-0.7 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Удар по «сотому заводу» в окупованому Луганську: що відомо
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Окупований Луганськ сколихнула серія вибухів вдень суботи, 13 квітня. Джерела проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» у місті розповіли про ракетну атаку на «Машинобудівний завод «100» (в російських джерелах – «Завод Машинобудівний 100»). Пізніше Стратком ЗСУ заявив, що Україна вразила в місті пункт управління угруповання військ «Центр» армії РФ. «Донбас.Реалії» розповідають, що відомо про вибухи у Луганську та як окупаційна адміністрація використовувала територію заводу.

Що сталося в окупованому Луганську?

13 квітня близько 11:30 в окупованому Луганську пролунала серія вибухів – про це в соціальних мережах почали писати місцеві жителі. Вони публікували фото та відео «прольоту ракети», диму та вибухів потім.

«Донбас.Реалії» геолокували місце удару – це «Машинобудівний завод «100», або ж, як називають його самі луганчани, «сотий завод».

За інформацією джерел проєкту «Донбас.Реалії» в окупованому Луганську, на території підприємства ремонтували військову техніку, також там розташовувався особовий склад армії РФ.

На супутникових знімках PlanetLabs за 14 квітня, які публікує проєкт «Схеми» (Радіо Свобода), видно, що руйнувань зазнала щонайменше одна будівля заводу.

Місцеві розповіли проєкту «Донбас.Реалії» про влучання ще в кілька будівель, які розташовані у цій промзоні.

Що каже окупаційна адміністрація?

Спочатку окупаційна адміністрація Луганська заявила про «ракетну атаку» в районі СШ№5 та міського автовокзалу. Але пізніше ватажок підконтрольного Росії угруповання «ЛНР» Леонід Пасічник підтвердив удар по машинобудівному заводу, хоча і не вказав назву. При цьому він зазначив, що «на заводі планували відкрити виробництво». Проте не уточнив, яке саме.

Що каже Україна?

Управління стратегічних комунікацій ЗСУ проінформувало, що Сили оборони України успішно уразили пункт управління угруповання військ «Центр» армії РФ в окупованому Луганську.

Командувач Повітряних сил Микола Олещук подякував за «результативний удар по ворожому об’єкту» українським льотчикам.

Що насправді було на заводі?

У Луганську є ще один машинобудівний завод: крім «сотого», імені О.Я.Пархоменка. Але розташований він на значній відстані від «Машинобудівного заводу «100».

Заяви ватажка угруповання «ЛНР» про нібито запланований запуск «сотого заводу», як з’ясували «Донбас.Реалії», не відповідають дійсності. Протягом останніх двох років представники окупаційної адміністрації жодного разу не заявляли, що хочуть відновити роботу «Машинобудівного заводу «100». Про це немає інформації й в так званому «Фонді розвитку промисловості», російській держустанові, яка, зокрема, нібито надає фінансування на запуски великих підприємств на окупованій Луганщині.

«Машинобудівний завод «100», як і «Завод машинобудівний 100», також не зареєстрований у єдиному реєстрі учасників так званої «Вільної економічної зони», яку було створено за рішенням лідера РФ Володимира Путіна з метою «допомоги» розвитку підприємств на окупованих територіях Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей.

Читайте також: Очікування – реальність: 5 обіцянок Росії Донбасу

Не відомо про будь-які ознаки відновлення роботи підприємства і джерелам проєкту «Донбас.Реалії» в місті, зокрема про завезення обладнання чи набір працівників.

Фото та відео після вибухів свідчать про те, що на місці влучання відбувався процес вторинної детонації, каже військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко. Такий процес відбувається, якщо на території перебувала техніка, яка мала «порохові заряди або пально-мастильне накопичення».

«Цей удар у будь-якому випадку мав певний ефект на російські окупаційні війська в регіоні», – зазначив Коваленко в ефірі Радіо Донбас.Реалії.

Що відомо про «Машинобудівний завод «100»?

До 2014 року цей «сотий завод» був лідером з виробництва обладнання для електронного машинобудування. Там розробляли та виготовляли обладнання для вирощування монокристалів сапфіра, кремнію тощо, які використовуються в електроніці.

У жовтні 2014 року після окупації Луганська ГУ МВС України Луганщини повідомляло, що загарбники демонтували та вивезли до Росії усе обладнання заводу.

У промисловій зоні, де розташований «Машинобудівний завод «100», є ще одне велике підприємство – Poly-Pack, що до початку агресії РФ у 2014-му виготовляло полімерні вироби.

За даними джерел «Донбас.Реалії», ці заводи використовуються Росією як військові хаби – орієнтовно з 2017 року.

12 травня 2023 року вибухи сталися на Poly-Pack. Окупаційна адміністрація заявила, що удар завдали Збройні сили України. Тоді у військово-політичному керівництві України атаку не коментували. Українська влада неодноразово заявляла, що на окупованих територіях України вражає лише військові цілі – склади боєприпасів, озброєння, техніки, місця розташування особового складу армії РФ, обєкти логістики тощо.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини