“Цього фільму не мало бути”, — сказав режисер Мстислав Чернов у своїй промові на церемонії вручення премії “Оскар”. Але завдяки відвазі та наполегливості трьох журналістів, що в нелюдських умовах з ризиком для життя документували злочини росіян, з’явилася стрічка “20 днів у Маріуполі” — і вразила світ.
23 лютого 2022 року двоє харків’ян та фотограф з Бердянська за завданням Associated Press їдуть у Маріуполь знімати підготовку до ймовірної війни. Через 20 днів по тому вони дивом вивозять зі знищеного міста 30-годинне відео, яке ляже в основу найвідомішого на сьогодні українського фільму.
Хто такі Чернов, Степаненко та Малолєтка?
Цей перший український “Оскар” можна назвати на дві третини харківським, адже двоє з трьох кореспондентів АР, що з ризиком для життя працювали над зйомками в Маріуполі — уродженці Харкова.
39-річний Мстислав Чернов не готувався до професії журналіста. В юності він закінчив університет радіоелектроніки, але інженером так і не став, бо захопився фотографією. У 2005 році майбутній оскарівський лауреат починає працювати фотографом у місцевому харківському виданні “МедіаПорт”. Три роки потому Мстислав отримав свою першу премію як документаліст — головну нагороду виставки “Харків. Місто очима городян”. Того ж року відбулася його перша персональна виставка Musica per somnia, присвячена японській скрипальці Саяка Шоджі.
У 2013 році Мстислав Чернов вперше знімав вуличні протести у Стамбулі. Пізніше в інтерв’ю фотограф розповідав, що насильство поліцейських так вразило його, що він вирішив присвятити життя документуванню воєн та конфліктів. Харківський фотограф став знаменитим ще задовго до “Оскара”. Він знімав протести під час Революції Гідності, отримав поранення під час сутички протестувальників із міліцією, з 2014 року висвітлює війну з Росією. Чернов був першим фотографом, який фото збитого малайзійського “Боїнга”. Далі була робота на війні в Лівії, Сирії, Афганістані, Нагірному Карабасі, у Мінську на під час демонстрації Мстислава знову побили силовики, але він встиг зафільмувати, як міліціонери застрелили одного з протестувальників.
Якщо Мстислав Чернов до 24 лютого 2022 року вже був визнаним професіоналом з багатьма нагородами, то його колега Василіса Степаненко відносно недавно почала працювати в журналістиці. Василисі зараз усього 24 роки, у 2018 році вона почала працювати в новинах “Об’єктив” на телеканалі “Сімон”. Знімала сюжети про різноманітні події в Харкові, ось так це виглядало: