У декоративному садівництві та для озеленення прибудинкових ділянок використовують різні кущі. Одним з прекрасних варіантів є самшит. Що це за рослина, як за нею доглядати, де можна садити та чи варто це робити біля хати – розповів у матеріалі Фактів ICTV наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Самшит: що це за рослина та особливості
Самшит — одна з найдавніших декоративних рослин, яку застосовують для озеленення та у декоративному садівництві.
– Самшит – це вічнозелений кущ, який буде прикрашати вашу ділянку навіть у найлютіші морози, – говорить Олексій Колесник.
Цей кущ цінують за густу красиву крону, блискуче листя та здатність добре переносити стрижку. А це у свою чергу дає змогу створювати з них живоплоти та бордюри, а також вигадливі фігури, що довго зберігають форму.
Зараз дивляться
До того ж, самшит є досить невибагливою рослиною та добре приживається у місцях з напівтінню.
Кущ гарно поєднується з різноманітними відтінками квітучих рослин, тож можна створити цікаві композиції різноманітних кольорів та форм.
Також є можливість посадити кілька таких кущів поруч, створивши таким чином живе огородження або захисний бар’єр навколо вашої ділянки.
Чи можна садити самшит біля хати, згідно прикмет
Є низка рослин, які не рекомендується садити біля свого будинку. Таку пораду дають, наприклад, щодо дубів, оскільки за повір’ями, у дереві нібито живуть душі померлих родичів.
Кущ самшиту також оповитий низкою прикмет. Зокрема, вірять, якщо побачити його на сходах, то це віщує певні зміни у недалекому майбутньому, а також удачу. Якщо ж ви знайшли рослину біля порога – то це знак захисту будинку від негативної енергії.
Але жодна прикмета не забороняє висаджувати самшиту біля хати.
Чи є об’єктивні причини не садити самшит біля хати
Самшит є не лише декоративно красивим, а й корисним кущем. Він здатний утримувати вологу, очищувати повітря від шкідливих речовин та тим самим покращувати здоров’я.
Однак багато садівників цікавить, чи варто садити самшит біля хати, вони побоюються, що це може нашкодити будинку. І не дарма, оскільки є певні ризики. Такт цей кущ може почати руйнувати фундамент, постійно шукаючи вологу та засмічувати водостоки.
– Особисто я дуже люблю вічнозелені рослини та не бачу об’єктивних причин відмовлятись від висаджування самшиту, особливо, якщо дотримуватися певних правил, – говорить наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Тож, не потрібно втрачати можливості прикрасити прибудинкову територію самшитом, просто дотримуйтесь певних рекомендацій – забезпечте необхідну відстань між кущем та будівлею.
На якій відстані садити самшит біля хати
Важливо перед тим, як купляти саджанці самшиту визначитися із підходящим для вашої прибудинкової території розміром та формою куща, оскільки різні його види можуть сягати висоти від 5 до 15 метрів.
Виходячи з цього, радимо для висадки біля хати обрати сорт, який не перекриватиме будинок, не завдасть шкоди електричним лініям та не зачіпатиме дах.
Також можна розглянути опцію зрізаного самшиту, який має різні форми – кулясту, колоновидну тощо.
– Так, дійсно, самшит може пошкодити фундамент будинку. Щоб цього не сталося, рекомендується висаджувати кущі на відстані не менше 1,5 метра від фундаменту, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Коли садити самшит
Найкращий час для посадки самшиту весною – це кінець березня – початок квітня. У цей період ґрунт вже прогрітий, але не пересушений, а ризик заморозків значно зменшується.
Також деякі садівники обирають для посадки самшиту осінь, зокрема найсприятливішими місяцями вважають вересень-жовтень, за місяць до настання перших заморозків. Так самшит встигне сформувати гарну кореневу систему, добре загартується на зиму.
Як садити самшит: покрокова інструкція
Для того, аби декоративний кущ справді прикрасив вашу прибудинкову територію, варто дотримуватися деяких правил висадки.
Крок 1. Оберіть правильне місце.
Самшит потребує достатньо сонячного світла.
Найкращими місцям для посадки самшиту є північна або північно-східна сторона будинку. Також можна обирати бокові частини біля оселі або задній дворик, якщо вони знаходяться в тіні великих дерев.
Ще одним варіантом є посадка самшиту біля водойми або фонтану, де є постійна вологість.
- Крок 2. Подбайте про ґрунт.
Важливим етапом посадки самшиту є підбір ґрунту. Для рослини радять обирати родючу, дреновану землю, яку попередньо рекомендують перекопати. Також важливо змішати ґрунт з органічними добривами, наприклад, компостом або перегноєм.
– Перекопайте ґрунт на глибину 30-60 см, додайте до нього добрива у вигляді компосту або перегною, – радить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Крім того, перед посадкою самшиту не забудьте занурити коріння куща у воду на декілька годин.
- Крок 3. Підготуйте ямки.
Перед посадкою самшиту, ретельно підготуйте яму.
– Зробіть ями відповідного розміру, в залежності від розміру саджанця, – додає наш постійний експерт.
Вони повинні бути шириною і глибиною у 2 – 3 рази більшою за коріння куща.
- Крок 4. Занурте підготовлене коріння у ямки.
Після замочування розмістіть коріння куща у ямі, додайте ґрунт і трохи втрамбуйте його, але не занадто сильно, щоб не пошкодити рослину.
– Розмістіть саджанці у лунках, розправивши коріння, та засипте ґрунтом, злегка утрамбовуючи, – пояснює наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
- Крок 5. Полив самшиту.
Після цього обов’язково полийте саджанець та бажано замульчуйте ґрунт навколо.
Догляд після висадки самшиту
Після висадки самшиту необхідно забезпечити йому належний догляд. Тож регулярно поливайте саджанці, особливо в період сухого та спекотного літа.
– Після висадки регулярно поливайте ваш самшит, оглядайте його на наявність шкідників чи хвороб, – каже Олексій Колесник.
Також рекомендують обрізати кущі самшиту, щоб зробити їх більш компактними і гарними.
Не забувайте й регулярно вносити добрива та пам’ятайте, що самшит може бути вразливим до деяких хвороб та шкідників, тож не зайвим буде провести профілактичні обробки інсектицидами та фунгіцидами.
До речі, ще однією декоративною рослиною є туя. Чи можна, згідно прикмет, садити її біля будинку, читайте за посиланням.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.