Президент США Джо Байден розкритикував рішення Верховного суду про президентський імунітет, яке було сприйняте як перемога його суперника, колишнього президента Дональда Трампа.
«Ця країна була заснована на принципі, що в Америці немає королів. Кожен із нас рівний перед законом. Ніхто не стоїть вище за закон. Навіть президент Сполучених Штатів», – сказав Байден.
Він наголосив, що рішення Верховного суду створило «небезпечний прецедент».
Байден також заявив, що громадськість має «право знати» про роль Трампа у заворушеннях 6 січня 2021 року, що, ймовірно, відбудеться лише після виборів.
Верховний суд США 1 липня оголосив рішення щодо позову адвокатів колишнього президента Дональда Трампа. Вони заперечували кримінальне переслідування їхнього клієнта у справі про заворушення 6 січня 2021 року й інші справи, стверджуючи, що він повинен мати абсолютний імунітет за будь-які дії, вчинені на посаді президента.
Більшістю у шість голосів проти трьох суд ухвалив, що президент має право на імунітет у зв’язку з діями, вчиненими ним у рамках виконання його конституційних обов’язків. На дії ж, вчинені приватно, імунітет не поширюється.
При цьому конкретне трактування того, які дії президента підпадають під імунітет від переслідування, а які ні, Верховний суд залишив на розсуд нижчої інстанції.
Як зазначають коментатори, Верховний суд, хоча повністю і не задовольнив позов Трампа, найімовірніше, унеможливив винесення йому вироку у справі про події 6 січня до цьогорічних президентських виборів, оскільки судді у Вашингтоні потрібен час для того, щоб вирішити, чи поширюється на дії Трампа імунітет.
Звинувачення щодо Трампа пов’язані з його ймовірною роллю у заворушеннях, влаштованих його прихильниками у Вашингтоні 6 січня 2021 року, коли сотні демонстрантів увірвалися до будівлі Капітолію, щоб завадити Конгресу затвердити перемогу Джо Байдена на президентських виборах. Колишній президент заперечує, що якось порушував закон, і називає своє переслідування політичним. При цьому його адвокати наполягали на тому, що навіть якби в діях Трампа були ознаки кримінального злочину, судити його за діяння, вчинені на посаді президента, все одно не можна.