Верховна Рада розглядає новий законопроєкт про мобілізацію, який вносить ряд змін до правил призову на військову службу. На момент розгляду, до законопроєкту вже внесли понад 4200 правок. Деякі з них були відхилені, але інші, в тому числі ті, що стосувалися ухилянтів та пенсіонерів, залишилися. Детальніше про це, читайте в матеріалі ІА «Дніпро Оперативний».
Кому з пенсіонерів доведеться стати на військовий облік
Комітет Верховної Ради розпочав аналіз правок до законопроєкту №10449 про мобілізацію. Одна з поправок, подана групою народних депутатів, пропонує зобов’язати чоловіків пенсійного віку, які раніше служили в певних державних органах, стати на військовий облік.
Згідно з пропозиціями, громадяни України віком від 18 до 60 років, які звільнені зі служби (зокрема, через виходження на пенсію), повинні будуть стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Це стосується колишніх працівників таких структур, як:
- поліція,
- МВС,
- оперативно-рятувальна служба,
- ДБР,
- кримінально-виконавча служба,
- служба судової охорони,
- податкова та митна служби
- Бюро економічної безпеки.
Згідно з цими правками, вказані категорії осіб мають стати на військовий облік протягом 60 днів з моменту набрання законом чинності.
Важливо зазначити, що це лише одна з поправок. Остаточне рішення про те, чи буде вона прийнята, буде ухвалено Верховною Радою.
Інші зміни в законопроєкті про мобілізацію
Заступник голови комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв поділився оновленою інформацією про законопроект:
Покарання ухилянтів:
З чотирьох пунктів, пропонованих Міноборони, два прибрали, через їх недієздатність, а саме:
- обмеження прав на операції з нерухомістю,
- блокування рахунків у банку.
Залишилися два пункти:
- Заборона на виїзд за кордон.
- Заборона на водіння транспортного засобу.
Електронний кабінет:
Цю норму з законопроєкту прибирати не планують. Вона буде одним зі шляхів для подачі даних та спілкування з ТЦК. Люди зможуть оновити свої дані особисто в ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет.
Демобілізація:
Пункт про демобілізацію зараз обговорюється. Розглядаються різні варіанти термінів служби (36 місяців) в тилу та на передовій. Для прийняття остаточного рішення потрібні додаткові дані та розуміння від Генштабу.
Відстрочка для аспірантів
Всі аспіранти, незалежно від джерела фінансування їхнього навчання, матимуть право на відстрочку від мобілізації.
Народний депутат Федір Веніславський повідомив, що вони отримали багато звернень щодо цього питання, яке стало другим за кількістю поправок до законопроєкту про мобілізацію. Він підкреслив, що поділ аспірантів на тих, хто навчається за кошти держбюджету, і тих, хто навчається за кошти фізичних осіб, є неконституційним і порушує принцип рівності. Тому всі аспіранти матимуть право на відстрочку від мобілізації.
Міносвіти буде додатково розробляти механізми, щоб особи, які не мають реального наміру здобувати науковий ступінь, не зловживали цим правом, можливо, через відповідні іспити для вступу до аспірантури.
Коли буде голосування в Раді за новий закон про мобілізацію?
Нагадаємо, що 7 лютого 2024 року Верховна Рада прийняла законопроєкт про мобілізацію в першому читанні. 27 лютого розпочалась робота над правками. Всього було внесено 4195 правок.
Член комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поділився ймовірними датами голосування у другому читанні:
- Оптимістичний сценарій: комітет завершить роботу з правками до 10-15 березня.
- Песимістичний сценарій: до 20 березня.
Таким чином, за будь-яким з цих сценаріїв, голосування за законопроєкт про мобілізацію у другому читанні очікується до кінця березня 2024 року.
Нагадаємо, ми писали раніше, про блокування Telegram: чи буде доступний месенджер в Україні