4.3 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Мінно-пошукові собаки розміновують землі Охтирщини, де базувалася російська армія
(sumypost.com)

Найпопулярніші

Майже 10 000 вибухонебезпечних предметів (далі – ВНП) знешкодили на Сумщині від початку повномасштабної війни в Україні. Серед виявлених ВНП були 30 авіабомб – надпотужна зброя, якою росія атакує українські населені пункти. З початку 2024-го року піротехнічні розрахунки ДСНС у Сумській області обстежили майже тисячу гектарів та знешкодили близько 900 вибухонебезпечних предметів. В Україні намагаються якомога швидше розмінувати небезпечні ділянки, щоб захистити цивільне населення й аграріїв та повернути землі у господарське використання, де це можливо.

У системі ДСНС на Сумщині застосовують традиційне ручне розмінування, а також підводне, механізоване та кінологічне, щоби ретельно обстежувати території та унеможливити натрапляння цивільних мешканців на небезпечні знахідки.

В рамках проєкту «Безпечно з СП» нам вдалося побачити, як у районі, де були вкрай активні ворожі війська, триває розмінування із собаками-саперами. Чотирилапі помічники 6 днів на тиждень із рання та до кінця робочого дня вишуковують вибухівку на замінованих ділянках.

Начальник відділення мінно-пошукових робіт Єгор Піддубний розповів нам, де на Сумщині найбільш заміновані ділянки, що із ВНП найчастіше виявляють в області, як знешкоджують особливо небезпечні снаряди, про що варто пам’ятати мешканцям прикордоння, а також про роботу собак-розмінувальників. 

Працюємо, щоб зберегти більше життів цивільного населення, яке не хоче покидати цю територію.

Які території Сумщини є найбільш небезпечними для населення?

Сумщина – територія, яка сильно постраждала від наслідків російської агресії. Вибухівкою забруднені ліси, поля, водойми. Зокрема тут, в Охтирському районі, біля села Білка у 2022-му базувалися колони російських загарбників, які були знищені та вимушені бігти з цієї території. Але по собі ворог залишив чимало вибухонебезпечних предметів, які ми вже третій рік виявляємо та знешкоджуємо. Зараз найбільш заміновані території області – прифронтові. Найнебезпечніше біля Великої Писарівки, Білопілля та Краснопілля.

 

На небезпечних ділянках ми розставляємо знаки, які попереджають про мінну небезпеку, але попри це останнім часом почастішали випадки підриву цивільних на протитанкових мінах за містом. Вкотре закликаємо мешканців області не ігнорувати таблички «Небезпечно міни». Ці знаки, які сапери розставляють вздовж узбіч та в інших місцях, сигналізують про загрозу вашому життю та здоров’ю. Ми працюємо для того, щоб зберегти якомога більше життів цивільного населення, яке не хоче покидати прикордонні громади, та кожен мешканець прифронтових територій має нести відповідальність за своє життя та не наражати себе та близьких на небезпеку. Поїздки старими короткими шляхами чи пошук рибів у лісі, де були ворожі позиції, може призвести до трагедії, варто пам’ятати кожному.

Фахівці ДСНС у Сумській області проводять також нетехнічне обстеження потенційно небезпечних територій, на сьогодні 145 гектарів території Сумщини забруднені ВНП: с. Дептівка (7 ділянок сільгоспугідь) – 74,3 га, с. Чумакове – 16,5 га, Білозерка Конотопського району – 34,3 га; с. Люджа Охтирського району – 20 га.  І понад 5000 гектарів земель Сумщини вже очищені від вибухонебезпечних предметів.

Розмінувальники Квад і Альф

Службові собаки активно допомагають ліквідовувати наслідки російської агресії, сумські чотирилапі розмінувальники вже працювали в різних куточках області та України. Розкажіть, звідки вони та як працюють.

Рік тому у кінологічний розрахунок Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України із Боснії привезли шість молодих бельгійських вівчарок у рамках співпраці з міжнародною організацією Norwegian People’s Aid. Протягом трьох місяців наші кінологи проходили фахову підготовку. Оскільки досвід залучення собак до розмінування для України відносно новий, на курсах їх навчали поводження з собаками, роботи з повідцем, також знайомили з базовими знаннями мінної безпеки. Після закінчення курсу вони вже виїжджали на території Конотопського та Охтирського районів, а також в інші регіони. Ось наприклад кінолог-сапер Державної служби України з надзвичайних ситуацій Євгеній Шолудько із Альфом у травні розміновували території Миколаївської області. Впродовж війни та після її закінчення триватиме обстеження територій, щоб знищити всі вибухонебезпечні предмети.

Собаки допомагають прискорити пошук вибухонебезпечних предметів. Зараз на Охтирщині ми проводимо розмінування з мінно-пошуковими собаками Квадом і Альфом. Це два хлопчики, які вправно виконують свої обов’язки. Альф більш покладливий та енергійний, а Квад – бунтівник, бешкетник, але в роботі він більш повільний, виважений, спокійний та ніколи не поспішає. Працюючи із собаками у цьому районі протягом тижня ми вже знайшли п’ять вибухонебезпечних предметів: три запали, артилерійський снаряд та ручну гранату. Боєприпаси знешкодили і вони вже не зможуть нашкодити людям, які мешкають у цьому районі.

 

Снаряди серед грядок

Окрім тих ВНП, які чатують мешканців Сумщини з 2022-го року, почастішали і випадки скидів вибухівки з ворожих дронів? Що виявляєте та як знешкоджуєте?

На даному етапі у нас є дуже багато заявок, чимало різних вибухонебезпечних предметів знаходимо: FPV-дрони, снаряди 30-мм та  150-мм, ручні гранати, запали, артилерійські та мінометні снаряди, саморобні вибухові пристрої та авіабомби чи їх частини. Буває, що вибухівку люди знаходять серед городів.

 

Нещодавно на території прикордонної Великописарівської громади, яку нещадно атакує армія рф, ледь не трапився нещасний випадок. Два ворожих FPV-дрони пролетіли біля заправки, один підірвався поряд зі станцією, а інший впав у город до мирних жителів. На щастя, люди вчасно помітили дрон та зателефонували до Служби порятунку.

 

На прикордонних територіях Сумської області все частіше знаходять різні вибухонебезпечні предмети, часто вони відрізняються зовнішнім виглядом від тих, що вже звичні для людей. Тому наголошую, якщо бачите щось підозріле чи відчуваєте, що це загрожує безпеці та життю – телефонуйте 101.

 

Після російських атак, особливо на прифронтових територіях, можуть лишатися й уламки збитих снарядів – вони теж несуть небезпеку.  У кожній громаді є спеціальне місце, куди ми відвозимо ВНП та, відносно безпечно можемо ліквідувати їх. Але й бувають випадки, коли їх не можна транспортувати, тоді ми підриваємо вибухівку відразу на місці. Якщо необхідно, то залучаємо спецтехніку, або робимо підкоп. Навіть був випадок, коли довелося підривати снаряд посеред міста. 

Нагадаємо,  цьогоріч у Сумській області четверо цивільних загинули внаслідок нещасних випадків, які пов’язані з вибухонебезпечними предметами. Ще троє отримали травми різного ступеня тяжкості.

Матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!

The Sumy Post

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини