-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

«Вовчанськ за два дні»: чого варто остерігатись українцям?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

У творців слогану «Київ за три дні» тепер у топі новий пропагандистський меседж «Вовчанськ за два дні». Кремль успішно розкручує свій черговий темник. Цього разу вся увага на Харківську область. Основні тези: місцева влада втекла, евакуацію населення Україна блокує, а армія РФ – вже у Вовчанську. Російська пропаганда як окремий організм, який не тільки живе, росте і харчується свідомістю своїх жертв, а й мутує. Щоразу підлаштовуючись під нові обставини. У цьому розбиралися журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

Наступ російських військ на Харківську область спровокував новий сплеск активності російських пропагандистів. У тому, що Вовчанськ – легка здобич для російської армії, рупори Кремля переконали не лише телеглядачів, а й безпосередніх виконавців – солдатів. Ось один із російських військовополонених розповідає про поставлені керівництвом завдання:

«Завдання бригади було захопити Вовчанськ. За два дні», – каже російський військовополонений на відео, росповсюдженому в телеграм-каналах.

Але про невдачі армії РФ по телевізору ніхто не розповість. Здебільшого російські ЗМІ мають дві цілі – залякати українців і мобілізувати росіян. Пропаганда не відрізняється сталістю – спочатку фокус був на денацифікації та демілітаризації. Потім у пропагандистських надрах народилося гасло на кшталт «зітремо Європу в ядерний попіл». Від «візьмемо Київ за три дні». До «росіянам не треба боятися смерті».

«Навіщо боятися? Ми ж у рай потрапимо. Смерть – це кінець одного шляху і початок іншого», – звучить від російського телеведучого Володимира Соловйова.

На українську аудиторію вони чітко зафіксувалися – на розкол, на дискредитацію військово-політичного керівництва, мобілізації

Тому будь-яку інформацію про події у Харківській області, та й не лише – необхідно ретельно перевіряти. Адже, безперечно, Росія працює з аудиторією України. І тут головна мета – посварити та розділити українців усередині країни.

«На українську аудиторію вони чітко зафіксувалися – на розкол, на дискредитацію військово-політичного керівництва, мобілізації і так далі. Вони чітко працюють на те, щоб українське суспільство максимально своїми руками пересварилося. І, до речі, мені дуже відгукнулася думка, яку Андрій Юсов (представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов – ред.) сказав в інтерв’ю нашому, що найбільша сила російської пропаганди – це «м’ясні штурми» інформаційних операцій. Тобто вони буквально ведуть надзвичайну велику кількість і інтенсивність інформаційних операцій, яка в результаті приводить до того, що ми просто під цим захлинаємося», – каже засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз.

Росія давно набила руку, планомірно працюючи із соцмережами. Армія ботів та пропагандистів, озброївшись шаблонними темниками, в режимі нон-стоп штурмує різні платформи. І треба зазначити – небезуспішно.

«Вони системно, на постійній основі, різними каналами б’ють, б’ють, б’ють. Тобто сила російської пропаганди і на внутрішню, і на зовнішню аудиторії – це від диференційованості з точки зору каналів, і в системності, через ці канали донесення. Тобто це класика будь-якої комунікації: ви маєте одне і те ж саме повідомлення, почути різними словами від різних цільових аудиторій – від блогера, від нібито правозахисника, від юриста, від журналіста і так далі, і так далі. І тоді у вас це закладається в голову, і вже з цим можна далі працювати, це можна кудись там вести і так далі», – продовжує Оксана Мороз.

Вони знаходять будь-які шпаринки в суспільстві

Минулого року активніше розганяли сварки, наприклад між тими українцями, хто поїхав у безпечні країни, і хто залишився жити в Україні. Ще, інтенсивно закидали телеграм-канали інформацією про великі втрати ЗСУ. Наразі російські боти зосередилися на питанні мобілізації в Україні, наприклад, запускаючи в соцмережі ролики, нібито від імені «ухилянтів».

«Вони знаходять будь-які шпаринки в суспільстві. Є абсолютно логічне незадоволення, скажімо, жінок-військових, або членів сімей військових, які воюють без ротації з 22-го року. І вони мають право висловитись про те, що, а можна, мій чоловік чи моя жінка приїдуть на ротацію до мене, їх взагалі треба змінювати. Вони підігрівають цей протест і розганяють, так би мовити, органіку. Тобто, хтось про це написав, вони вкинули гроші в рекламу цього, щоб більше людей побачили цей абсолютно щирий, абсолютно легітимний пост. Ухвалюється закон про мобілізацію і як будь-яке вирішення проблеми породжує інші проблеми. Бо якщо в мене підвищений тиск, я приймаю пігулки, то це може бути поганим для шлунку. Для того, щоб вирішити проблему зі шлунком, я приймаю інші пігулки, які дають проблему на печінку і так далі. Так само і з законами. Тобто, цей закон вирішив одну проблему і створив іншу. І є страх, незадоволення з усіх боків. І в ті ж шпаринки, в це незадоволення росіяни вкидають гроші», – каже медіаексперт Олексій Ковжун.

Ну, а як дискредитувати владу України, і не тільки, навчає студентів російський сенатор, колишній голова Роскомосу Дмитро Рогозін.

«Другий спосіб дискредитації політичного військового керівництва країни противника – це звинувачення в корупції, коли застосовується колосальний обсяг діпфейку для того, щоб довести, що конкретна особа з боку противника просто злодій», – розповідає Рогозін.

Сила росіян – в розколі українців. І вони це вміють крапля до краплі, з терпінням робити

І як усьому цьому протистояти? Особливо у такому морі дезінформації, яким фонтанує Росія? По-перше, кажуть експерти, не треба вірити анонімним джерелам. Уникайте дискусії, як тільки відчуваєте, що вас намагаються розгойдати.

«Сила росіян – в розколі українців. І ось вони це вміють крапля до краплі, з терпінням, з витримкою йти, робити і так далі. І нам зараз з нашою емоційною накруткою, із втомленістю, з абсолютно природними речами до третього року повномасштабки, до 11-го року війни, потрібно розуміти і дивитися більш проскіпливо до всього, що в нас викликають ось ці прославуті срачі. Тобто, як тільки в нас йде емоційне плювання один в одного по будь-якій тематиці, то це сигнал того, що тут може з’явитися Росія, або вона тут вже з’явилась», – каже Оксана Мороз.

Ми маємо бути найкращими експертами у світі по Росії, тому що це ворог

По-друге, залиште вивчення та аналітику роспропаганди – професіоналам.

«Русистика в нас має бути дуже і дуже глибокою. Ми маємо бути найкращими експертами у світі по Росії, тому що це ворог, який з нами, на жаль, надовго, тому що це безпосередньо кордон, і втихомирюватися вони не будуть. Але на загал це має бути абсолютно інша стратегія», – продовжує Мороз.

Також дуже важливо отримувати першу інформацію з так званих «білих медіа», які вже перевірені на прозорість та відповідають за достовірність своїх матеріалів.

Якщо перше джерело буде у вас викривлене, шкідливе, то в правді вас спробуй переконай!

«Це науково доведені факти, що першоджерело, воно лягає в основу нашої думки, формує її, і потім нас вже треба переконувати у зворотньому. Якщо перше джерело буде у вас викривлене, шкідливе, то в правді вас спробуй переконай! Якщо будуть бодай цих три базових речі, то ймовірність того, що наша опірність пропаганді і російської, і внутрішньої маніпуляції – виросте, це однозначно», – підбиває підсумок експертка.

Ми маємо вибудовувати свої наративи. Маємо вибудовувати більш якісні меседжі

«Що ми маємо робити в Європі? Ми маємо вибудовувати свої наративи, спростування росіянської пропаганди – це хибний шлях. Адже це реакція. Тобто, якщо вони кажуть, а ми спростовуємо, то це означає, що нам нав’язали ініціативу, і ми завжди будемо наздоганяти. Тобто, ми маємо вибудовувати свої наративи. Робити їх, оскільки в нас менше грошей і менше системності в цьому, то ми маємо вибудовувати більш якісні меседжі. І більш спрямовано працювати з цільовими аудиторіями», – додає Олексій Ковжун.

Росія, ще задовго до повномасштабного вторгнення, загрузла в болоті своєї брехні. Зараз же намагається затягнути в нього і весь світ. І так само, об’єднавшись усім світом, цей процес можна зупинити.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини