За тиждень відбулося багато важливих подій в Україні та світі. Росія почала масово атакувати енергоструктуру по різних регіонах. Зокрема, під обстріл потрапили Трипільська ТЕС у Київській області та місцева ТЕЦ у Сумах.
У Росії підірвали трубопровід, який використовували для перекачування нафтопродуктів до танкерів у припортовій території Азовського морського порту.
На окупованій Запорізькій АЕС відбулося детонування дрона та три прямі влучання по основних конструкціях захисної оболонки реактора, що підтвердили і в МАГАТЕ. У США закликали Росію повернути об’єкт під контроль України.
Зараз дивляться
У Кринках Херсонської області розстріляли українських захисників. Також Україні вдалося повернути тіла 99 наших воїнів, які боронили державу на Донецькому, Запорізькому та Харківському напрямках.
Що відбулося в Україні та світі за останній тиждень з 5 до 12 квітня – читайте далі у матеріалі Фактів ICTV.
Обстріл України
Протягом тижня російські війська обстріляли низку міст і регіонів України. Серед них – Запоріжжя, Харків, Покровськ, Гуляйполе, Куп’янськ, Звягель, Суми, Полтава, Одеса, Миколаїв, Стрий, Українка, Кривий Ріг, Старокостянтинів й інші.
Зокрема, 5 квітня внаслідок обстрілу в Запоріжжі загинуло четверо людей та поранено ще понад 20 осіб. Окупанти атакували Харків керованими авіабомбами. А в Покровську постраждали п’ятеро людей, четверо з яких – члени однієї родини.
6 квітня окупанти атакували Харків КАБами, внаслідок чого є семеро загиблих і 11 поранених. В Одеській області загинула людина після удару Іскандером-М. Запоріжжя обстріляли ракетами та дронами, через що пошкоджено виробничі будівлі промислових підприємств і Мелітопольський центр допомоги переселенцям.
7 квітня після атаки дронів у Харкові постраждали троє людей. У Гуляйполі після обстрілу РСЗВ Град є троє загиблих і стільки ж поранених. У Куп’янську через удар КАБом загинула жінка під завалами.
8 квітня у Звягелі Житомирської атаковано об’єкт критичної інфраструктури. У Запоріжжі внаслідок ракетного удару загинуло троє людей і постраждали ще восьмеро осіб, у Сумах – троє поранених. У Полтаві після обстрілу є загиблий і 16 постраждалих.
9 квітня у Харкові відбулося два удари по цивільному підприємству, внаслідок чого є четверо поранених. Через удар балістикою у Запоріжжі загинуло четверо людей, постраждали ще восьмеро.
За цю ж добу через атаку дронами у Львівській області пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури. В Одеській області російські окупанти вдарили по рекреаційній зоні.
10 квітня в Одесі постраждали двоє працівників транспортного підприємства, пошкоджено енергетичний об’єкт. У Харківському районі загинуло троє людей внаслідок обстрілу.
11 квітня російські окупанти завдали масованого удару по території України. Під обстріл потрапили енергооб’єкти, серед яких Трипільська ТЕС у місті Українка Київської області та Сумська ТЕЦ.
У Миколаєві через атаку балістикою по промисловому підприємству – п’ятеро загиблих. Окупанти вдарили по об’єкту газорозподільчої інфраструктури в Стрийському районі та електропідстанцію у Червоноградському районі на Львівщині.
У той же день в Харкові внаслідок російських атак не працювали дві ТЕЦ та трансформаторна підстанція. Близько 240 тис. абонентів залишилися без електропостачання.
Вже 12 квітня окупанти вдарили по цивільній інфраструктурі в Сумах. У Кривому Розі та Старокостянтинові російські війська намагалися атакувати дронами. Сили ППО збили 16 з 17 ударних БпЛА.
Атаки по російських аеродромах і НПЗ
Після атаки на російський аеродром Морозовськ 5 квітня знищено щонайменше шість літаків та суттєво пошкоджено ще вісім. Там базувалися бомбардувальники Су-27 та Су-34, які атакують КАБами українські міста.
Після ударів по аеродрому Енгельс-2, ймовірно, серйозно пошкоджені щонайменше три стратегічні бомбардувальники Ту-95МС.
Через атаку дронів на військовий аеродром в Єйську знищено два штурмовики Су-25. Також під обстріл потрапив аеродром у Курську.
Україна почала завдавати ударів по нафтопереробних заводах Росії. За словами представника НАТО, внаслідок атаки дронами завдано шкоди до 15% потужностей на території РФ.
Після цього Росія звернулася до Казахстану із закликом надати 100 тис. тонн бензину через побоювання, що значні збитки призведуть до дефіциту паливних речовин.
Водночас у Росії вирішили скоротити експорт дизельного пального після того, як було різко знижено темпи перероблювання після масованої атаки українських дронів.
Підрив трубопроводу в Ростовській області
6 квітня у Ростовській області Росії стався підрив трубопроводу, завдяки якому перекачували нафтопродукти з місцевої нафтобази до танкерів у припортовій території Азовського морського порту.
За інформацією Головного управління розвідки, після підриву завантаження нафтопродуктів припинено на невизначений термін. Цей трубопровід окупанти використовували для підтримки війни проти України.
Ситуація на Запорізькій АЕС
На Запорізькій атомній електростанції здетонував невідомий дрон та відбулося щонайменше три прямі влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора, що підтвердили в МАГАТЕ.
Представник ГУР Міністерства оборони Андрій Юсов стверджує, що Україна не причетна до збройних провокацій на ЗАЕС. За його словами, імітаційні удари Росії по території станції є постійною практикою окупантів.
Пізніше в ГУР відзвітували, що після вибуху на Запорізькій АЕС витоку реагентів не зафіксовано, але безпекова ситуація погіршується.
У США відреагували на атаку на ЗАЕС, закликавши Росію повернути об’єкт під контроль України. Речник Держдепу Метью Міллер наголосив, що РФ грає в дуже небезпечну гру з військовим захопленням української АЕС, яка є найбільшою в Європі.
Розстріл українських військових у Кринках
У Херсонській області російські окупанти розстріляли трьох полонених українських військовослужбовців у Кринках, повідомили в Офісі генерального прокурора.
Керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов заявив, що слідчі перевіряють ймовірну причетність до цього злочину двох підрозділів Збройних сил Росії.
Україна звернулася до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста через розстріл воїнів, повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.
Потоп у російському Орську
У Росії в місті Орськ прорвало дамбу на річці Урал 5 квітня. Там зупинено роботу нафтопереробного заводу для мінімізації наслідків екологічної катастрофи.
В Орську та околицях затопило понад 4 тис. будинків. Наступного дня, 6 квітня, прорвало ще одну дамбу в районі селища Нікель, в якому затопило понад 127 житлових будинків.
В Оренбурзькій області запровадили режим надзвичайного стану федерального характеру. Відомо, що затопило щонайменше понад 4,5 тис. будинків і стільки ж присадибних ділянок.
Пошкодження кораблів РФ Серпухов і Катерина Велика
7 квітня у Балтійському морі біля Калінінградської області в Росії розпочалася пожежа на малому ракетному кораблі Серпухов, внаслідок чого судно виведене з ладу, а також знищено засоби зв’язку та автоматизацію.
Представник ГУР Андрій Юсов заявив, що Росія розглядала корабель Серпухов для перекидання в Чорне море.
У той же день стало відомо, що у російському Примор’ї спалахнула пожежа на багатофункціональному судні постачання Катерина Велика.
За даними російського МНС, на унікальному криголамі Катерина Велика пошкоджено технологічне приміщення на площі близько 50 кв. м.
Удар по авіазаводу в Борисоглєбську
У Росії в Борисоглєбську 9 квітня внаслідок атаки дронів по авіаційному заводу уражено основні виробничі потужності, відзвітували в Головному управлінні розвідки.
У ГУР не розповіли більше подробиць, однак зазначили, що “гуркіт” був дуже сильним.
Військова допомога від Німеччини і Нідерландів
Німеччина оголосила про новий пакет допомоги Україні, до якого увійдуть снаряди, гвинтівки, безпілотники, засоби протидії дронам, машини розмінування, мінні трали, човнові мотори, патрони для стрілецької зброї та інше.
Водночас Німеччина замовила в оборонної компанії Rheinmetall 20 додаткових бойових машин піхоти Marder для України, постачання яких заплановано на 2024 рік.
Також Нідерланди виділили ще €1 млрд на військову допомогу Україні та €400 млн на відновлення.
Ухвалення закону про мобілізацію
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію №10449 в цілому. Документ набуде чинності через місяць після того, як його підпише президент України Володимир Зеленський.
Читайте також
Законопроєкт передбачає низку змін, зокрема, запровадження базової військової служби замість строкової, оновлення даних військовозобов’язаними протягом 60 днів у ТЦК, повторне проходження військово-лікарської комісії для визнаних обмежено-придатними та інше.
Законопроєкт про мобілізацію засуджених
Верховна Рада проголосувала за законопроєкт № 11079-1 про мобілізацію засуджених осіб.
Тепер зможуть служити ті, хто увʼязнений за нетяжкими статтями, після підписання документа президентом.
Проте умовно-дострокове звільнення не застосовується до осіб, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, умисне вбивства двох або більше осіб, зґвалтування або сексуальне насильство, примушування до вступу в статевий зв’язок.
Водночас не звільнятимуть осіб, причетних до терористичних актів, фінансування тероризму, за порушення ПДР, експлуатацію транспортних засобів в стані алькогольного чи наркотичного сп’яніння, що призвело до аварії з загибеллю іншої особи.
Повернення тіл українських захисників
Україна повернула тіла 99 загиблих військових, повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
За уточненими даними, 77 захисників воювали на Донецькому напрямку, 20 – на Запорізькому, а двоє – на Харківському.
Після ідентифікації тіла загиблих передадуть родинам для гідного поховання.
Доплати військовим
В уряді ухвалили постанову про доплату в розмірі 70 тис. грн для військовослужбовців та поліцейських, які виконують бойові завдання на першій лінії.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, одноразова винагорода нараховуватиметься за кожні 30 днів виконання таких завдань.
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.