У Великій Британії розпустили парламент перед достроковими виборами, які відбудуться 4 липня. Після розпуску кожне місце в Палаті громад стає вакантним і все йде до зміни керівнитцва уряду. Про те, як вплинуть вибори у Великій Британії на подальші відносини з Україною “Апострофу” розповів голова кафедри міжнародних відносин у Ланкастерському університеті, професор Саймон Мабон.
– На час виборів у Британії повноваження депутатів Палати громад припиняються, повноваження уряду теж обмежені. Чи вплине це на допомогу Україні?
– Ні, під час виборчої кампанії, скоріш за все, існуюча політика щодо Росії та України триватиме. Якщо не станеться якихось серйозних змін, зовнішня політика продовжуватиметься в тому ж руслі.
– Не секрет, щоу Сполученому Королівстві є різноманітні національні сепаратистські рухи. Чи є небезпека, що Росія спробує скористатися ними під час виборів і “розхитати човен”?
Читайте: Найбільший з усіх: Україна отримає новий пакет від Британії на 500 млн фунтів
– Є побоювання, що Росія чи люди та організації, пов’язані із нею, можуть розпочати дезінформаційну та пропагандистську кампанію під час виборів. У владі це розуміють і працюють над тим, щоб запобігти такому розвитку подій. Проте такі загрози викликають питання щодо соціальних медіа та відповідальності організацій, які ними володіють. Усі намагання Кремля зірвати вибори мають бути невдалими.
– Чинний голова британського уряду Ріші Сунак виграє вибори?
– Широко поширеною є думка, що Сунак програє. Опитування громадської думки свідчать, що лейбористи та Кір Стармер значно випереджають “торі”. Шанс для Сунака на повернення дуже малий.
– Все ж темною плямою в історії лейбористів лишається Джеремі Корбін. Він і має зв’язки із Росією, і з’являвся на російських телеканалах і дозволяв собі антисемітські висловлювання. Які шанси вплинути на вибори має його персоналія?
– Джеремі Корбін на цих виборах виступає як незалежний кандидат. І скоріш за все, він піде проти Лейбористської партії. Його членство у Лейбористській партії було призупинено у 2020 році, а потім сказали, що він взагалі більше не є її членом.
Лейбристи взагалі дуже чітко відмежувалися від крайнього лівого крила своєї партії. І таким чином запобігли тому, що Корбін чи його ключові союзники могли б висуватися від імені лейбористів.
Зовнішня і безпекова політика після перемоги лейбористів під керівництвом Кіра Стармера великою мірою продовжить лінію консерваторів.
– Частина ліберальної, “лівої” інтелігенції у Британії підтримує Палестину. Як ви вважаєте, ізраїльська військова операція сильно вплине на вибори?
– Палестинське питання очевидно є ключовою проблемою в головах британської публіки. Але воно має дуже маргінальне значення у порівнянні із питаннями економіки, національної системи охорони здоров’я і комунальних послуг.
– Кір Стармер стане новим прем’єром?
– Так, скоріш за все, Кір Стармер стане прем’єром. Якщо він сам і його ключові союзники не припустяться якихось ключових помилок.
– Є ймовірність, що лейбористи зменшать рівень допомоги Україні і переведуть гроші на вирішення внутрішньобританських проблем?
– Я дуже здивуюся, якщо відбудуться суттєві зміни в політиці стосовно України. Стармер завжди намагається позиціонувати себе як “надійну руку”, і доводить, що він ставить інтереси країни вище від інтересів партії. У Великій Британії існує сильна підтримка України, незважаючи на те, що внутрішній тиск зростає.
Читайте: Треба відтіснити Путіна: яку допомогу Британія передасть ЗСУ в травні