2.1 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Сексуальне здоровʼя під час війни: як його зберегти, розповідає франківська лікарка-уролог Оксана Вінтонів (ФОТО)
(galka.if.ua)

Найпопулярніші

Сексуальне здоров’я важливе як для чоловіків, так і для жінок, особливо в умовах стресу та невизначеності, які приносить війна. Підтримка здорових стосунків та інтимного життя стає викликом, але водночас і необхідністю для збереження психічного та фізичного здоров’я.

Про це читачам та читачкам “Галки” розповідає лікарка-уролог Оксана Вінтонів з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. З нею говоримо про спеціалізацію уролога, чи це тільки чоловічий лікар, що найбільше впливає на сексуальне здоровʼя, чи є норма у кількості сексу для людини.

– Яка основна спеціалізація уролога? Є думка, що уролог – це лікар, який лікує проблеми чоловічої сечостатевої сфери, а за жіноче здоров’я відповідає виключно гінеколог. 

– Урологія вивчає сечовидільну систему: нирки, сечовий міхур, сечоводи. І зрозуміло, що ці органи є і у чоловіків, і у жінок. Відповідно ми лікуємо сечовидільну систему чоловіків та жінок.

– Які захворювання лікує уролог у чоловіків та жінок?

– Питання урології – це питання інфекцій, сечокам’яної хвороби верхніх сечових шляхів, все, що стосується механічного блоку самої нирки, що порушує відтік сечі. Ця особливість і є різницею між урологією і нефрологією, тому що нефрологія теж лікує нирки, але займається саме питанням паренхіми (фільтраційної здатності нирок). 

Уролог працює з можливими проблемами нижніх сечових шляхів – це цистит у жінок, простатит у чоловіків. Як правило, чоловіки не хворіють на цистит. Всі явища, які схожі на цистит, є симптомами простатиту. Чи це у хлопчиків віком 10 років, чи у чоловіків 40 років.

Інфекції, які передаються статевим шляхом. Тому що наслідок цього є простатит, може бути і цистит… А може бути навіть явище несхідного шляху пієлонефриту, тобто запального процесу нирки на фоні інфекції, які передаються статевим шляхом.

Будь-які аномалії розвитку сечовидільної системи – корекцію проводить уролог.

– Сексуальне здоровʼя під час війни. Які фактори найбільше впливають на його погіршення?

– Питання сексуальне здоров’я можна поділити на певні групи, через які у ньому можуть бути зміни.

Найперша, де припадає найбільший відсоток причин змін сексуального здоровʼя – психологічний фактор. У людей молодого віку – від 21 до 35 років, 80% проблем пояснюються психологічним станом.

Друга група – судинний генез. Йдеться про венозні та артеріальні порушення, порушення кровообігу. Венозне порушення виникає внаслідок вродженої системної венозної недостатності. Це десь 1% серед молодого населення. Що стосується артеріального генезу, то це чоловіки від 35 до 65 років. Особливо на фоні уже супутньої патології по типу цукрового діабету чи артеріальної гіпертензії. 

Звичайно, що до судинної причини сексуальних змін вже одразу приєднується психологічний фактор, який згодом буде відігравати роль у погіршенні сексуального здоровʼя.

Третя група – постзапальні та посттравматичні зміни. Тобто це або анатомічна травматизація чоловічих статевих органів, або зміни після перенесених запальних захворювань (хронічного простатиту або хронічного епідидиміту).

– З якими скаргами до вас найчастіше звертаються чоловіки?

– На першому місці напевно буде зниження лібідо – це відсутність бажання до статевого життя. У цьому випадку я можу чітко стверджувати, що цей момент пов’язаний суто з психологічним фактором. І вже на фоні цього звернення ми зʼясовуємо, що є певні зміни в чоловічій статевій системі. І паралельно лікується цей психологічний фактор, тобто людина сама має цей барʼєр пройти, і ті супутні зміни. За статистикою, кожен третій чоловік після 35 років хворіє на простатит. Тобто якщо у приміщенні десятеро чоловіків, значить з них троє точно будуть мати явище простатиту. А простатит призводить до того, про що ми сьогодні говоримо – до сексуальних змін. 

Дуже впливають саме на психологію події в нашій країні: спочатку коронавірус, всі його боялися, сиділи вдома, а ще не закінчився ковід – почалася війна… Тож ми маємо, скажімо так, звикнути до різних обставин, але хай ці обставини не роблять погоди у нашому сексуальному житті. Якщо немає правильного сексуального здоров’я, то це призводить до супутніх патологій: артеріальна гіпертензія, стрес, цукровий діабет та інше.

