3
Появу хворобливих пухирів на губах зазвичай вважають ознакою поширеного захворювання – герпесу. Однак вони можуть свідчити і про іншу хворобу.
Фолатна недостатність – це стан, при якому відзначається знижений вміст фолатів. Так називають активні форми фолієвої кислоти, вона ж-вітамін B9. На ранніх стадіях це захворювання не завжди можна помітити, але є деякі ознаки, які можуть побічно вказувати на наявність дефіциту цієї речовини.
Кутовий стоматит
Однією з ознак дефіциту вітаміну B9 експерти вважають кутовий стоматит, повідомляє Express. Для нього характерна поява тріщин в куточках рота, які можуть бути болючими і кровоточити. Крім того, можлива поява пухирів.
Петехії
Це другий симптом, який вказує на нестачу вітаміну В9 в організмі. Йдеться про дрібної висипки фіолетового, червоного або коричневого кольору. Її поява пов’язана з тим, що фолієва кислота допомагає виробляти ДНК, РНК і кров’яні тільця. Також недолік В9 провокує хворобливу блідість, відзначають експерти глобальної медичної компанії ADA.
Хвороби шлунково-кишкового тракту
Недостатня кількість вітаміну B9 часто провокує і хвороби шлунково-кишкового тракту. Вони проявляються у вигляді нудоти і блювоти, болю в животі, діареї і втрати ваги. Однак симптоми можуть бути пов’язані і з психічними захворюваннями-депресією, проблемами з пам’яттю і розумінням.
Анемія
Мегалобластна анемія, відома як злоякісне недокрів’я, теж залежить від нестачі фолієвої кислоти. При появі відповідних симптомів варто проконсультуватися з лікарем, який може призначити лікарські препарати з високим вмістом вітаміну B9.
Мальабсорбація
Це хвороба, при якій тонка кишка не може всмоктувати поживні речовини. Мова стає яскраво-червоним зі згладженими сосочками, а шкіра навколо рота – сухою і лущиться.
Мальабсорбація частіше проявляється у літніх, а також у людей із захворюваннями печінки або кишечника. Тому лікарі радять відмовитися від алкоголю, куріння і уникати пасивного куріння.
Як заповнити дефіцит вітаміну B9
За словами експертів ADA, заповнити дефіцит вітаміну B9 допоможе правильна дієта, в яку увійдуть зелені листові овочі. Наприклад, шпинат, кейл, броколі і капуста. Також фолієва кислота міститься в буряку, цитрусових фруктах, печінці і бобових – квасолі, горосі, нуті і квасолі пінто.
Відсутність цих продуктів в раціоні призводить до:
- втома;
- м’язової слабкості;
- поколювання або печіння в кінцівках;
- головний біль;
- запаморочення;
- задишка.
Медики відзначають, що не виявлена вчасно недостатність фолієвої кислоти може спричинити за собою негативні наслідки – погіршення соціальних і когнітивних функцій.
Джерело dailynews.kyiv.ua