Єврокомісія пропонує Раді ЄС продовжити угоду про автомобільні перевезення з Україною, але з деякими змінами – “з метою покращення її практичної імплементації та забезпечення виконання, зберігаючи при цьому її цілі та сферу застосування”.
Транспортний безвіз: коли ЄС та Україна підписали угоду
Угода була підписана в червні 2022 року, а потім продовжена до кінця червня 2024 року. Такий же документ було підписано з Молдовою.
Домовленості надають двосторонні транспортні права українським, молдовським та європейським перевізникам на території один одного.
Зараз дивляться
Цей документ скасував необхідність дозволів для українських перевізників для двосторонніх і транзитних перевезень в країни ЄС. Водіїв звільнили від вимоги мати водійське посвідчення міжнародного зразка.
У зв’язку з тим, що традиційні транспортні маршрути в регіоні порушені або закриті через агресивну війну РФ проти України та недоступність Чорного моря як традиційного торговельного шляху для двох країн, в ЄК вважають, що продовження угоди принаймні до кінця 2025 року допоможе убезпечити ланцюги поставок.
Транспортний безвіз: які зміни пропонуються
Єврокомісія на основі обміну думками з державами-членами, Україною та зацікавленими сторонами пропонує наступні зміни:
- зробити обов’язковою наявність документів, які підтверджують, що транспортний оператор належним чином уповноважений здійснювати міжнародні перевезення, і що перевезення здійснюються відповідно до угоди;
- зробити обов’язковою наявність спеціальних документів, які засвідчують, що операція без вантажу безпосередньо пов’язана з транзитною або двосторонньою операцією;
- посилити контроль за дотриманням автоперевізниками зобов’язань, пов’язаних з операціями, дозволеними угодою, боротьбу з шахрайством та підробкою водійських документів, а також з правопорушеннями, пов’язаними з безпекою дорожнього руху (такі правопорушення можуть призвести до відкликання ліцензії);
- додати нове захисне застереження: якщо на національному ринку автомобільних перевезень у певному географічному регіоні спостерігається значне порушення, яке може бути пов’язане з угодою, дія документу може бути призупинена в цьому регіоні.
В Єврокомісії переконані, що ці заходи сприятимуть імплементації угоди без шкоди для взаємної вигоди.
Пропозиції ЄК зараз перебувають на розгляді Ради ЄС, яка має надати Комісії мандат на переговори з Україною та Молдовою.
Джерело: European Commission
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.