У вересні 2023 року відбулися зміни, що стосуються розрахунку середньої зарплати. Вони вплинули на компенсацію днів невикористаної відпустки та на розрахунок відпускних.
Розрахунок відпускних 2024: що передбачено
Правила розрахування відпускних визначає постанова №100 Кабінету Міністрів України Порядок обчислення середньої заробітної плати від 8 лютого 1995 року. У вересні 2023 року до порядку були внесені зміни (постанова №957 КМУ від 8.09.2023 року).
Документом було встановлено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної, грошової допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної, грошової допомоги або виплати компенсації за невикористані дні відпустки.
Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник отримав право до 31 грудня 2023 року, проводиться, виходячи з виплат, що були нараховані у 2023 році.
Також розрахунок відпускних у 2024 році передбачає:
– святкових та неробочих днів під час воєнного стану офіційно немає, тому це впливає на кількість днів у розрахунковому періоді. Під час воєнного стану календарні дні тривалості відпустки не потрібно зменшувати;
– 2024 рік — високосний, тобто лютий має 29 днів, отже, розрахунковий період має 366 календарних днів, а не 365;
– вихідні (субота і неділя) віднімати не потрібно, оскільки такі дні входять у тривалість відпустки та оплачуються працівнику;
– коригування заробітку на коефіцієнт підвищення окладів не проводиться з 12 грудня 2020 року.
Зверніть увагу, що зростання мінімальної зарплати у квітні 2024 року з 7 100 грн до 8 000 грн не вплинуло на розрахунок відпускних у 2024 році.
Як розрахувати відпускні у 2024 році
Розрахунок відпускних здійснюється у такій послідовності:
* Визначення розрахункового періоду.
Розрахунковий період — це період, за який враховуються виплати працівнику під час розрахунку середньоденної зарплати (останні 12 місяців, які передують місяцю виходу у відпустку).
* Визначення тривалості розрахункового періоду в календарних днях.
У мирні часи у цій тривалості не враховувалися святкові та неробочі дні. Однак під час дії воєнного стану святково-неробочих днів немає.
Підрахування всіх виплат у вигляді зарплати, які були у розрахунковому періоді, крім премій, та внесення їх до тих періодів, за які вони нараховані (згідно з порядком №100, 3 абзац).
Зверніть увагу! Вносити до розрахункового періоду без перерахунку можна лише місячну премію, яка нарахована у тому ж місяці, до якого вона належить.
У цей розрахунок не входить:
– матеріальна допомога;
– одноразові виплати (вихідна допомога, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, компенсація за невикористану відпустку);
– виплати за цивільно-правовим договором (ЦПД).
– виплати за виконання окремих доручень одноразового характеру, що не входять в обов’язки працівника;
– компенсаційні виплати на відрядження і переведення (оплата за проїзд, витрати на наймання житла, добові, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових);
– премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
– пенсії, державна допомога, соціальні та компенсаційні виплати;
– грошові і речові винагороди за призові місця на змаганнях, оглядах, конкурсах тощо.
Повний перелік можна подивитися у порядку № 100, 4 абзац.
Як розрахувати відпускні: формула
Розрахувати середньоденну зарплату за розрахунковий період можна за формулою:
Середньоденна зарплата для розрахунку відпускних = Виплати за розрахунковий період 12 місяців / 365 (366) – СН дні за 12 місяців, де:
СН дні за 12 місяців — це кількість святково-неробочих днів за 12 місяців, але поки триватиме воєнний стан, їх немає (тобто це значення не враховується).
Тобто розрахунок відпускних 2024 виглядає так:
середньоденна зарплата для відпускних = виплати розрахункового періоду ÷ тривалість розрахункового періоду
Якщо співробітник протягом цілого місяця був у неоплачуваній відпустці, то такий місяць повністю прибирається з розрахунку.
Для нового працівника, який працює нещодавно, тобто не має повних 12 місяців, беруться лише повністю відпрацьовані ним місяці (з першого по останнє число). Однак якщо людина почала працювати не з першого числа, але з першого робочого дня місяця, то такий місяць враховується.
Виплачуються відпускні безпосередньо перед відпусткою.
Про це пишуть Факти