-0.7 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

Перманентний гамбіт. Що не так із розвитком шахів в Україні і які претензії до федерації
(pravda.com.ua)

Найпопулярніші

Опівдні в п’ятницю 20 липня 2012 року в київському парку імені Шевченка проходив сеанс одночасної гри в шахи. Міжнародні гросмейстери Павло Ельянов та Захар Єфименко боролися з десятьма супротивниками кожний.

10-річний киянин Кирило Шевченко зміг зробити нічию у протистоянні з майже втричі старшим Ельяновим. “На початку партії я пішов в атаку. Але він, щойно побачив, як “плететься павутиння” навколо його короля, одразу ж зробив кілька цікавих, нестандартних ходів, фактично розбивши мою атаку. У нього сильний інстинкт самозбереження”, – гросмейстер побачив у хлопцеві великий потенціал.

Однією грою справа не обмежилася. Того ж дня в Києві відбулася велика пресконференція спортивних функціонерів, а опісля – урочистий прийом Федерації шахів України з фуршетом, розважальними шаховими партіями та вікториною. 

Реклама:

Так в Україні вперше офіційно святкували День шахів – кількома місяцями раніше Верховна Рада проголосила цією датою 20 липня.

Напередодні Дня шахів у 2024-му році Україна перебуває в програшній позиції. 

З початком великої війни 110 українських шахістів перейшли під прапори інших країн, підрахував сайт Tribuna.com. Найсуттєвіша втрата серед них – той самий Кирило Шевченко, який із січня минулого року виступає в складі збірної Румунії. Не виключено, що хтось із цієї сотні шахістів буде відстоювати честь іншої країни у вересні на Всесвітній шаховій Олімпіаді в Будапешті. 

Водночас до складу української збірної не увійшли найрейтинговіші на цей момент шахістка та шахіст України – Анна Музичук та Павло Ельянов.

Гравці, з якими спілкувалася УП, жаліються на байдужість з боку чиновників, спонсорів та на брак у країні сильних турнірів і дивуються не переходам колег в іноземні федерації, а тому, що хтось залишається в українській.

Як так сталося, що майбутнє шахів у країні, яка колись була однією з найсильніших у цій грі у світі, тепер під загрозою? І чи насправді причиною цього є сама тільки війна?

Реклама:

Гамбіт біженця

– Я перейшов у шахову федерацію Швеції, тому що хотів розвиватися як шахіст. Тому що не бачу підтримки в українській Федерації шахів або перспективи, що буду грати за збірну, – пояснює УП 32-річний гросмейстер Віталій Сивук. 

Щодо останнього пункту він сам підкреслює: шансів увійти в українську збірну в нього було б небагато через те, що в країні достатньо гравців, які сильніші за нього. Та щойно Сивук перейшов під шведський прапор, він одразу опинився в трійці найкращих. По сусідству з ним у рейтингу ще один український шахіст, що змінив один синьо-жовтий стяг на інший – Платон Гальперін.

На початку повномасштабного вторгнення 15 українських шахістів-чоловіків виїхали за кордон на спортивні змагання, а зворотного квитка так і не придбали. Справедливо буде зауважити, що таке явище спостерігалося не тільки в шахах. У травні минулого року Міністерство молоді та спорту оприлюднило список з 236-ти українських спортсменів з різних видів спорту, які не повернулися додому.

Останній гучний скандал з шаховим “неповерненцем” стався у квітні цього року. Шахістка Ольга Бабій вирушила на Чемпіонат Європи серед жінок, а її чоловік Ігор Бабій – разом із нею як тренер. Після чемпіонату Ольга зателефонувала до Федерації шахів України (ФШУ) і поставила до відома: її чоловік вирішив залишитися в Європі разом із родиною. 

У відповідь ФШУ виписала дискваліфікацію Бабію – до її скасування він не зможе взяти участь в українських змаганнях – і повідомила про це ФІДЕ (міжнародна організація шахістів).

Реклама:

Більш ніж половині зі 110-ти шахістів, що перейшли у федерації інших країн, ще не виповнилося 18-ти.

– Багато дітей переїхали в інші країни тому, що їх батьки забрали, виїхали разом із ними. Тобто це було не їхнє рішення, а скоріше за все батьків, – пояснює гросмейстер, член виконкому Федерації шахів України Назар Фірман. – Багато з тих, хто змінив федерацію – це вимушені емігранти зі Сходу України.

