Соковита, червоненька та дуже корисна. Полуниця – справжнє джерело вітамінів та мінералів – вона містить залізо, мідь, магній, фосфор і вітаміни В6, К і Е, які так необхідні нашому здоров’ю та сприяють гарному самопочуттю. Але цій ягідці потрібна увага та правильний догляд, зокрема, обробка навесні. Які засоби для цього обрати, щоби був хороший урожай, та як правильно проводити маніпуляцію – читайте на Фактах ICTV.
Навіщо обробляти полуницю навесні
Кущі полуниці досить сильно уразливі до різноманітних хвороб і грибкових інфекцій. До того ж, соковиті ягідки люблять шкідники-комахи. Саме тому потрібно проводити обробки рослини на початку весни.
– Прийшла весна, дала нові сили, нові соки рослинам. А разом із цим з’явилися шкідники, які прокинулися під впливом промінчиків сонечка та тепла. І для того, щоб смачні ягідки не з’їли шкідники, а ви все ж таки отримали врожай, і потрібно проводити обробку полуниці, – розповідає знавець рослин, викладачка біології та блогерка Ліліана Лавринець.
Пам’ятайте, що у полуниці багато ворогів, тому навіть за дуже гарного догляді є ризик втратити частину врожаю.
Зараз дивляться
Що потрібно зробити перед обробкою полуниці
Перед тим як вдаватися до маніпуляції, дотримайтеся кількох правил. По-перше, приберіть усі рослинні залишки, які є після зими, а також проведіть поверхневе розпушування грядок. Ця процедура має бути справді неглибокою, щоб уникнути пошкодження коріння.
Крім того, потрібно підгорнути кущики, видаляючи під час цього бур’яни. Якщо у вас старі насадження, які плануєте пересадити, то варто зняти сухе та хворе листя.
Здорові кущики полуниці обрізують обережно гострим інструментом, щоб не пошкодити молоді паростки та центр куща.
Коли проводити обробку полуниці навесні
Загалом точної дати для початку обробки саду навесні немає – усе залежить від клімату й погоди у поточному році. Профілактичні роботи варто починати з настанням перших теплих днів, а продовжувати захист і догляд – аж до моменту зав’язування плодів.
Що стосується полуниці, то профілактичні обробки кущів від шкідників слід проводити впродовж усього періоду вегетації – до початку цвітіння й після збору врожаю.
– Обробляти полуницю варто перед періодом цвітіння. Час здійснення цієї маніпуляції відрізняється в залежності від сорту рослини. Тож тут усе досить індивідуально, – говорить наша експертка з рослин.
Однак, як зауважує Ліліана Лавринець, одне важливе та універсальне правило все ж таки є – краще проводити обробку до періоду появи на кущах квіточок. Це допоможе запобігти потраплянню засобу на сам цвіт, який є досить ніжним і тендітним.
– Кожна господиня знає, коли у неї цвіте полуниця. Тож бажано провести обробку за два-три тижні перед настанням цього періоду, – додає знавець рослин, викладачка біології та блогерка.
Також варто перед тим, як ставати до справи, переглянути прогноз погоди – щоб дощі не змили засоби.
– Дуже добре, коли потрапите на період без дощу, адже злива здатна змити всі ваші старання – іжодного сенсу не буде, – зауважує Ліліана Лавринець.
Чим обробити полуницю навесні від шкідників і хвороб
Для обробки полуниці навесні використовують як магазинні, так і народні засоби. Серед останніх в інтернеті радять відвар бадилля томатів, часникову настоянку або мікстуру з кульбаби. Вони не шкодять довкіллю, не забруднюють ґрунт і не становлять небезпеки для людей, проте, за словами нашого експерта, є неефективними у боротьбі зі шкідниками та хворобами.
– Чесно кажучи, можу зазначити лише одне, я перепробувала безліч варіантів домашніх засобів, навіть озвучувати їх не хочу, бо жоден не допомагає. Вважаю, що тут варто скористатися магазинними, вони точно впораються з поставленим перед ними завданням, – радить наша експертка з рослин.
Вона додає, що пробувала і різні магазинні засоби, а на її думку, найкращим є Вертимек.
– Цей препарат досить добре обробляє рослинку та працює зі шкідниками. До слова, він не дуже дорогий, – говорить знавець рослин.
Препарат належить до хімічної групи. З цієї ж серії також можна застосовувати Актеллік, Сульфарід або Бенорад. Деякі садівники використовують і борну кислоту або мідний купорос. До речі, Факти ICTV раніше писали, як обробляти рослини мідним купоросом.
Однак варто не забувати про токсичність цих препаратів – вони вбивають не лише шкідників-комах і протидіють хворобам, а й становлять небезпеку для тварин і людей. Тож під час проведення процедури не нехтуйте засобами захисту – рукавицями, окуляри та іншим спецодягом.
Можна також використовувати біологічні препарати, які є менш токсичними, а багато з них взагалі нешкідливі. Це, наприклад, Фітоспорін або Тріходермін, Актофіт, Фітоверм.
І пам’ятайте, що обробку цими засобами варто проводити за температури повітря від 19 градусів.
Як правильно обробляти полуницю навесні
Щоб обробка кущиків ягідки вдалася, варто дотримуватися чіткої інструкції.
- Крок 1. Оберіть вдалий час.
Перед проведенням маніпуляції варто переконатися, що полуниця вже прокинулася, а також, що найближчими днями не буде дощів.
– Важливо, щоб не дощило у перші три доби після обробки, – говорить знавець рослин.
- Крок 2. Обробіть ґрунт
Якщо ґрунт, як камінь, занадто забитий – обробіть його та розпушіть.
- Крок 3. Приготуйте засіб
Розведіть обраний препарат у воді, дотримуючись інструкції від виробника.
- Крок 4. Обробіть полуницю
Залежно від призначення препарату та вашої мети, обприскайте або полийте розчином кущики полуниці.
- Крок 5. Стежте за полуницею
Після того, як провели обробку полуниці – стежте за її станом. Також у перші три доби не варто поливати кущики водою.
До речі, для того, щоб врожай полуниці радував, не забудьте підживити рослинку навесні. Наш експерт розповідав, які препарати краще обрати для цього та як правильно проводити маніпуляцію.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.