Експерти популярної онлайн-платформи Психологічна підтримка назвали симптоми низької самооцінки та пояснили, за допомогою яких методів можна набути впевненості в собі та своїх силах.
Хвора самооцінка
– Ваше ставлення до себе – це ваш хребет. Уявіть, як складно жити радісно, коли ниє спина. Із самооцінкою так само: якщо вона хворіє, життя втрачає барви, – зазначають фахівці.
За словами експертів, щоденні кроки, зроблені з хворим ставленням до себе, складають життя, сповнене невпевненості, сумнівів і самознищення:
- партнер, який терпить нездорові стосунки, може боятися, що більше нікому не буде цікавий;
- людина з низькою зарплатою може вважати себе негідною більшого;
- коли ви мовчки терпите хамство, ризикуєте повірити, що це ви того заслуговуєте.
Симптоми
Проблема із самооцінкою, за словами фахівців, може виникнути в дитинстві, коли дитину не хвалять, постійно порівнюють з іншими, принижують і знецінюють. Також вона може з’явитися в більш дорослому віці як результат низки невдач.
Зараз дивляться
Симптоми хворої самооцінки:
- самокритика і самообрази;
- невпевненість у собі;
- чиясь думка важливіша за свою;
- страшно говорити “ні”;
- незрозуміло, чого хочеться;
- почуття провини;
- знецінення себе;
- самопокарання;
- токсичні стосунки;
- прагнення привертати до себе увагу.
Що робити
За словами експертів, змінити самооцінку можливо. Це не так складно, як здається:
зверніть увагу на своє тіло. Вчіться займати свій простір, розправляти плечі, вирівнювати спину, відчувати опору в стопах. Спочатку буде важко, але потім стане звичкою. Людина з гарною поставою виглядає більш авторитетною, компетентною, успішною;
піддавайте сумніву самокритику. Негативні думки про себе майже безсмертні й практично завжди відчуваються як істина. Ваше завдання – навчитися гальмувати їх ще на підході. Це просто думки, і вони можуть бути помилковими;
визначте свої особисті кордони. Особисті кордони бувають різними: тілесними, часовими, емоційними, соціальними. Згадайте ситуації, коли вам було неприємно. Ваші емоції – індикатор порушення кордонів;
познайомтеся із собою. Анкета – гарний початок. Чесно й ретельно дайте відповіді на запитання про те, що вам найбільше подобається чи не подобається, чого ви прагнете нині чи за рік, сформулюйте свою мрію, визначте джерела натхнення, людей, поруч із якими ваша душа співає чи навпаки – ви відчуваєте багатоденний стрес після спілкування з ними.
Психологи також радять звернути увагу на те, що заїдання, зміна зовнішності, брендові речі, копіювання інших людей, гроші та чуже схвалення не лікують самооцінку.
Почати працювати над самооцінкою може бути важко, стверджують фахівці. Цей процес потребує постійної роботи, уваги, часу. Але в результаті ви отримаєте винагороду: стійкість до чужих слів, упевненість і рішучість, свободу, сміливість мріяти і йти до мети.
Джерело: Психологічна підтримка
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.