Мотику, якій кілька тисяч років, знайшли в урочищі Сагайдачного

Нещодавно музейні фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися ще однією надзвичайно рідкісною знахідкою – мотикою, якій, за підрахунками науковців, кілька тисяч років. Про це повідомили у пресслужбі заповідника.

Читайте також: Майже ніде не згадується – запорізький історик розкрив таємницю загадкової скелі в урочищі Сагайдачного

Прибираючи сміття на косі біля знаменитого урочища Сагайдачне у лівобережній частині Дніпровського району Запоріжжя, мешканець вулиці Скельної Віктор Доронович підібрав у піску дивний кістяний предмет з отвором. Припустивши, що це «щось археологічне», Віктор показав знахідку знайомому – художнику-гончару Олександру Шкалікову.

Побачивши, той одразу зрозумів: перед ним надзвичайно давній артефакт – мотика для оброблення землі.

Олександр Шкаліков вирішив передати пам’ятку Музею історії Запорозького козацтва.

Отже, мотика, знайдена у Сагайдачному – це знаряддя довжиною 20 см, зроблене з рогу благородного оленя. З боку обуха в ньому просвердлено рівний акуратний отвір для дерев’яного держака. Гострий робочий край мотики спочатку обтесаний, а потім добре відшліфований та загладжений у процесі використання.

Можливо, перед обробкою ріг розпарювали або виварювали, щоб зробити його більш пластичним.

Відомо, що саме такими мотиками обробляли свої невеликі лани мешканці наших земель у V-III тис. до н. е., тобто 7-5 тисяч років тому. Це були носії так званої середньостогівської археологічної культури – люди, які, можливо, першими в Європі приручили коня для їзди верхи, першими насипали в наших степах кургани та користувалися мідними виробами.

Раніше ми писали, що на Хортиці знайшли люстерко, дзвінок та мушкет доби козацтва