Атестація педагогічних працівників спрямована на оцінювання педагогічної діяльності, відповідності займаній посаді та рівню кваліфікації. Після її проходження вчителю присвоюється кваліфікаційна категорія та педагогічне звання.
Як відбувається атестація педагогічних працівників та коли вона буде проходити в Україні у 2024 році — читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Що таке атестація педагогічних працівників
Атестація педагогічних працівників — це система заходів, спрямована на комплексне оцінювання педагогічної діяльності освітян.
Зараз дивляться
Атестація педагогічних працівників відбувається згідно з Положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом МОН №805 від 09 вересня 2022 року.
Її мають проходити освітяни, які провадять педагогічну діяльність, а також люди, посади яких віднесено до педагогічних — згідно з переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим Постановою КМУ №963 від 14 червня 2000 року.
Атестація є обов’язковою, відмовитися від її проходження неможливо. Вона проходить не рідше одного разу на п’ять років. Може бути черговою або позачерговою (за ініціативою працівника).
Для проходження атестації педагогічний працівник не повинен подавати спеціальну заяву. Після отримання посади вчитель отримує право на її проходження вже через рік роботи.
Після проходження атестації, незалежно від обсягу, навантаження і кількості предметів, що викладаються, встановлюється відповідність або невідповідність педагога займаній посаді. Після вдалого проходження може бути присвоєно категорію, підтверджено вже наявну або, навпаки, не присвоєно/підтверджено.
Для педагогічних працівників, посади яких передбачають присвоєння кваліфікації, визначається відповідність або невідповідність займаній посаді та встановлюється або підтверджується тарифний розряд.
Як відбувається атестація педагогічних працівників
Щороку не пізніше 20 вересня для атестації педагогічних працівників створюється спеціальна атестаційна комісія 1, 2 та 3 рівнів:
- 1 рівень — атестаційна комісія створюється у закладах освіти з кількістю педагогічних працівників понад 15 осіб. Рішення про результати атестації оголошується не пізніше 1 квітня.
- 2 рівень — атестаційна комісія створюється в органах управління у сфері освіти селищних, сільських, міських рад та закладах професійної, професійно-технічної освіти, фахової вищої та передвищої освіти, які мають відокремлені структурні підрозділи. Рішення про результати атестації оголошується не пізніше 25 квітня.
- 3 рівень — атестаційна комісія створюється у сфері освіти обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також у Міністерстві освіти й науки, молоді та спорту АР Крим. Рішення про результати атестації оголошується не пізніше 25 квітня.
Створені атестаційні комісії мають:
- Скласти та затвердити список педагогів, які мають пройти атестацію наступного календарного року;
- Визначити терміни проведення атестації;
- Скласти графік проведення засідань атестаційної комісії.
Вказана інформація публікується на сайті закладу освіти, після чого педагогічний працівник, який буде атестуватися, може надіслати до атестаційної комісії документи, що свідчать про його професійні досягнення. Зробити це можна в електронному вигляді або поштою.
Комісія розглядає подані документи та перевіряє їх правдивість. Під час атестації вона оцінює професійні якості педагогічного працівника з урахуванням його посадових обов’язків.
Атестаційна комісія, згідно з Положенням, ухвалює рішення про результати атестації педагогічних працівників у терміни:
- комісії 1 рівня – не пізніше 1 квітня;
- комісії 2 – 3 рівнів – не пізніше 25 квітня.
Після цього оформлюється атестаційний лист у двох примірниках. Його підписують голова атестаційної комісії, секретар і видають (надсилають) педагогічному працівникові.
Атестаційний лист та копії документів, що свідчать про підвищення кваліфікації освітянина, зберігаються в особовій справі педагогічного працівника.
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.