(Рубрика «Точка зору»)
Мирослава Макаревич
Триденний фестиваль високого мистецтва Kyiv Art Sessions 28-30 червня представить у Великій Британії українське візуальне мистецтво, музику та документальне кіно.
Організатори – культурний центр Дом Майстер Клас та благодійна організація Art Shield – із власного досвіду знають, що подібні проєкти дають важливі аргументи для підтримки України на всіх рівнях. Особливо це важливо у час, коли Україна уже третій рік рік стримує повномасштабну агресію Росії.
Українці захищають цивілізований світ від руйнації, яку несе путінська Росія. А справжнє мистецтво – це завжди про творення.
Фестиваль Kyiv Art Sessions in the Old Sessions House у Лондоні – благодійний. Всі зібрані кошти будуть спрямовані на підтримку українських митців та української творчої спільноти.
Залучення через культуру
Мультидисциплінарний фестиваль Kyiv Art Sessions є новим етапом постійного представлення українського мистецтва у Великій Британії, ініційованого культурним центром Дом Майстер Клас.
Першим кроком був культурний вечір «Culture vs War: Антитіла», який відбувся наприкінці травня цього року в Electric Cinema, Лондон.
Й організатори, й учасники українського фестивалю у Лондоні прагнуть мовою культури продовжувати розповідати правду про війну, розв’язану проти європейської країни.
Адже ключовим елементом і метою російської агресії є знищення української культури, української національної ідентичності.
Головна мета фестивалю Kyiv Art Sessions – популяризація українського високого мистецтва у впливовій дружній країні-партнерці у Великій Британії.
«Саме мистецтво може розповісти про нашу ідентичність, самобутню культуру, що робить державу державою, виявляє природу українців. Саме мистецтво здатне розбивати штампи, змінювати менталітет, створювати високу репутацію України як культурної цивілізованої європейської країни», – переконана Ірина Буданська, співзасновниця фестивалю Bouquet Kyiv Stage, засновниця культурного центру Дом Майстер Клас та одна з ініціаторів проведення українського фестивалю у Лондоні.
Візуальне мистецтво
У програмі фестивалю унікальні виставки. Наприклад, ексклюзивне представлення творів воєнної доби знакової фігури в історії українського сучасного мистецтва, українського авангарду Олександра Дубовика, який є одним з найхаризматичніших представників сучасної української еліти.
«Для України все, що відбувається нині, – й виклик, й фантастична можливість…Я думаю, Україна пройде цей іспит і на нас чекає велике майбутнє. І це майбутнє прийде», –вважає Олександр Дубовик.
Великою подією фестивалю Kyiv Art Session стане й відкриття виставки Echoes and Vision, яку організувала благодійна організації Art Shield.
Цей арт-проєкт об’єднає понад 60 робіт від 26 сучасних українських митців різних поколінь, серед яких Олександр Дубовик, Олена Рижих, Олексій Белюсенко, Олена Придувалова, Богдан Буренко, Ірина Максимова, Дзвіня, Дмитро Молдованов, Love Curly, Feros, Олексій Кондаков, Тарас Середа, сестри Федьдман, SOC.I.A та ін.
Також буде презентовано вже другу експозицію проєкту War Fragments Museum – застиглі в прозорих кубах артефакти дають візуальне уявлення про вплив війни на життя людей.
Відкриття першої частини потужної за своїми сенсами виставки відбулося в Лондоні на початку 2024 року в Європейському банку реконструкції та розвитку.
Меценат, один з організаторів фестивалю Євгеній Уткін на відкритті War Fragments Museum акцентував:
«Раніше я був впевнений, що мистецтво – абстрактна категорія нашого життя. Але сьогодні життя набагато абстрактніше, ніж Мистецтво…. Кожна війна — це шлях назад у минуле. Кожна війна вбиває майбутнє. Кожна війна — це війна проти дітей… Якщо весь цивілізований світ не зупинить Зло і не покарає його, воно буде повторюватися знову і знову. Ми виготовили 300 кубів, в Україні можна знайти мільйони трагічних історій. Однак… Це має бути останній куб».
Музика
Музичну складову українського фестивалю у Лондоні презентують два колективи: камерний ансамбль NotaBene Chamber Group й електроакустичний ансамбль DZ’OB. І соло виступить Андрій Кириченко – один із найкращих українських електронних музикантів, саунд-дизайнер та засновник фестивалю NextSound.
На британському лейблі Touched Music цього 2024 року вийшов новий альбом музиканта MARIA, присвячений присвячений знаменитій наївній художниці Марії Примаченко – так артист висловив захоплення творчістю авторки, що стала символом автентичного українського мистецтва.
Документальне кіно
На фестивалі Kyiv Art Sessions буде представлено й сучасне українське документальне кіно. Дві знакових стрічки.
Перша – з циклу фільмів Culture vs War про митців, які стали воїнами-захисниками. А саме серія – «Culture vs War: Тарас Компаніченко».
Стрічку представить безпосередньо герой — Тарас Компаніченко, лідер думок, кобзар, а з часів повномасштабної війни – й військовий.
«Лише вільний дух народу може реалізувати свою місію. У нас цей дух пробуджений, він готовий піти на будь-які жертви, аби бути вільним» – саме ця цитата Тараса Компаніченка стане головним меседжем події. Показ відбудеться за підтримки асоціації «Дивись українське!»
Також у розділі «документальне кіно» буде продемонстрований резонансний фільм про дітей Лисичанського центру соціально-психологічної допомоги, які жили поруч з війною, що почалася задовго до лютого 2022 року.
«Будинок зі скалок» (англ. A House Made of Splinters) увійшов до короткого списку на здобуття кінопремії «Оскар» 2023 року у номінації за найкращий повнометражний документальний фільм.
Культурний фронт важливий. Українська культура багато століть була ціллю для знищення. Сьогодні ж наша культура перетворилася з мішені на зброю.
Мистці та мисткині, попри всі виклики війни, продовжують створювати оригінальну українську багатошарову культуру у контексті загальнолюдської. Та натхненно й наполегливо працювати із внутрішньою та зовнішньою аудиторіями.
Війна у парадоксальний спосіб посприяла формуванню у світі неймовірного запиту на ознайомлення з українською культурою. Тому так важливо не втратити ці можливості, за які вже заплачено неймовірно високу ціну
Мирослава Макаревич – пише про культуру понад 30 років, авторка книжки «Хто тримає культурний фронт України», яка у 2023 року перемогла у конкурсі Українського інституту книги
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода