2.1 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Чим обробити абрикос від моніліозу – ефективні засоби
(life.fakty.com.ua)

Найпопулярніші

Час від часу плодові дерева нездужають. Надто, коли садівники не проводять вчасну санітарну обрізку або не обробляють рослини з метою профілактики. Абрикос, наприклад, досить часто хворіє на моніліоз. Що це таке, які ознаки має та найефективніші засоби у боротьбі з цією напастю, Фактам ICTV розповів наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Що таке моніліоз

Навесні у плодових дерев починається ера хвороб – їх уражають борошниста роса, парша, кучерявість тощо. Але особливо поширений в наших садах саме моніліоз. Його у народі ще називають плодовою гниллю.

Це дуже шкідливе грибкове захворювання рослин, через яке садівники можуть втратити за рік 20-30% свого врожаю. А в окремих господарствах цей показник доходить аж до 50-70%.

Зараз дивляться

– Моніліоз – це грибкове захворювання рослин, яке щороку знищує велику частину плодів, – зазначає експерт.

Моніліоз може проявлятися у двох формах. Навесні це моніліальний опік пагонів, а влітку – плодова гниль.

Ознаки моніліозу на абрикосі, вишні та яблуні

Навесні хвороба проявляється побурінням і всиханням цвіту, молодих пагонів і листя. Зокрема плодові гілочки поточного року можуть повністю відмирати.

Хворий епітелій – “ворота” для цієї інфекції. Тож пошкоджене шкідниками, птахами чи заморозками гілля стає особливо вразливим для збудника. Як правило, помітні оку симптоми зараження, як-от поникле суцвіття, некрози пагонів, видно вже через 3-8 днів після потрапляння спор гриба на рослину.

Влітку уражаються здебільшого плоди. Про моніліоз вишні свідчить коричнева гниль на плоді. Зокрема, по шкірці вона розходиться сірими цятками, так званими спорангіями. Вишні та черешні ніби “пліснявіють”.

На яблуні, айві та груші розвивається інший вид монілінії, плоди стають коричневого кольору, а на них з’являються кругові-лабіринтоподібні візерунки. За якийсь час фрукти на дереві муміфікуються і чорніють. Зазвичай зіпсовані екземпляри до весни залишаються зимувати на деревах та є своєрідним резервуаром спор гриба і джерелом зараження рослин. Тому так важливо вчасно доглядати за садом.

На абрикосі моніліоз проявляється у вигляді раптового всихання та в’янення квіток, молодих плодових гілочок та однорічних пагонів. Також може з’явитися пожовкле листя. Уражені листя й квітки буріють, всихають, проте довгий час залишаються на дереві. За сильного розвитку хвороби уражуються всі квіткові пагони.

Чому виникає моніліоз на абрикосах

Часто спори монілінії потрапляють на здорові частини рослин за допомогою вітру, комах, із дощем. Цьому сприяє волога погода, а також різкі стрибки температури та похолодання.

Також джерелом зараження стають муміфіковані плоди на землі та на деревах, що збереглися з минулого року. Крім того, гриб може зимувати в тканинах уражених гілок, які залишилися на дереві після весняної хвороби.

– Гриб, що спричиняє цю хворобу, розповсюджується з уражених частин рослини, зберігаючись там у вигляді міцелію. За температури близько 20°C і високої вологості він має найкращі умови для активного розвитку, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.

Як правило, навесні зараження моніліозом відбувається під час цвітіння плодових.

Методи профілактики моніліозу

Та щоб не лікувати хворобу, краще її попередити. І для цього потрібно дотримуватися декількох простих правил.

Передусім, під час посадки плодового дерева не розміщуйте саджанці занадто щільно один до одного, оскільки хвороботворні мікроорганізми поширюються швидше у тісних умовах. Також обирайте місця з хорошою циркуляцією повітря.

Уникайте пошкодження дерев, бо це створює доступ для інфекції. Негайно лікуйте і закривайте рани та морозобоїни.

Фото: pixabay

Крім того, варто вчасно проводити обрізання дерев і видаляти хворі гілки. Використовуйте для цього та інших процедур лише стерильні садові інструменти. І не забудьте після проведення маніпуляції обробити зрізи садовим варом.

Профілактикою від моніліозу є вчасне прибирання саду. Так, варто перед початком холодів зняти та знищити плоди з дерев разом із видаленими хворими гілками й пагонами.

Суворо контролюйте кількість внесених добрив у ґрунт, уникайте як надмірного, так і недостатнього їхнього використання.

Ну, й, звісно, своєчасно знищуйте комах, які пошкоджують кору та наземні частини дерев, а також їхні личинки.

Чим обробити абрикос від моніліозу

Садівники ефективно застосовують бордоську суміш під час лікування моніліозу. Це водний розчин сульфату міді (CuSO4) та вапна (Ca(OH)2).

До речі, раніше Олексій Колесник розповідав, як приготувати бордоську суміш та про особливості обробки нею дерев і рослин.

Також у пригоді стане мідний купорос – сіль міді сірчаної кислоти, у безводному стані CuSO4, біла дрібнокристалічна речовина. Вона за поглинання води стає синьою або блакитною.

Крім того, ефективними препаратами, які допоможуть у боротьбі з моніліозом абрикосів, є Хорус і Світч.

– Це чудові засоби боротьби з моніліозом абрикосів, – наголошує експерт.

Як обробити абрикос від моніліозу: покрокова інструкція

Для того, аби обробити абрикос від моніліозу, потрібно здійснити декілька простих кроків.

  • Крок 1. Огляд абрикоса

Спершу огляньте абрикосові дерева на наявність ознак моніліозу, найвиразніше він проявляється на плодах і листках у вигляді почорніння та бурих плям із білими цяточками.

  • Крок 2. Видання уражених частин

Ті частини абрикоса, які були пошкоджені моніліозом, необхідно видалити. А після цього – прибрати подалі від дерев. Це допоможе уникнути розповсюдження хвороби.

  • Крок 3. Застосування фунгіцидів

Згадані вище фунгіциди застосовуйте згідно з інструкцією, дотримуючись всіх заходів безпеки. Зазвичай знадобиться щонайменше дві обробки для помітного ефекту.

Загалом обприскування абрикоса від моніліозу радять проводити тричі. До та після появи перших квіток. Третю маніпуляцію можна зробити восени після збору врожаю.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

ФАКТИ

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини