З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну питання громадянства стало одним із найактуальніших. Багато людей, рятуючись від війни, виїхали за кордон і зараз опинилися перед складним вибором: зберегти українське громадянство або отримати нове. У питанні розбиралися журналісти ІА “Дніпро Оперативний”.
Одним із варіантів вирішення цієї дилеми може бути відмова від громадянства України. Проте, важливо розуміти, що відмова від громадянства України під час воєнного стану має певні особливості та обмеження.
Чи може військовозобов’язаний відмовитися від громадянства України під час воєнного стану
Ні, відмова від українського громадянства під час дії воєнного стану для військовозобов’язаних неможлива. Згідно Закону “Про загальну мобілізацію”, на період дії воєнного стану та протягом одного місяця після його закінчення чоловікам віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій, заборонено виїзд з України.
Які є підстави позбутися громадянства України
Згідно зі статтєю 18 Закону України “Про громадянство України”, відмовитися від громадянства України можна лише за таких обставин:
- Людина набула громадянства іншої держави або отримала документ, який видав уповноважений орган іншої держави, про те, що громадянин України отримає її громадянства, коли вийде з громадянства України.
- Громадянин/громадянка п’ять років безперервно не мешкає в Україні, не підпримує зв’язків з Україною та виконує не своїх зобов’язань перед Україною. Виняток складають випадки перебування на дипломатичній службі, роботи за кордоном за контрактом, навчання у закордонних навчальних закладах, лікування за кордоном.
Процес відмови від громадянства України
Процедура відмови від українського громадянства регламентується Законом України “Про громадянство України” та Положенням про порядок оформлення і видачі документів, пов’язаних з прийняттям до громадянства України та виходом з нього, затвердженим президентським Указом.
Відмова від громадянства України здійснюється за клопотанням самого заявника, яке подається в країні проживання до дипломатичної установи України.
Які документи потрібні для відмови від громадянства
До клопотання про відмову від громадянства України треба додати наступні документи:
- Закордонний паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- Документ про місце проживання за кордоном;
- Фотокартка 3,5 х 4,5 см;
- Документ про набуття громадянства іншої держави (якщо таке є);
- Документ про сплату державного мита.
Скільки коштує вихід з українського громадянства
Станом на 28 травня 2024 року державне мито за оформлення відмови від громадянства України становить 280 євро. Цей збір сплачується з подачею клопотання про відмову від громадянства України.
Варто зазначити, що, крім державного мита, можуть виникнути додаткові витрати, пов’язані з:
- оформленням документів, які підтверджують набуття громадянства іншої держави (якщо таке є);
- перекладом документів на українську мову;
- нотаріальним посвідченням копій документів;
- надсиланням документів поштою.
Загальна вартість відмови від українського громадянства може варіюватися залежно від індивідуальних обставин кожної справи.
Які наслідки має відмова від українського громадянства
Відмова від українського громадянства може мати значні наслідки для особи, яка це робить.
Ось деякі з них:
- Втрата прав та обов’язків громадянина України. Особа, яка відмовилася від громадянства України, не зможе голосувати на ви-борах, обіймати державні посади, служити в армії, користуватися соціальними пільгами та гарантіями, які надаються громадянам України.
- Обмеження можливості в’їзду до України. Особа зможе в’їхати на територію України на загальних підставах, тобто їй буде потрібна віза.
- Припинення дії українських документів. Паспорт, водійське посвідчення та інші документи, видані українськими орга-нами влади, стануть недійсними.
- Сплата податків. Людина може бути зобов’язана сплачувати податки, якщо вона володіє май-ном на території України або отримує дохід з українських джерел.
- Втрата права на спадщину. У деяких випадках вихід з українського громадянства може призвести до втра-ти права на спадщину.
Важливо зазначити, що наслідки відмови від українського громадянства можуть варіюватися залежно від індивідуальних обставин кожної справи.
Перед тим, як прийняти остаточне рішення рекомендується ретельно зважити всі за і проти, а також проконсультуватися з кваліфікованим юристом.
Чи можна відновити громадянство України після відмови
Так, поновити громадянство в Україні можливо, але це складний та тривалий процес. Для поновлення громадянства особа, яка від нього відмовилася, має:
- Мешкати на території України безперервно не менше 3 років з моменту прийняття рішення про поновлення у громадянстві.
- Законно перебувати в Україні протягом цього строку.
- Вільно володіти українською мовою.
- Не мати підстав бути позбавленим українського громадянства.
- Оформити поновлення українського громадянства, звернувшись до територіального органу ДМС України.
До клопотання додаються такі документи:
- Український паспорт (якщо він є);
- Документ, підтверджуючий особу та місце проживання;
- Фотокартка 3,5 х 4,5 см;
- Довідка про несудимість;
- Документ про рівень володіння українською мовою;
- Інші документи, які можуть мати значення для справи.
Рішення чи поновити громадянство України особі приймається протягом 6 місяців з дня надходження клопотання.
Важливо зазначити, що особа, яка відмовилася від українського громадянства під час дії воєнного стану, не може його повернути протягом дії воєнного стану та ще один рік після його закінчення.
Крім того, Президент України має право відмовити у поновленні у громадянстві з підстав, які не розголошуються.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що депутати Верховної Ради України планують збільшити термін поновлення даних для військовозобов’язаних до 150 днів. Також повідомлялося про збереження безкоштовного проїзду у громадському транспорті та знижки на автобуси для учнів дніпровських шкіл. Крім того, на нашому сайті ви можете переглянути відео-коментар Василя Грінчака про прогнозовану хмару пилу в Дніпрі.