Потенційна небезпека може чатувати мешканців Сумщини будь-де вже третій рік. Окрім загрози з неба надвелику загрозу становлять вибухонебезпечні предмети (далі ВНП), на які можна наткнутися в найнеочікуваніших місцях: ваша улюблена галявина за містом, де ви звикли вигулювати собаку; місце, де рясно ростуть лисички; берег ставка у бабусиному селі, короткий шлях до дачі. Іноді ВНП можуть бути ще ближче. Частими вже стають випадки, коли ворожі снаряди знаходять на городі, після того, як вони приземлилися та не вибухнули; а рідше – у шафі чи коморі. Нерідко ці «зустрічі» закінчуються травматично.
Після початку великої війни Сумська область стала однією із найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами. Зокрема, це через довжину кордону з рф – 563 кілометрів. Вибухівки досі виявляють на територіях, які були окуповані росіянами, також до тих ВНП додаються вже відомі українцям «скиди» з БпЛА, які залітають з території ворога.
Від мін, безпілотників та інших ВНП страждає цивільне населення, зокрема прифронтові громади. Одна з причин – ігнорування правил мінної безпеки та поводження зі зброєю.
Попри всі заборони та застереження на Сумщині випадки підриву цивільних громадян на ворожих мінах стають частішими, на цьому наголошують у Сумській обласній військовій адміністрації. Один з останніх випадків – у Юнаківській громаді тракторист підірвався на міні.
Нагадаємо, у період воєнного стану на Сумщині діє заборона відвідувати ліс як для пішоходів, так і для будь-якого виду транспорту. Також під забороною переміщення цивільних у 5-кілометровій смузі від державного кордону. Небезпека також чатує людей у водоймах. Міни, нерозірвані частини ракет, заміновані предмети можуть бути всюди, тож мешканцям Сумщини потрібно бути вкрай обережними.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення в області зафіксували понад 40 нещасних випадків пов’язаних з вибухонебезпечними предметами. За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області, внаслідок трагедій загинуло 15 цивільних людей, з яких одна дитина. За 6 місяців 2024 року на Сумщині сталося 7 нещасних випадків, які пов’язані з вибухонебезпечними предметами. Загинули четверо цивільних, ще троє отримали травми різного ступеня тяжкості.
Протягом тижня у рамках проєкту «Безпечно з СП» ми детально розповідатимемо про найбільш забруднені вибухівками території Сумщини, про вже безпечні місця, про те, в яких умовах працюють вибухотехніки, із чим стикаються в роботі, як знешкоджують ВНП та як їм допомагають чотирилапі колеги. Зупинимося й на роботі саперів та класифікації найпоширеніших предметів, якими заміноване прикордоння області. Також детально поговоримо про травми, які частіше отримують люди внаслідок дії вибухівки та про знання, які можуть врятувати життя.
Слідкуйте за публікаціями у Telegram, Instagram, Facebook, ТікТок.
Проєкт створено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!