68% харків’ян вірять в обнадійливе майбутнє України, при тому, що за останній рік матеріальне становище 57% респондентів погіршилося. Такі результати восьмого всеукраїнського муніципального опитування, яке провела соціологічна група “Рейтинг” на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI).
Такі опитування в Україні проводяться з 2015 року. У них дослідники вимірюють ставлення громадян до органів місцевого самоврядування та надання комунальних послуг. Дослідження скасували у 2022 році через війну. Цього року в муніціпальному опитування брали участь жителі усіх обласних центрів, що знаходяться на підконтрольній Україні території, за винятком Херсона, де неможливо було зустрітися з респондентами через безпекову ситуацію.
Вибірка складалася з 16 800 постійних жителів 21 міста, віком від 18 років і старше і є репрезентативною для населення по віку та статі. Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%.
Рейтинг мера найвищий в Україні, але йде на спад
Опитування показало, що харків’яни загалом довіряють міській владі та позитивно оцінюють якість комунальних послуг.
62% респондентів відповіли, що справи в місті йдуть у правильному напрямку — оптимістичніше налаштовані лише жителі Вінниці та Хмельницького. Зате харків’яни — лідери за рівнем схвалення дій місцевої влади: 40% скоріше схвалюють, а кожен четвертий схвалює повністю. Ігор Терехов має ще вищий рівень довіри серед колег: 47% його цілком схвалюють, а ще третина скоріше схвалює, ніж навпаки. На другому місці за рівнем підтримки — міський голова Івано-Франківська, з великим відставанням від Терехова Руслан Марцінків набрав 25% голосів абсолютного схвалення.
65% опитаних харків’ян вважають, що Ігоря Терехова треба переобрати на наступний термін, утім кожен четвертий відповів, що на наступних виборах варто обрати головою іншу людину. До депутатів міськради у харків’ян ставлення менш визначене: лише 37% сказали, що вони повинні працювати, поки не закінчиться війна, але й приблизно стільки ж вважають, що після закінчення терміну їх треба замінити іншими на наступних виборах.
Хоча рівень підтримки міськради і мера в Харкові надзвичайно високий, але прослідковується тенденція до його зниження. Минулого року показники схвалення були вищими. Аналогічна тенденція у інших містах — місцева влада цього року має менший рівень підтримки городян.
При такому високому рівні підтримки Харківської міськради третина опитаних частково чи повністю не згодні з тим, що місцева влада приділяє більше уваги добробуту міста, ніж своїм власним інтересам. 22% відповіли, що вважають місцеву владу корумпованою, втім, це — один з найнижчих результатів в Україні за оцінкою корумпованості муніципалітетів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківщина займає лідерські позиції за кількістю корупціонерів
Щодо обласної військової адміністрації, то, як показало опитування, 29% респондентів взагалі не змогли відповісти на питання, чи схвалюють вони дії ХОВА. Тих, хто цілком схвалює, і тих, хто зовсім не схвалює діяльність адміністрації на чолі з Олегом Синєгубовим, приблизно порівну: 19% і 17% відповідно. Рівень підтримки адміністрацій в цілому по України нижчий, ніж у міських рад.
Хороша медицина та погана освіта
З-поміж усіх комунальних та державних послуг найвище харків’яни оцінили якість збору сміття та постачання газу — на 4,3 за 5-бальною системою. Ці результати — кращі в Україні. Таку ж оцінку отримали й медичні заклади міста, краще оцінили їх лише жителі Сум. У порівнянні з попередніми роками результат у цих галузях покращився.
На тверду четвірку оцінили опитані якість громадського транспорту — наразі Харків єдиний з усіх обласних центрів, де можна кататися безкоштовно на метро, міських автобусах, тролейбусах та трамваях. Дещо кращі оцінки транспортної сфери отримала лише Вінниця. За оцінкою якості водопостачання Харків займає друге місце після Чернігова. За рівнем оцінки системи опалення у рейтингу інших обласних центрів місто знаходиться посередині, електропостачання оцінили найгірше з-поміж усіх — на 3,2 бали. Але опитування проходило якраз в той час, коли Харків страждав від дефіциту електроенергії внаслідок російських обстрілів, а інші регіони ця проблема ще не зачепила.
Втім, не все так прекрасно в оцінках харків’янами якості послуг. У місті майже недоступне вуличне освітлення, тож у цій графі учасники опитування виставили Харкову найнижчий бал у країні — 3,2. Розвиток промисловості має ще гіршу оцінку — 2,4 бали. У рубриці “Університети, технікуми, коледжі” колишня студентська столиця України теж — на останньому місті, якість такої освіти харків’яни оцінюють на 2,8 балів. Школи, за оцінкою респондентів, у Харкові теж найгірші в країні і заслуговують всього на 2,6 балів, дитячим садочкам поставили 2,5 бали. Галузі освіти за опитуваннями “Рейтингу” харків’яни ніколи не ставили високих балів, але місто за цим параметром впевнено трималося в середнячках. Після початку повномасштабного вторгнення якісна освіта наживо в місті фактично неможлива: лише 8% школярів займаються за змішаною схемою, інші можуть вчитися лише онлайн, з дому. Така ж ситуація і в університетах, де пари проходять переважно онлайн. В освітній галузі за результатами опитування цього року найвищі оцінки зібрали Луцьк та Чернівці — найвіддаленіші від фронту українські міста, де виші, школи та дитсадочки мають змогу працювати у звичному режимі.
Стали біднішими, але зберігають оптимізм
У переважної більшості опитаних за рік погіршилося матеріальне становище. Своїм грошовим справам харків’яни виставили оцінку 2,3 за 5-бальною шкалою — одну з найгірших в Україні, на рівні з Одесою, Сумами та Запоріжжям. Менше половини містян мають грошові накопичення на випадок надзвичайної ситуації. Найкраще — втім, теж не дотягуючи навіть до трійки — справи йдуть в ужгородців.
Цікаво, що у минулому році, а також в останньому передвоєнному 2021-му харків’яни теж говорили, що їхнї матеріальні справи погіршились, більш-менш задовільним опитані називали своє становище в 2018 та 2019 роках.
У цілому містяни адаптувалися до війни, принаймні, про це свідчить те, що майже 80% респондентів відповіли, що тримають вдома запас води та продуктів харчування. 60% харків’ян мають тривожну валізу (більше лише у жителів Сум та Чернігова, інших прикордонних міст). А от генераторами та автономними джерелами живлення запаслася лише третина опитаних. 94% харків’ян не ходять у бомбосховища — це найвищий результат у країні.
Кожен п’ятий житель Харкова вважає, що економіка міста повністю пристосувалася до війни. До переселенців у місті, за оцінками респондентів, ставляться скоріше добре, ніж ні (59%). А найбільш ефективним методом повернення людей до міста харків’яни, окрім покращення безпекової ситуації, назвали підвищення зарплат та відновлення житла, знищеного під час бойових дій.
Загалом люди в Харкові налаштовані досить оптимістично, попри матеріальні негаразди. Як показало опитування, 68% городян бачать майбутнє України обнадійливим.