Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш засудив спроби Росії організувати на окупованих нею територіях псевдоголосування на виборах президента РФ.
У заяві генсекретаря, яку 15 березня поширив його речник Стефан Дюжаррік, вказано, що спроби Росії анексувати українські території недійсні з погляду міжнародних законів.
«ООН залишається непохитно відданою суверенітету, незалежності, єдності й територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах», – йдеться в заяві.
У Росії 15 березня пройшов перший день голосування на виборах президента, яке завершиться основним днем виборів у неділю, 17 березня.
Дільниці також відкриті на окупованих територіях України – на контрольованій Росією території Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей, а також у Криму. Місцеві жителі повідомляли, що їх примушують до участі у голосуванні. Україна і Захід заявляють, що незаконні вибори на окупованих українських територіях порушують міжнародне право, і їхніх результатів не визнаватимуть.
Читайте також: Розвідка Британії спрогнозувала підсумки незаконних виборів президента РФ на окупованих територіях України
Володимир Путін, який керує Росією з 2000 року, балотується на п’ятий термін. До голосування не допустили опозиційних кандидатів.
Перемогу Путіна, який, по суті, контролює всі важелі влади в Росії, багато коментаторів називають практично вирішеним питанням.
Вибори, які проходили в Росії останніми роками, незалежні спостерігачі й експерти оцінювали як невільні й нечесні. За їхніми словами, влада втручається у виборчий процес, створює переваги провладним кандидатам, у низці випадків йдеться і про прямі фальсифікації. На президентських виборах немає незалежних міжнародних спостерігачів, серйозно обмежені можливості спостереження для російських громадян.
Російська опозиція закликала всіх, хто не погоджується з політикою Путіна, прийти 17 березня опівдні на виборчі дільниці, висловивши таким чином свій негласний протест, і або голосувати проти Путіна за будь-якого з трьох інших кандидатів, або псувати бюлетень. Таким чином, за задумом ініціаторів акції, противники Путіна покажуть свій спротив і не порушать чинного законодавства РФ.
Російська прокуратура у відповідь пригрозила кримінальною відповідальністю за «перешкоджання вільному здійсненню громадянами своїх виборчих прав і роботі виборчих комісій».
Під час голосування в Росії 15 березня зафіксували щонайменше 10 випадків, коли у виборчу скриньку вилили зеленку чи схожу речовину, також повідомляли про шість спроб підпалу на виборчих дільницях.