3.2 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Замість 200-х. Як Росія виловлює і відправляє на фронт трудових мігрантів
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

У Росії знову почали відловлювати мігрантів, які нещодавно отримали російське громадянство. Мета – поповнення втрат у війні з Україною.

Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що його відомство вже відправило на війну до України 10 тисяч таких мігрантів. На черзі – ще 20 тисяч, похвалився він. А далі назвав це «фішечкою», яка допомагає їм «потихеньку залишати Росію».

Ці заяви прозвучали на Петербурзькому міжнародному юридичному форумі. «Навіщо потрібні ці товариші? Рити окопи та зміцнення», – додав Бастрикін до своїх слів про те, як він незадоволений нинішньою міграційною політикою Росії. Вона, за словами голови СК, веде до зростання екстремізму у країні, а Держдума не хоче вирішувати цю проблему.

За останній місяць війни армія Путіна втратила майже три тисячі військових – це лише за відомими «Медіазоні» іменами. На скільки вистачить Путіну мігрантів, щоб поповнити військові втрати? Чи після заяв Бастрикіна не перерветься потік трудових мігрантів до РФ? Російська служба Радіо Свобода обговорила це з юристом Марком Фейгіним та соціологом Ігорем Ейдманом.

Давня «хвороба» і рецепт її подолання

Олександр Бастрикін розпочав свій виступ на Петербурзькому міжнародному юридичному форумі старим каламбуром у присутності безпосередніх адресатів цього каламбуру.

Ми знайшли таку фішку, що мігранти стали потихеньку залишати Росію

Далі Бастрикін назвав мігрантів «хворобою» та розповів, як він знайшов рецепт від цієї хвороби. Про вже сказав на панелі «Правові аспекти міграційної політики в сучасній Росії»: «Ми знайшли таку фішку, що мігранти стали потихеньку залишати територію Росії. Справа в тому, що слідчі зловили 30 тисяч мігрантів, які отримали російський паспорт і не стали на військовий облік. 10 тисяч із них, кожен третій, поїхали на фронт».

Депутати Держдуми образилися за «Держдуру», мовляв, Бастрикін «образив народ», та от про образу конкретних трьох тисяч свіжоспечених росіян, яких де-юре вже ніяк не назвеш мігрантами і до яких чомусь підвищена увага слідчих і військкомів в умовах мобілізації, що нібито закінчилася майже два роки тому, не йшлося.

Життя трудових мігрантів у Росії стає дедалі складнішим і непередбачуваним. Після теракту у «Крокусі» почастішали поліцейські облави.

Російська влада вирішила вести цю війну за рахунок зеків, мешканців глибинки, безробітних

Соціолог Ігор Ейдман – про те, які категорії населення використовує російська влада для поповнення воюючої армії.

– Я думаю, що стосовно мігрантів Бастрикін та інші силовики пропонують поводитися приблизно так само, як стосовно зеків. Взагалі, російська влада вирішила вести цю війну за рахунок зеків, мешканців глибинки, безробітних, людей, які дуже закредитовані, у яких низький рівень життя, для яких можливість служити в армії – єдиний спосіб заробити.

У Росії іммігранти, які отримали російські паспорти, – люди, які дискримінуються в суспільстві, і саме тому, як найлегшу жертву, їх намагаються використати на фронті як гарматне м’ясо. Бастрикін активно повторює популярні стереотипи силовиків: що мігранти, навіть із російськими паспортами, – це люди другого ґатунку. Судячи з інтонації, зважаючи на те, що він говорив, він навіть не розуміє, що це дико. У будь-якій цивілізованій державі він був би змушений завтра піти у відставку після таких слів, що показують, що до громадян своєї країни він ставиться як до злочинців або рабів.

– Наскільки далекоглядною є ця ставка на окремі соціальні групи, які більше за інших використовуються як жива сила для російської агресії проти України?

– Ця ставка працювала якийсь час, але її ресурси закінчуються. Ці групи великі, але не безрозмірні, крім того, не всіх людей навіть із цих груп можна погнати на забій. Через якийсь час російська влада стане перед необхідністю починати нову хвилю мобілізації, щоб підлатати дірки, які весь час утворюються на фронті внаслідок того, що там гине безліч російських солдатів, за допомогою дискримінованих безправних соціальних груп, – вважає соціолог Ігор Ейдман.

Ігор Ейдман, соціолог

Юридичний форум проходить не вперше, але, мабуть, уперше така реакція та такі гучні заяви. Який стосунок усе це має до юриспруденції? Чи тепер будь-яка вітрина з приставкою «міжнародна» буде націлена на відтворення тез, що звучать із вуст Володимира Путіна?

«Право в РФ – чистий ритуал»

Коментар юриста та блогера Марка Фейгіна

– Говорити про право у зв’язку з Росією не доводиться. Росія є тиранією, право тут відіграє службову роль. Багато чого робиться з утилітарними політичними цілями, байдуже, чи це стосується другосортності громадян, підведення юридичної бази під драконівські заходи щодо абортів, прав жінок, боротьби з «нетрадиційною орієнтацією» – право тут не відіграє суттєвої ролі: це чистий ритуал.

Вона все більше уподібнюється до системи, яка була за Сталіна

Серйозно проводити юридичні форуми в неправовій державі – це наче десь в Ірані проводити такий самий юридичний форум з прав людини. Росія балансує на межі тиранії, в якій правом є те, що проголошено державою і виходить не із прав окремо взятої особи, прав людини, а з інтересів держави.

У держави змінюються пріоритети, вони завжди на шкоду суспільству. З таким же успіхом можна було б проводити цей форум, обговорюючи, наприклад, юридичну потребу повернення смертної кари. У тоталітарному Радянському Союзі навіть за Сталіна існувала якась юридична школа, були такі ж юридичні форуми, все це відбувалося природним шляхом.

Приблизно те саме зараз відбувається з правовою системою в Росії: вона все більше уподібнюється до системи, яка була за Сталіна. Діяв принцип правової визначеності: за те, що заборонено, ми караємо. Так і тут вони вважають правом у цьому сенсі юридичну, правову визначеність. Ось у нас заборонені «фейки» про російську армію – і за цією статтею просто зараз мене судять у Басманному суді у Москві. Нещодавно 15-річного хлопчика засудили за 205 статтею (нібито зв’язок із Легіоном «Свобода Росії»), посадили на п’ять років.

У цьому суть і сіль, що право передбачає не просто юридичну підставу функціонування держави, а його верховенство. А держава, де немає верховенства права, не має жодного стосунку до правових систем.

Марк Фейгин

Марк Фейгин

– Із чим ви пов’язуєте досить різку заяву голови Слідчого комітету на адресу Держдуми?

– Ви маєте на увазі, що він назвав її «Держдурою»? До неї всі так ставляться. Я був депутатом ГД з 1993 по 1995 рік, там називали останніми словами, але суть її була іншою. Все-таки перша Держдума після відомих подій жовтня 1993 року – це був орган, що поважає себе, незважаючи на всі недоліки. То справді був опозиційний орган виконавчої влади. А хто серйозно сприймає та вважає парламентом нинішню Держдуму? Навіть самі провідники путінської політики її зневажають, не вважають серйозним законотворчим органом: це лише підвідділ Адміністрації президента, – упевнений Марк Фейгін.

«Чайлдфрі» і Путін та «бджоли проти меду»

Коментар соціолога Ігоря Ейдмана

Путін мислить як кріпосник: про приріст земель та населення

– Зараз в Росії йде наступ на права жінок. Закон, який вони готують за неіснуючим рухом «чайлдфрі», чи не «найнебажаної організації», – це пов’язано з особистим ставленням Путіна до демографії. Путін – людина з XIX століття, він мислить не як якийсь європейський король, а як кріпосник, тобто критерії успішності його діяльності – це приріст земель та населення. Чим більше у поміщика землі, чим більше у нього кріпаків, тим він крутіший, – у цій парадигмі мислить Путін.

Він намагається вирішити ці питання у двох напрямках: із землею – намагається захоплювати Україну, анексував чотири області. А щодо населення, то майже з початку свого правління Путін намагається вирішити так звану «демографічну проблему» в Росії, де вже багато років

Дума прийматиме серію законів, які обмежать жінок у праві не народжувати

поспіль йде природне зменшення населення. Оскільки він не лише віртуальний поміщик, а ще й реальний чекіст, він намагається вирішити це за допомогою параноїдальних ідей. Тому Дума зараз прийматиме серію законів у цьому керунку, які мають не мотивувати жінок народжувати, а обмежити їх у праві не народжувати.

Те, що говорив Толстой, те, що постійно звучить у російських пропагандистів, – це ідея переходу від квазізахідної, квазіринкової ідеології до чогось із часів Миколи I. За графа Уварова була така державна ідеологія «Православ’я, самодержавство, народність» – ось щось таке. Запровадити якусь місцеву російську квазіпатріархальну ідеологію, в яку входив би клерикалізм, домобудівництво, якісь реакційні архаїчні традиції. Що найкумедніше: озвучують це люди на кшталт депутата Толстого, який аж лисніє від грошей, які він за своє життя заробив неправедною працею. Така асоціація – «бджоли проти меду», тобто російські чиновники, пропагандисти проти ринку, кар’єризму, користолюбства. Дуже смішно!

Рейди проти мігрантів в РФ особливо активізували після теракту в Crocus City Hall, в якому загинули 145 осіб. Російські правоохоронні органи регулярно «трусять» підприємства, де працюють мігранти. Їм вручають повістки або одразу ж відвозять у військові комісаріати. Мігрантам без громадянства РФ обіцяють російські паспорти нашвидкоруч, якщо ті підпишуть контракт із Міноборони, зазначає Meduza.

Попри те, що у 2022 році за 8 місяців від початку повномасштабного вторгнення з Росії виїхало понад 506 тисяч мігрантів, за останніми даними голови Слідчого комітету Росії Бастрикіна, на тепер до Москви прибуло 1,2 мільйона мігрантів, у Підмосков’ї – 880 тисяч, а в Петербург – 860 тисяч.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини