Від початку повномасштабного вторгнення РФ багато українців знайшли притулок та влаштувалися на роботу в Польщі.
Саме у цій країні один із найвищих рівнів інтеграції українських громадян у місцевий ринок праці.
Водночас, коли українці отримують заробітну плату від польського роботодавця, постає питання, як уникнути подвійного оподаткування доходів.
Зараз дивляться
Як, перебуваючи в Україні, повернути сплачений у Польщі податок із зарплати – читайте далі.
Ані положення податкового законодавства України, ані Конвенція між українським та польськими урядами про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна, не передбачають механізму повернення податків, сплачених за кордоном.
Про це розповіли Фактам ICTV член Ради Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, старша радниця КМ Партнери Юлія Кривомаз та партнер КМ Партнери Інна Таптунова.
Натомість за рахунок податків, сплачених у Польщі, можна зменшити суму податків в Україні, яку треба сплатити з польської зарплати на підставі річної декларації про майновий стан і доходи. Це допоможе уникнути ситуації, коли польська заробітна плата оподатковується двічі.
– Таким правом може скористатися громадянин України, що зберігає статус податкового резидента України, оскільки в разі наявності такого статусу особа має обов’язок задекларувати польську заробітну плату та оподаткувати її в Україні як іноземний дохід за ставкою податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18% та з військовим збором за ставкою 1,5%, – кажуть юристки.
Водночас якщо громадянин не є податковим резидентом України, то обов’язок оподатковувати в Україні польську заробітну плату у нього відсутній.
Порядок усунення подвійного оподаткування в Україні шляхом зарахування податків, сплачених в іноземній країні, визначається Податковим кодексом України та передбачає нижченаведене:
- Зарахування податків можливе виключно щодо ПДФО, розрахованого на суму доходу у вигляді польської заробітної плати (іноземний дохід), оскільки військовий збір формально не підпадає під дію Конвенції.
Тобто військовий збір доведеться сплачувати в повному обсязі на підставі річної декларації про майновий стан і доходи.
- Якщо в Польщі із заробітної плати було сплачено податків більше, ніж належить сплатити в Україні (наприклад, в Польщі було сплачено податок за ставкою 20%, тоді як в Україні ставка ПДФО становить лише 18%), то сума переплати податків в Польщі не підлягає поверненню в Україні.
Що необхідно для повернення податків із зарплат, сплачених у Польщі
Для зарахування в Україні сплачених у Польщі податків необхідно отримати довідку від компетентного польського органу (це може бути податкова) з підтвердженням суми доходів фізичної особи (бази/об’єкту оподаткування) та суми сплачених з такого доходу податків у Польщі.
Тобто довідка має відображати суми нарахованої/виплаченої заробітної плати та суми сплачених з неї податків.
– Відповідно до положень ст. 24 Конвенції, зарахування податків, сплачених за кордоном, дозволено в межах суми податків до сплати у відповідній країні щодо того ж самого доходу, – наголошують експертки.
Оскільки Польща та Україна є сторонами Гаазької конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 5 жовтня 1961 року, то довідка має бути апостильована. Також така довідка разом з апостилем має бути перекладена українською мовою з нотаріальним посвідченням перекладу в Україні.
Як перераховуються польські податки
Перерахунок сум податків, сплачених у Польщі, в гривні здійснюється за курсом Нацбанку України на фактичну дату сплати податків в Польщі.
Якщо ж немає документального підтвердження дати сплати податків у Польщі, то перерахунок у гривні здійснюється за валютним курсом НБУ, що діє на 31 грудня звітного року.
Положеннями ПКУ не передбачено, що довідку необхідно подавати разом із податковою декларацією про майновий стан і доходи за відповідний рік до податкового органу.
Водночас юристи з огляду на практичний досвід рекомендують разом із податковою декларацією подавати супровідний лист із зазначеними обставинами, що зумовлюють право на зарахування податків, сплачених в іноземній країні, а також оригінал довідки із нотаріально засвідченим українським перекладом.
Також рекомендується зробити нотаріальну копію оригіналу довідки для себе (для формування деклараційного пакета документів, що зберігається у фізичної особи).
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.