7.3 C
Kyiv
Неділя, 25 Лютого, 2024

Що робити в разі аварії на ЗАЕС та чи допоможе йод: інструкція
(ubr.ua)

Найпопулярніше

Очільник Головного управління розвідки (ГУР) України Кирило Буданов повідомив, що російські війська планують вчинити вибух на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка тимчасово перебуває під їхнім контролем.

Загроза підриву на ЗАЕС є великою як ніколи, наголосив глава ГУР. За словами Буданова, у разі отримання наказу на його виконання можуть піти лічені хвилини. Як підготуватись до аварії на ЗАЕС та що робити у разі тривоги, розібрався UBR.ua.

Блекаути повертаються? На скільки годин можуть відключати електрику в Україні влітку

Загроза вибуху на ЗАЕС – влада розпочала масштабні навчання

Обласна військова адміністрація Запорізької області оголосила про проведення 29 червня спеціальних навчань з метою забезпечення готовності до захисту населення під час ймовірного виникнення надзвичайної ситуації на ЗАЕС.

В планах передбачено практичне відпрацювання заходів щодо реагування на надзвичайні ситуації та проведення евакуації населення. Влада наголошує, що всі заходи мають навчальний характер і закликає зберігати спокій.

Водночас міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що один з шести енергоблоків станції продовжує працювати в режимі “гарячого зупину”.

Окупанти свідомо блокують переведення п’ятого блоку в режим холодного зупину. Це значно підвищує ризик терористичної загрози на ядерному об’єкті“, – заявив Галущенко.

ЗАЕС не буде подавати воду другорядним споживачам: на скільки вистачить ресурсу станції

Аварія на ЗАЕС: що робити в перші хвилини

Офіційні особи звернулися до населення з інструкціями у разі підриву ЗАЕС. Глава МВС Ігор Клименко закликав насамперед зберігати спокій та дотримуватися офіційних рекомендацій влади. Можливий радіоактивний фон, за його словами, зберігатиметься в повітрі приблизно протягом однієї доби.

Якщо не буде заходів з евакуації, кожен громадянин повинен закритися в себе в приміщенні, системи вентиляції мають бути вимкнено – кондиціонери тощо. Шпарини потрібно щільно закрити мокрою тканиною або скотчем“, – розповідає Клименко.

За умови появи повідомлень про радіаційну загрозу слід негайно одягнути на себе та близьких засоби захисту:

  • протигаз;
  • респіратор;
  • протипилову тканинну маску;
  • ватно-марлеву пов’язку.

Після цього необхідно пройти до укриття, якщо воно розташоване в безпосередній близькості. Інакше – залишатися вдома, бажано – в підвалі цегляної багатоповерхівки. На вулиці залишатися категорично не можна.

Кабмін затвердив план корпоратизації Енергоатому

Залежно від будівельного матеріалу, конструкції та поверховості будівля може  послабити радіацію:

  • дерев’яні будинки – в 2-3 рази;
  • підвали дерев’яних будинків – в 7-10;
  • одноповерхові цегляні будинки – в 10;
  • їхні підвали – в 40-50;
  • багатоповерхові цегляні будинки – в 400-500;
  • їхні підвали – в 1000 разів.

За умови перебування в житловому приміщенні слід щільно закрити всі двері, вікна, вентиляційні канали та віддушини, затулити в них шпарини, зашторити щільною тканиною або ковдрою, змоченою у воді тканиною.

Радіоактивний матеріал осідає на зовнішньому боці будівель, тому необхідно триматися якнайдалі від стін та даху будівлі. Тобто бажано не перебувати в кімнаті з вікнами, що виходять назовні.

Залишати місце укриття можна лише у разі крайньої необхідності або за умови повідомлення про евакуацію.

Зупинення підприємств та загроза для екології. Як підрив Каховської ГЕС позначиться на економіці України

Підрив ЗАЕС: що має бути вдома

В кожному будинку або квартирі слід зробити запаси чистої питної води на кілька діб у герметичній тарі. Запас води роблять з розрахунку 30-40 мл на кілограм ваги людини – це середньодобова норма. Але краще запастися побільше.

Що ще має бути вдома – харчі. Їх для зберігання потрібно помістити в герметичні пакети/тару або загорнути в кілька шарів паперу, після чого покласти до холодильника.

Потрібно зробити певний запас води, харчів, які треба зберігати в холодильнику або в прохолодному місці“, – радить голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

Не рекомендується споживати в їжу продукцію з індивідуальних господарств, насамперед молоко, зелень та фрукти. Їх слід їсти лише з маркетів –  реалізовані в герметичній упаковці.

Перед прийомом їжі рекомендується прополоскати ротову та носову порожнини 0,5% розчином питної соди. Також слід активно використовувати найпростіші засоби спецобробки – мило та мильний розчин.

Від 10 копійок до 7,5 грн: в Україні потрібно запровадити ринковий тариф на електроенергію для населення, – експерт

Аварія на ЗАЕС: як врятуватись та чи потрібно приймати йод

В загальному випадку профілактику йодом здійснюють одразу після отримання звісток про вибух реактора.

Йодна профілактика – це насичення щитовидної залози стабільним йодом“, – повідомляє Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ).

Профілактику здійснюють, аби уникнути поглинання щитовидкою радіоактивних ізотопів йоду та попередити опромінення, пояснюють у ДНТЦ ЯРБ. Водночас у відомстві наголошують, що жоден з можливих сценаріїв розвитку подій на ЗАЕС не потребує профілактики йодом.

У ДНТЦ ЯРБ радять, як врятувати життя під час підриву ЗАЕС: “Викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому йодопрофілактика не потрібна. Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим“.

Таким чином, аптечка на випадок підриву ЗАЕС точно обійдеться без калію йодиду, йоду та інших препаратів, що містять йод. Ба більше, їхнє необгрунтоване застосування лише нашкодить здоров’ю.

Що робити, якщо у вас високий пульс: як швидко знизити в домашніх умовах

Популярний лікар Євген Комаровський нагадує, що реактори на ЗАЕС було зупинено у вересні 2022 року. Період напіврозпаду йоду становить трохи більше 8 днів, натомість ядерна реакція не відбувається вже 9 місяців.

Не треба жодного йоду приймати, бо викид радіоактивного йоду в поточній ситуації неможливий. Реальних шансів на викид радіації немає, тож заспокойтеся з йодом“, – пояснює Комаровський.

Лікар додає, що загалом калій йодид потрібно мати в аптечці вдома, бо в Україні ще є інші працюючі реактори.

Які райони будуть евакуйовувати у разі аварії на ЗАЕС

Точну кількість людей, які підлягають евакуації, влада назвати не може, повідомив в ефірі національного телемарафону уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Однак з його слів зрозуміло, що вивозити людей у ​​разі необхідності будуть з районів Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей.

Ми точно розуміємо, що це стосуватиметься кількох областей. У всіх областях створено окремі штаби. Розроблено питання евакуації: на перший етап на 30 км, на другий етап на 50 км. Підготовлено медзасоби та опрацьовано логістичні маршрути“, – рапортує Лубінець.

Братимуть участь в комплексній евакуації не лише державні механізми, але й волонтерські бригади, наголосив омбудсмен.

Наслідки зачеплять не лише Україну – десятки, якщо не сотні, мільйонів людей“, – попереджає Лубінець.

Про те, що слід брати для евакуації та що має бути в “тривожній валізці”, можна детально прочитати на сайті Запорізької ОВА. Також загальні правила поведінки за умови катастрофи на АЕС розписано на державному довідковому сайті.

Зазначимо, що бізнес також готує плани евакуації своїх співробітників – UBR.ua відомо про декілька таких компаній, розташованих у Києві.

У Києві з’явилися перші укриття з кодовими замками

Яких збитків зазнає Україна у разі вибуху на ЗАЕС

Наразі неможливо навіть потенційно оцінити масштаб руйнувань у разі підриву ЗАЕС, каже екс-міністр енергетики та голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.

Залежно від теракту – якщо всі реактори буде знищено, це коштуватиме Україні до $100 млрд“, – поділився своїми викладками в розмові з UBR.ua Плачков.

За словами екс-міністра, вартість комплексу становить не менш ніж $50 млрд. Потенційні втрати, разом з прилеглою інфраструктурою, можуть зрости до $100 млрд.

Якщо локально щось зроблять – це одне. Якщо перетворять на непридатний для ремонту – то ми змушені будемо законсервувати ЗАЕС і будувати нові станції на новому місці“, каже Плачков.

Втрата ЗАЕС – це втрата 6 ГВт виробництва енергії. Від вересня 2022 року станція не постачає е/е для України та нині є відключеною від української мережі. Однак після звільнення найбільшу АЕС в Європі повернуть до мережі – якщо не буде диверсії на ЗАЕС.

Трильйони гривень збитків. Влада нездатна підрахувати втрати екології, а Заходу це не подобається, – експерт

Компенсувати ці втрати – це будувати нові атомні реактори. Один енергоблок коштує від $5-10 млрд. Час на його зведення становить від 5 до 10 років“, повідомляє Плачков.

Ще раз зазначимо: головне у будь-якій критичній ситуації – уникати паніки. По можливості попередьте сусідів, будьте на зв’язку та дотримуйтесь вказівок місцевих органів влади.

UBR

Останні новини