– А жінки?

– Аналогічно. Перший момент, що місяць у жінки йде поциклічно та залежить від гормонів, тому вони більш нестійкі до психологічних факторів. І питання сексуального здоров’я та психологічних факторів – це напевно рівноцінно, вони як на терезах. Чи психологічне здоров’я впливає на сексуальне здоров’я, чи сексуальне здоровʼя впливає на психологічне. Напевно, що 50 на 50, тобто рівноцінно.

Якщо немає сексуального здоров’я, немає статевого життя, воно буде впливати і на психологічний стан жінки. А це призводить до хронічно-запальних процесів органів малого тазу, йдуть гормональні зміни. І надалі, якщо це є репродуктивний вік, то відбуваються порушення репродуктивної функції. А у старшій віковій групі, знову ж таки, як і в чоловіків – артеріальна гіпертензія. Порушення обміну кальцію, що призводить до остеопорозу. І, скажімо так, до швидкого старіння. 

– Чи є норма в сексуальній активності людини? Чи різниця вона у чоловіка і жінки? 

– Питання кількості, наприклад, в тиждень часу – скільки має бути статевого життя, залежить тільки від темпераменту людини. У кожного є ця міра своя. І якщо людина, наприклад, живе статевим життя раз в місяць, це не означає, що це не норма. Якщо хтось хоче тричі на день – так само. Це означає, що в нього чи у неї така потреба.

Тому що немає градації, що чоловіку потрібно більше статевого життя, а жінці менше. Основне, щоб у парі було однакове це бажання. Це найважливіше!

– Які прості правила допоможуть зберегти сексуальне здоровʼя під час війни?

– Перший пункт. Старатися всі турботи залишати за межами, скажімо, своїх особистих стін. Я б навіть сказала, що парі не бажано розмовляти про якісь негативні моменти, які зараз відбуваються. Краще у свій спільний вільний час на двох постаратися відволіктися від усього. Десь поїхати чи на природу, зараз гарна погода, чи в кінотеатр сходити. Тобто, щоб голова розвантажилася.

Постійно думаючи про одні й ті самі негативні моменти, це нагнітає, і самі стосунки теж. Тяжко нам всім зараз, але потягом дня варто спільно проводити час, і проводити його позитивно.

– А що робити тим жінкам та чоловікам, які не мають партнера?

– У такому випадку я пораджу займатися самовдосконаленням, оскільки для цього є більше вільного часу, зараз є більше можливостей проведення таких занять онлайн. Це може бути професійне самовдосконалення, або вивчення свого хобі більш глибинно. Можливо навіть знайомство і спілкування в онлайн режимі.

– Чи потрібно чоловікам та жінкам профілактично відвідувати уролога? Якщо так, то як часто? 

– Як жінка відвідує гінеколога раз на рік, а деколи частіше (за потреби), то так само чоловік має профілактично рак на рік відвідувати уролога. Тобто чоловічий гінеколог – це уролог. Раз на рік, якщо чоловік не відчуває якихось змін у своєму сексуальному житті, чи з боку сечовидільної системи, порушень сечовипускання. Якщо є певні заключення лікаря-уролога про хронічні запальні процеси сечовидільної чоловічої статевої системи, тоді профілактичний огляд важливо робити раз у пів року.

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики.

– Зараз я звернула увагу на те, що збільшилася кількість звернень пацієнтів щодо зниження лібідо. Може, навіть удвічі. Питання того, що в чоловіка є якісь органічні зміни, що щось недобре працює – надзвичайно маленька кількість. Чоловіки зараз почали частіше звертатися з питаннями щодо репродукції. І це питання надзвичайно актуально під час війни.

І я вам скажу, що питання народження дитини – це дуже позитивно, тому що це буде і об’єднувати пару, і покращувати особистість стосунки.

У мене зараз є пара, яка має троє діточок, одна вже повнолітня дитина. Ми працюємо над питанням, щоб мати четверту дитину. І є надія на поповненні нашого українського роду.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама

Читайте також: Доброякісні пухлини жіночих статевих органів: про діагностику та лікування розповідає франківська гінекологиня Ірина Ожгевич (ФОТО)





Galka.if.ua

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини