Стрічка “Я і Фелікс” тільки вийшла в український прокат, тому режисерка Ірина Цілик вирішила відправитись в тур Україною, аби особисто презентувати фільм глядачам
В листопаді, разом із Сергієм Жаданом та Андрієм Любкою, Ірина Цілик вже приїздила до Запоріжжя на літературні читання. Цього разу у кінотеатрі “Байда Кіно” режисерка презентувала всій перший ігровий фільм “Я і Фелікс”. Він знятий за книгою “Хто ти такий?” Артема Чеха – письменника, військовослужбовця та чоловіка режисерки. Журналісти zprz.city відвідали показ фільму, тому розповідаємо як це було та як створювався фільм “Я і Фелікс”.
Читайте також: У запорізькому кінотеатрі відбувся закритий показ фільму “Буча”
Показ та презентація фільму
Попри те, що це був будній день та ще навіть не вечір (сеанс було назначено на 16:00), на показ завітало доволі багато людей. Перед початком сеансу режисерка Ірина Цілик щиро привітала всіх присутніх та подякувала, що вони змогли приділити час навіть у будній день. Вона також пригадала свою минулу поїздку до Запоріжжя та як її вразила залученість запоріжців до культурного життя:
“Я дуже рада бути знову в Запоріжжі, тому що я досі не можу забути досвід, коли ми сюди приїжджали виступати з літературними читаннями. І зала була просто забита людьми! Досі про це згадую, розповідаю це в усіх авдиторіях, в яких буваю. Всім здається, що ми тут всі дуже засумували, що культурне життя не відбувається. Але воно відбувається попри все. Я страшенно вам вдячна, що ви прийшли, навіть у будній день. Вдячна кожному з вас”.
На титрах, всі глядачі аплодували стоячи, як би не намагалась режисерка стримати їхній захват. Опісля, всі охочі могли долучитись до обговорення, висловити свої враження та розпитати в Ірини Цілик про створення стрічки та взагалі будь-що стосовно фільму “Я і Фелікс”.
Про що фільм?
Стрічка “Я і Фелікс” розповідає про непрості часи 90-х в Україні. Тимофій живе вдома з мамою, його батько часто їздить на заробітки та зрідка буває вдома. Одного разу бабуся приводить додому свого нового хлопця – Фелікса. Він ветеран Афганської війни, який страждає на ПТСР (хоча прямо про це і не кажуть) та алкогольну залежність. Це додає сім’ї Тимофія нових проблем, окрім вже наявних.
У фільмі ми бачимо дорослішання Тимофія, його невдачі та переживання, злети та падіння, і на шляху, хлопця супроводжує Фелікс. Може, не завжди в доброму сенсі, але все ж він стає важливою людиною для дитини. Книга Артема Чеха, по якій знятий фільм, є автобіографічною та описує справжні події, які відбувались із письменником у дитинстві.
Хоча нам і не зазначають конкретне місце дії, багато людей в залі дуже добре впізнали часи 90-х років, досконало передані на екрані. Як розповідає режисерка, майже вся її команда була приблизно однакового віку, тому кожен додав у фільм щось своє з того часу. Сестра Ірини Цілик навіть використала старі речі своєї родини як реквізит. Вона також розповідала, що під час туру з фільмом по США, багато людей дивувались банальним для нас речам, а деякі знаходили й схожості між побутом двох країн.
“Як мені сказала одна дівчина, яка виросла в провінційному Массачусетсі, вона не знала, що є настільки багато універсальних речей для людей нашого покоління. Хтось з американців говорив, що він слухав таку саму музику в той час. І мені так цікаво переконатись, що українці слухали те саме. Я дивуюся, бо думала, що цей фільм буде виключно для української авдиторії”, – розповідає Ірина Цілик.
Розробка та акторський склад
Розробка фільму розпочалася ще у 2020 році. Тоді сценарій стрічки переміг на конкурсі фінансування від Держкіно і режисерка зрозуміла, що треба цим займатись. Головні ролі у фільмі зіграли Андрій Чередник, син Ірини Цілик та Артема Чеха, та поет і письменник Юрій Іздрик. Хоча, спочатку, вони не були затверджені, та і знімати непрофесійних акторів у фільмі – ризик для кожного режисера, каже Ірина Цілик.
“Коли ми тільки подавались на конкурс Держкіно, треба було зняти відеотізер, показати якого напрямку буде фільм. Кастингу ще не було, тому я попросила знятись сина та друга Юрія Іздрика. Коли я у нього запитала чи не проти він знятись він відповів “Я стільки років цього чекав!”. Іздрик приїхав у Київ, ми знімали кілька днів і, спостерігаючи як вони двоє спілкуються та почуваються перед камерою, я побачила, що вони дуже природні. Я ще довгий час сумнівалась, але зрештою, вирішила знімати їх”, – згадує режисерка.
Фото: Павло Шевчук
Для поета Юрія Іздрика “Я і Фелікс” також став повнометражним дебютом, проте він настільки вжився в роль Фелікса, що його грою неможливо не пройнятися. Він створив правдивий та колоритний образ складної людини, за який отримав “Золоту Дзигу” в номінації “Найкраща чоловіча роль другого плану” – нагороду від Української кіноакадемії.
Ще один головний актор, який зіграв вже Тимофія-підлітка – Владислав Балюк, також непрофесійний актор. Його знайшли за “оголошенням”, яке Ірина Цілик розмістила у себе в соціальних мережах. Поміж сотень відео, вона обрала саме Владислава – хлопчика на фоні килима на стіні, який розповідав як захоплюється фільмами та режисерами Кубриком і Джармушем.
Ми також розповідали, що у стрічці “Я і Фелікс” знявся наш земляк – запоріжець Андрій Ісаєнко, який тут зіграв роль тата Тимофія.
Аби актори краще порозумілися між собою, на тиждень вони поїхали відпочивати на дачу, де встигли як і повеселитись, так і краще пропрацювати сценарій. Юрій Іздрик влаштовував для дітей концерти, вони ходили купатись на річку, готували їжу та проводили багато часу разом, як справжня родина. Але як і справжня родина, встигли трохи “роздратувати одне одного”, розповідає Ірина Цілик.
Прем’єра фільму “Я і Фелікс” відбулася на 38-му Варшавському міжнародному кінофестивалі, фільм також побував на багатьох інших. На одному фестивалів в Італії, де переможців обирають глядачі, італійські підлітки віддали нагороду саме фільму “Я і Фелікс”. Але режисерка зізнається, що українського прокату чекала найбільше – для українців ця стрічка і створювалась.
Після обговорення, глядачі також мали можливість взяти автограф у режисерки та сфотографуватись. Ірина Цілик ще раз дякувала кожному та кожній, хто знайшов час та відвідав кінопоказ.
Фільм “Я і Фелікс” тільки вийшов у прокаті, але від залученості глядачів буде залежати наскільки довго в прокаті він протримається. Тому радимо сходити на фільм у кіно, не тільки щоб підтримати український продукт, а й щоб побачити наживо цю чудову та цікаву роботу.
Раніше ми також розповідали, що 16 квітня кінотеатр Довженка святкуватиме свій день народження. Тож, у кінотеатрі Довженка анонсували насичену програму. А вже 17 квітня містяни зможуть безкоштовно подивитись три круті українські стрічки.