На проходження такої підготовки служби відправляються придатні для цього за станом здоров’я чоловіки та, лише за бажанням – жінки. Один раз за цей час громадянин може обирати рік проходження цієї служби, але тільки до досягнення 24-річного віку. В більшості, це майже повна аналогія строкової служби.
Також ми писали, як правильно оформити заяви на відстрочку від служби за новим законом.