Підтримка США та країн Євросоюзу дозволяла Україні не програти війну, але «вона далека від того обсягу ресурсів, які вам потрібні для перемоги». Про це в оприлюдненому 10 квітня ексклюзивному інтервʼю Радіо Свобода сказав литовський євродепутат Андрюс Кубілюс.
«Щоб створити можливості для переваги України, ми маємо щороку виділяти щонайменше 100 мільярдів євро. Торік (у 2023-му – ред.) з тих 80 мільярдів, які витратила Україна, 40 мільярдів були від Заходу, 40 – з українського бюджету… Це нелегко, але можливо… Звичайно, ми можемо розглянути можливість використати російські заморожені активи, 300 мільярдів (доларів США), але поки, з огляду на те, як тривають дебати щодо цього в Європі між юристами, експертами з міжнародних фінансів, я не бачу, що це могло б бути зроблено швидко», – сказав Кубілюс.
Читайте також: Зеленський закликав ЄС до «прогресу» у використанні російських заморожених активів
Європейська комісія 20 березня представила проєкт рішення щодо використання прибутків від заморожених російських активів, які мають забезпечити від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на озброєння України. У пропозиції йдеться про те, що 90% доходів від російських активів, заморожених у Європі, слід використати на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру. Решту 10% передати до бюджету ЄС і використати їх для підвищення потужності української оборонної промисловості.
Цю ідею обговорювали лідери ЄС, чиє одностайне схвалення потрібне для її реалізації. Однак попри її широку підтримку поміж держав-членів Євросоюзу, проти виступають Австрія та Угорщина.
Близько 260 мільярдів євро активів російського центрального банку, переважно у вигляді цінних паперів і готівки, були заблоковані країнами «Групи семи», ЄС і Австралією, більш як дві третини з них заблоковані в ЄС на території Бельгії.
Фінансування стало особливо важливим у той час, як Україна стикається з нестачею артилерії, а близько 60 мільярдів доларів допомоги від США залишаються заблокованими в Конгресі.