4 липня 2024 року в Миколаєві відбулася презентація Майстер-плану, який готували для нашого міста представники італійської компанії One Works та данської COWI.
Міський голова Олександр Сєнкевич зазначив, що цей документ стане дороговказом для подальшого розвитку міста. Він також наголосив, що це було вимогою від партнерів для отримання допомоги як під час війни, так і в післявоєнний період.
“Хочу нагадати, що Миколаїв і Харків — лише два міста в Україні, які почали цю роботу. Посол Королівства Данії Олє Егберг Міккельсен зазначив, що ця робота для них дуже важлива, вони продовжать її фінансувати і вона стане базою для подальшої співпраці Данії та Миколаєва”, — розповів Сєнкевич.
Майстер-план знаходиться на фінальній стадії розробки першої черги. Далі його презентують депутатам міської ради та мають затвердити на сесії. Після цього документ треба привести у відповідність до українського законодавства і впроваджувати за планом.
Олє Егберг Міккельсен пригадав, як починалась робота над Майстер-планом:
“Я записав, що Миколаїв — місто біля Чорного моря. Це було одним з головних моментів. Місто може працювати ефективно і ми маємо докладати до цього зусиль. Ми підійшли до фінальної стадії проєкту. Визначено основні моменти, такі як опалення, водопостачання, управління твердими побутовими відходами, щоб все було ефективно і мало сенс. Якщо слідувати плану, можна досягти позитивних результатів. Ми допоможемо зробити місто доступним і ефективним”, — сказав посол.
Він додав, що в Майстер-план включили багато елементів, над якими вже почали працювати, включаючи водопостачання. Посол також зазначив важливість енергоефективності та стабілізації енергетичної системи.
“Ми надаємо перевагу діям. Пропонується зменшити втрати води, враховувати поточну ситуацію з військовими діями. Плануємо Фонд сталої інфраструктури для відновлення мережі. Ми прагнемо зробити Миколаїв зеленим. Будемо підтримувати напрямок стабілізації енергетичної системи”, — пояснив він.
Посол подякував колегам з COWI, One Works та ПРООН за плідну співпрацю.
“Миколаїв рухається в бік сталої інфраструктури. Можливо, це буде невеличка Данія чи малі Дубаї в майбутньому. Ми шукаємо кошти, щоб все працювало. Маємо підтримувати експорт і повернути виробництво. Хочемо, щоб це була історія успіху Миколаєва”, — додав посол Данії.
Міський голова Олександр Сєнкевич подякував за підтримку і зазначив важливість планування для майбутнього міста:
“Ми цінуємо допомогу та підтримку. Плануємо всі зусилля направити на питання, які обговорювались як до початку війни, так і зараз, щоб зробити Миколаїв кращим. Люди мають відчувати ці зміни і пропонувати їх”, — сказав мер.
Технічний директор з економіки та менеджменту данської компанії COWI Йеспер Каруп Педерсен зазначив, що потрібно працювати з поглядом в майбутнє:
“Горизонт до 2050 року, щоб це був процвітаючий центр. Це справа не тільки експертів — сюди залучена громадськість. Треба працювати разом і залучити мешканців до управління, щоб реалізувати ці зміни”, — відзначив він.
В Майстер-плані передбачено повернення набережної громаді, розвиток туристичної сфери, нових промислових та технологічних районів, багатофункціональних районів. Стратегія розвитку дорожньої мережі включає будівництво об’їзного мосту для вантажного транспорту, нової об’їзної дороги та інтегрованих паркінгів.
Особливим побажанням посла Данії Олє Егберга Міккельсена було включення питань з розвитку велоінфраструктури в Миколаєві. Він передав напрацювання, які можна буде втілити в нашому місті.
Йеспер Педерсен також розповів про проєкти у сфері водопостачання, включаючи будівництво водогону “Нова Одеса”, нових очисних споруд, відновлення Жовтневого водосховища, встановлення сонячних електростанцій. Загальна сума інвестицій — 316 млн євро.
Підсумовуючи, Олександр Сєнкевич висловив надію, що кожен мешканець Миколаєва оцінить роботу над Майстер-планом та її результати.