Є така собі “гіпотеза зелені” – що більше навкруги цього кольору, то краще ми почуваємося. Напевно, тому з приходом тепла наш емоційний стан поліпшується, стає більше сил та енергії. Наразі саме час створювати красу, натхнення навколо себе та формувати гарний газон на подвір’ї. Коли сіяти траву весною і як це правильно робити – розповіли наші експерти з рослин Ліліана Лавринець та Олексій Колесник.
Коли сіяти траву весною
Висівати газон можна, щойно встановиться тепла погода. Потрібно дочекатися, коли термометр вночі показуватиме 5–10°С (не нижче) – і вперед. Як правило, цей період припадає на середину або кінець квітня. Це вже залежить від регіону, де ви сіятимете траву.
– Оптимальний час для посіву газонної трави – кінець квітня–початок травня, коли вже мине загроза заморозків, а ґрунт ще буде вологим, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Восени також можна сіяти газон. Найкращий для цього час – вересень-початок жовтня.
Зараз дивляться
– Найсприятливіші умови для посіву трави у вересні – на початку жовтня. Ще коли немає морозу, а земля досить тепла, – каже знавець рослин, викладач біології та блогер Ліліана Лавринець.
Коли краще сіяти траву: сприятливі дні
На квітень та травень, згідно посівного календаря на 2024 рік, припадає чимало сприятливих днів. В цей час не просто можна, а рекомендовано проводити озеленення свого подвір’я.
Найкращі дати для посіву трави у квітні – 1, 2, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 21-23, 25-30.
А от 3, 4, 7-9, 24 квітня бажано не займатися вирощуванням зелені.
У травні найкращі для посадки різних культур дні, зокрема й посіву трави – це 3, 4, 11-13, 19-22, 24-27, 30, 31 числа. Саме ці дати сприятимуть швидкому й рясному озелененню вашого двору.
1, 2, 7-9, 23, 28, 29 травня краще не проводити жодних робіт із посадки та вирощування будь-яких культур.
Як правильно посіяти траву Ліліпут
Часто господарі, які хочуть озеленити своє подвір’я, сіють спеціальну травосуміш універсального призначення, яку ще називають газон Ліліпут. А все через те, що вона невибаглива та стійка до несприятливих умов.
Загалом газон Ліліпут складається з карликових сортів лугових трав, у якій обов’язково присутні костриця червона і тонконіг луговий. Костриця додає газону стійкості до пошкоджень і сприяє швидкому відновленню.
Як зазначає знавець рослин, викладачка біології та блогерка Ліліана Лавринець, посадка газону Ліліпут майже нічим не відрізняється від сіяння трави інших видів.
Отже, насіння суміші Ліліпут потрібно рівномірно розподілити по поверхні землі та неглибоко занурити в землю всього на 2-4 см. Спочатку цю траву сіють поздовжньо, а потім упоперек. Це виключить ймовірність появи порожніх, незасіяних місць на газоні.
Далі розглянемо загальні правила посіву трави, які допоможуть перетворити ваш газон на справжній зелений оазис.
Як правильно сіяти траву весною
Маніпуляція складається з декількох неважких кроків.
- Крок 1. Обираємо місце.
Оскільки через надмірну вологу коріння трави постійно підгниватиме, а газон виросте ріденьким і з залисинами, ділянка у низині – не найкраще місце.
– Спершу необхідно обрати правильне місце, з огляду на те, що на газонах не можна допускати застою вологи, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Тож краще сіяти траву там, де немає тіні та багато сонця.
А якщо хочеться доглянутий лужок під тінню дерев, тоді обирайте трави, що добре ростуть за недостатнього освітлення: білу конюшину, вівсяницю тощо.
– Не намагайтеся сіяти траву там, де маєте птицю, вона обов’язково поклює зернятка, – застерігає знавець рослин і блогерка Ліліана Лавринець.
- Крок 2. Очищення ділянки.
Після того як оберете ділянку для майбутнього газону, необхідно її очистити від бур’янів, гілок, сміття та каміння.
- Крок 3. Обираємо насіння та ґрунт.
Перед тим як придбати насіння трави – понюхайте його. Звісно, якщо є така можливість. Запах свіжого сіна свідчить про те, що воно не застоялося, не забродило, а також – не заражене грибком.
Водночас подивіться на зовнішній вигляд насіння – воно має бути розсипчастим.
Як правило, у магазинах можна придбати готові суміші, але є можливість зібрати й свою комбінацію трав. Найкраще поєднання дає м’ятлик і вівсяниця – з такого насіння виросте низький газон.
Особливу увагу варто звернути й на ґрунт. Він повинен бути трохи перемішаний із чорноземом.
– Ґрунт має бути бодай трошки перемішаний із чорноземом для того, щоб травичка комфортно росла і було хоч якесь добриво, – пояснює Ліліана Лавринець.
Тож якщо ділянка глиниста або на ній занадто багато піску, покрийте майбутній газон чорноземом чи піщаним ґрунтом.
Коли земля складається не тільки з глини або піску, буде достатньо її скопати. Така підготовка ґрунту дозволяє створити здоровий шар для трави.
І пам’ятайте, що внесення добрив одразу не має сенсу, оскільки вони розчиняться у землі й не дадуть користі. Додавайте мінерали вже після першого скошування – так трава буде зеленіти рясно й тішити око.
- Крок 4. Висівання трави.
Після вибору місця, його очистки та переорювання, можна розпочинати сіяти.
Насіння занурюють у землю у суху, безвітряну погоду: його змішують із піском 1:3 і висівають вручну або за допомогою сівалки.
– Найкраще це робити, перемішавши насіння з піском, так буде добре видно вже засіяні ділянки, їх необхідно буде покрити тонким шаром ґрунту та полити, – каже наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
І головне – траву потрібно садити густо, щоб вона не виросла купками, а перетворилася на нормальний суцільний газон.
Догляд за травою після посіву
Після висадки газону головне не допускати пересихання ґрунту.
– За сухої погоди обов’язково поливайте газон! – каже знавець рослин, викладачка біології та блогерка Ліліана Лавринець.
Крім того, потрібно вчасно видаляти бур’яни вручну чи за допомогою гербіцидів.
– Подальший догляд полягає у вчасному покосі по сухій траві та проведенні скарифікації. Це часткове порушення цілісності твердої водонепроникної оболонки насіння з метою полегшення його набрякання і проростання та збільшення відсотка схожості, – пояснює наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Також важливим моментом є аерація або, інакше кажучи, провітрювання газону. Ця маніпуляція передбачає неглибоке проколювання поверхні дерну і витяг злежалого моху та повсті.
Також не забувайте і про своєчасну боротьбу з хворобами, шкідниками та, звісно, про внесення добрив.
– Якщо бачите, що трава росте повільно або й зовсім не росте (за орієнтир беріть час, який вказаний на упаковці) купіть добриво. Обирайте або спеціальне для газону, або універсальне, – радить Ліліана Лавринець.
До речі, раніше Факти ICTV писали, коли і чим кропити плодові дерева навесні, які препарати варто обирати для обприскування рослин і як проводити процедуру.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.