0
Вічно ображені люди зазвичай самі вибирають таку позицію. Все навколо не так, всі кривдять: чоловік-негідник, начальник-гордец, подруга-егоїстка, дитина-зайдиголова. Але зберігання власної образи – це добровільно випита отрута, яка отруює все життя. Психолог Михайло Лабковский розповів, чим небезпечна образа для самих «скривджених» і як перестати ображатися легко і просто.
Образа – це отрута, яку випиваєш ти сам
«Образа – це коли п’єш отруту ти, але чекаєш, що отруїться хтось інший», – говорить Інтернет. А я хочу поговорити з вами про те, чому ми ображаємося і як це перетворюється в систему.
Одного разу один лікар-анестезіолог розповідав мені, що, виявляється, не можна терпіти біль. І якщо під час якої-небудь медичної маніпуляції є можливість знеболення, то треба обов’язково нею скористатися. Чому?
Тому що больовий сигнал надходить у мозок, і, якщо він досить інтенсивний (а вже тим більше – тривалий), утворюється нейронна дуга, і це місце продовжить нагадувати про себе ще довгий-довгий час. ⠀
Те ж саме з образою. Коли нас ображають і ми «проковтуємо», больовий сигнал так і залишається всередині. І ця образа буде «боліти» ще довгі роки, якщо ми не навчимося відразу її «випльовувати», позбавлятися від цього почуття, навіть не дозволяючи йому повністю нас охопити.
Образа – вибір самої людини
Тут, як і з болем: люди в буквальному сенсі звикають ображатися, причому з самого раннього дитинства. Не те сказали, не так подивилися, на очі навернулися сльози, але ви стерпіли і «зберегли обличчя» – ось це все тягне за собою образу, яка так і залишається всередині вас. Люди в такому стан вічно шукають, кому цю образу «розмістити». І звідси вже класика: невротичні відносини, проблеми з колегами та родиною, які супроводжують нас на цьому світлому життєвому шляху. ⠀
Але є і хороша новина: по-перше, можна навчити свою психіку не ображатися. Не в сенсі «підставляти другу щоку», а просто не дозволяти іншим людям вас зачіпати. А по-друге, від образи можна позбутися. Не від однієї конкретної, нанесеної певною людиною ще за царя Гороха, а від самої емоції. ⠀
Тому що образа насправді всередині. Як та сама отрута, яку ми випиваємо, – справа ж не в тих, хто її завдав, а в тих, хто її з собою носить.
Жодна людина не повинна відповідати нашим очікуванням
Поки ти чекаєш від людини, доти ти будеш ображатися. Лікування образи – у прийнятті свободи кожного. Не подобається щось? Зроби сама, як подобається. Найближча людина тебе не влаштовує, і ти відчуваєш себе нещасною? Так, може, тобі просто не підходить ця конкретна людина? Як тільки ти зрозумієш, що ніхто тобі нічим не зобов’язаний, у тебе просто зникнуть приводи для образ.
Ти ж не ображаєшся на погоду через те, що йде дощ? Ти розумієш, що нічого не можеш змінити і це просто відбувається. І ти або сидиш вдома і чекаєш, поки дощ закінчиться, або береш парасольку.
Так і у відносинах. Або ти просто приймаєш людину такою, якою вона є. Або шукаєш іншу людину, яка буде тобі підходити.
Висновок
Таким чином, образа – це вибір самої людини бути ображеною. Адже чому нам прикро? Не тому, що інші люди не відповідають нашим очікуванням, а тому, що ми самі чекаємо від людей того, чого вони не можуть нам дати. Але ніхто нікому нічого не повинен. Чоловік не повинен багато заробляти, дружина не має щодня готувати борщ, дитина не зобов’язана бути слухняною і робити те, що від неї хочуть батьки.
Кожен з нас – автономна цілісна особистість, яка має свободу вибору і право бути собою. Якщо твій чоловік «не такий» або «не так» до тебе ставиться, це не його проблема, це – твої особисті завищені і невиправдані очікування.