Сайт The Sumy Post у співпраці з авторською студією «Ладунок» продовжує знайомити наших читачів з цікавими фактами і спостереженнями. Пропонуємо наступний матеріал Анни Коршунової із розділу «Природа».
Які з сумських пам’яток можуть гарантовано зберігатись тисячу років? А дві тисячі – під відкритим небом? Це цілком можливо, якщо пам’ятка – ботанічна й вважається живою викопною реліквією. Найстарша з них знаходиться на вулиці Люблінській і налічує «лише» 130 років.
… Має рухомі чоловічі статеві клітини
У нашому місті є кілька екземплярів дерева, яке має чи не найдавніший родовід на Землі і здатне прожити до 3 000 років – це гінкго дволопатеве. Познайомитись із ними можна за такими адресами: в Сумському парку ім. І.Асмолова, в ННЦ «Ботанічний сад СумДПУ ім. А.С.Макаренка» і на території ветеринарної лабораторії СНАУ (вул. Люблінська) – саме тут росте найстарше гінкго, яке має статус ботанічної пам’ятки природи.
Гінкго на вул. Люблінській.
Найдавнішим відбиткам гінкго в геологічних нашаруваннях землі понад 200 млн. років. За часів панування на планеті динозаврів ця рослина була чи не найпоширенішою й зустрічалась на всіх континентах. Це дивне дерево – єдина на Землі рослина, яка є перехідною формою між папоротями й хвойними і має рухомі чоловічі статеві клітини. Плоди запліднюються не під час цвітіння, а тоді, коли вже впадуть на землю. Гінкго не тільки пережило мільйоноліття, зміни клімату й ландшафтів, наступ і танення льодовиків, появу й зникнення нових видів рослин і тварин, але й практично не змінилося.
Найдавніші скам’янілості гінкго датуються пермським періодом. Це приблизно 270 мільйонів років тому. (фото: https://www.treemore.eu/en/post/the-ginkgo-biloba-a-true-historian)
Листочок гінкго – освідчення в коханні
Гінкго в Ботанічному саду.
Дикоросле гінкго збереглося лише в горах китайської провінції Чжецзян. Назва дерева теж походить з Китаю, де його плоди вважаються делікатесом, і перекладається як «срібний абрикос».
«Відкрив» гінкго для європейців у XVIII ст. Кемпфер, лікар голландського посольства в Японії. Одного разу він побачив весільний кортеж, який зупинився поблизу високих дерев, що росли біля храму.
Гінкго в селі Лоханьдун (Китай) у храмі богині Милосердя. Згідно з легендою, йому вже більше 1400 років.
Молодята, замість того, щоб зайти до приміщення, вклонились деревам. Наречений зірвав листочок, розділив його на дві частини й одну залишив у себе, а другу віддав коханій. Як згодом з’ясував Кемпфер, це був древній весільний обряд: половинки схожого на серце листочка гінкго подружжя зберігає протягом життя як символ кохання й талісман вірності. В Японії дерево вважається священним, йому поклоняються й висаджують біля храмів. А ще на Сході є звичай надсилати коханій дівчині в конверті листочок гінкго, якщо не вистачає сміливості освідчитися в коханні.
700-річне гінкго біля храму Сьободзі, Японія (фото Т.Хіросі)
Історія «пропитих» саджанців
У Франції гінкго називають «деревом за 40 екю» і досі переказують кумедну історію «пропитих» екзотичних саджанців. 1780 року паризький ботанік Петіньї, оглядаючи ботанічні сади Лондона, побачив п’ять молодих деревець гінкго, вирощених з насіння, привезеного з Японії. Після щедрого застілля господар віддав Петіньї всі деревця за 25 гіней – по 40 екю кожне. Гість, вочевидь тверезіший, швиденько розпрощався й повернувся із саджанцями на свій корабель. Прокинувшись уранці, господар ботанічного саду зрозумів, що всі англійські гінкго ось-ось попливуть на материк, знайшов у порту корабель Петіньї й слізно просив за всю одержану суму віддати йому хоч одне деревце. Ботанік не погодився й не сходив з корабля, аж поки той відплив до Франції. Більшість дерев у цій країні, як і в інших куточках Європи, походять саме від тих п’яти саджанців. Можливо, й сумські гінкго є їхніми нащадками.
Мода на гінкго
Одне з найстаріших гінкго – обхват 3,65 м, висота 20 м, вік 180 років, росте в м. Залещики Тернопільської області (https://life.pravda.com.ua/travel/2013/05/29/129940/)
До нашої країни гінкго привіз ботанік Х.Стевен до Нікітського ботанічного саду у 1818 році. Звідси рослина поширилася по багатьох ботанічних садах і парках. У Сумах перші дерева з’явились, напевно, в кінці ХІХ-на початку ХХ ст. в приватних садибах. Мода «виписувати» саджанці екзотичних рослин з ботанічних садів і навіть з-за кордону не оминула й Суми. Господарі хвалились один перед одним чудернацькими рослинами. Саджанці плекали в теплицях і демонстрували на виставках, що супроводжувалось докладними поясненнями й публікаціями в пресі. Згодом саджанці можна було придбати безпосередньо в місті – в сумських садівничих підприємствах Аболтьїна, Коровая і Перковича. Саме на території колишньої садиби Перковича й збереглося найстарше дерево гінкго.
Й.-В.Гете обожнював гінкго, вважав його символом кохання й навіть написав про нього поему. Рукопис Гете з віршом про гінкго. Музей Гете в Дюссельдорфі
Гінкго – «безстрашна» порода
Вулиці міст в Україні поки що не поспішають прикрашати цим екзотичним деревом, та цілком можливо що саме гінкго згодом замінить каштани, які останнім часом страждають від мінуючої молі. Таку заміну вже розглядають у Києві. Ця порода не боїться ніяких шкідників (вони навіть уникають ділянок її зростання), не страждає від хвороб, чудово переносить забруднене міське повітря. Гінкго має стрункий стовбур, може досягати 40-метрової висоти при товщині в один метр. Витіснити місцеві види воно не може, бо нездатне розмножуватися самотужки.
«Ніч гінкго»
Слід зазначити, що гінкго восени надзвичайно мальовничі. Всі знають про цвітіння сакури в Японії, але мало хто чув про «Ніч гінкго» – коли після першого нічного заморозку дерева дружно скидають усе листя, вкриваючи землю яскраво жовтим килимом…
Алея гінкго в Токіо
На вулицях європейських міст гінкго стає звичним деревом. Можливо, й у Сумах колись побільшає дерев-динозаврів, біля яких будуть затримуватись екскурсоводи, розповідаючи туристам його незвичайну історію.
Если Вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!