Фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” пояснили, як надати першу допомогу людині в стані гострого стресу, коли поруч немає професійних психологів.
– Зрозуміло, що першу психологічну допомогу має надавати фахівець. Але в перші хвилини після стресу можуть стати в пригоді кілька важливих порад, – зазначають експерти.
Дев’ять порад від психологів
1. Проведіть людину в безпечне тихе місце, де вона зможе відпочити. Допоможіть зручно сісти, за потреби зніміть її взуття.
Зараз дивляться
2. Більше розмовляйте з людиною, ставте їй прості запитання. Наприклад, “Як тебе звати?”, “Хочеш пити, їсти?”. Запитуйте також, що вона відчуває.
3. Залучайте її до спільних дій. Ви можете разом прогулятися, випити чаю тощо.
4. За можливості обмежте кількість людей навколо.
5. Підтримуйте людину на вербальному та тілесному рівнях. Попросіть дозволу та візьміть її за руку.
6. Дайте людині можливість виплакатися і виговоритися. Не варто ставити зайвих запитань, говорити, що розумієте її або давати поради.
7. Загалом, намагайтеся створити максимально спокійну атмосферу. Спробуйте “розрядити” обстановку жартами.
8. Говоріть із людиною короткими фразами, упевненим спонукальним тоном (“Випий води”, “Умийся” тощо).
9. Коли людині стане краще, налийте їй теплого чаю або запропонуйте поспати. Спостерігайте за її станом, не варто залишати її саму.
Стрес через війну
За словами фахівців, для того, щоб бути в ресурсі, незважаючи на тяготи війни та постійний стрес, потрібно відпочивати. У цьому допоможуть звичайний душ і навіть вечірки та ресторани, якщо вони сприяють поповненню втрачених сил.
Психологи, зокрема, радять намагатися лягати спати, прокидатися, їсти в один і той самий час, за годину до сну і після не користуватися мобільними телефонами.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.