Шахістам, що тікали від війни, довелося грати гамбіт – жертвувати можливістю виступати під прапором власної країни заради шансу взагалі брати участь у турнірах тих країн, де вони опинилися. Тому що виступати на них як українські шахісти вони не змогли б. А не виступати взагалі – значить, втратити спортивну форму.

Як і у випадку із Сивуком, часто ці гравці брали в закордонних федераціях набагато вищі позиції, ніж мали в Україні. Сам Сивук пояснює це просто: те, що в Україні є професією, у тій самій Швеції, де він тепер опинився, більше сприймається як забава.

Через це трапляються і неймовірні історії. Такі, як в шахістки з Миколаєва Ольги Прудникової.

У 2018 році вона пішла в декрет та завершила шахову кар’єру. В 2022-му через повномасштабну війну переїхала до Ісландії. Як розповіла УП сама Прудникова, після переїзду вона знову почала грати в шахи та через вдячність до країни, що її прийняла, увійшла до Ісландської федерації шахів. Зі своїм шаховим рейтингом вона одразу потрапила в топ гравців.

А в 2023 році Прудникова перемогла в Чемпіонаті Ісландії з шахів, змістивши з п’єдесталу шахістку, яка посідала перше місце одинадцять років поспіль.

Ольга Прудникова після перемоги в Чемпіонаті Ісландії

Фото з fb-сторінки Gunnar Bjornsson

На відміну від багатьох видів спорту, щоб перейти у федерацію іншої країни, шахісту не треба змінювати громадянство. Це значно полегшує життя самим гравцям, для яких ключовим питанням стає таке: чи знайдуться гроші на трансфер. Приймаючій стороні доведеться платити за перехід двічі. Перший раз у касу ФІДЕ – залежно від позиції гравця сума може сягати 5000 євро. Вдруге – від нової федерації до старої: тут максимум у 50 тисяч євро встановлений за гросмейстерів з рейтингом понад 2700 (таких серед українців немає).

– Я певен, що серед українських шахістів, що перейшли у федерацію іншої країни, майже ні в кого немає громадянства нової країни, – знаходить в цьому плюс Віталій Сивук. – Якщо шахіст захоче повернутися назад в українську федерацію, він зможе це дуже легко зробити.

Вже є один такий позитивний приклад. Харківський шаховий вундеркінд, 14-річний Тихон Черняєв в 2022 році рятувався від війни в Німеччині і виступав за німецьку збірну. А торік шахіст повернувся до рідної федерації.

Реклама:

Дитячий мат

Дитячий тренер з шахів Павло Севостьянов, серед учнів якого були призери чемпіонатів Європи та світу, згадує історію, що трапилася з одним із його колишніх підопічних.

Юний шахіст брав участь у Чемпіонаті світу зі швидких шахів та бліцу серед кадетів у Мінську в 2019 році. Його батьки не могли собі дозволити витратитися на готельний номер, де йому був би гарантований затишок і спокій (номер у готелі, де розміщували учасників, коштував би родині 70 євро на день). Тож вони зупинилися в родичів – у родині з немовлям. Малюк раптово захворів. І ключові ночі перед матчами юний шахіст не міг виспатися через нічний плач хворої дитини.

– Коли грають кілька партій на день, то виспатися – це перша умова для хорошого результату. А він якраз не спав, і це далося взнаки. Я думаю, що фактично ми пропустили одну золоту медаль, – каже Севостьянов.

Зрозуміло, що головна причина стрімкого відтоку українських шахістів і шахісток у федерації інших країн – це війна. Наївно було б заперечувати, що не останню роль для чоловіків призовного віку зіграла при цьому можливість залишитися за кордоном і уникнути мобілізації. 

Але картина буде неповною, якщо не брати до уваги ще один фактор – фінанси.

Річ у тім, що сама система розвитку спорту в Україні побудована таким чином, що дуже часто федерації вкладаються головним чином у топових спортсменів. Якщо ти потрапив у національну збірну, то можеш розраховувати на якусь підтримку. А ні – спустошуй сімейний бюджет чи шукай спонсорів.

Зазвичай дорослі шахісти, що не отримують грошей за участь у збірній, але все ж таки обрали спорт своєю професією, заробляють двома шляхами: виграють призові на турнірах і тренують інших. Але прибутки від змагань – річ ненадійна, бо отримані кошти залежать від результату, який непрогнозований. Тому тренерство для значної частини з них – головне джерело доходу. 

Реклама:

– Це стара система спорту, яку треба змінювати. Вона базується на тому, щоб підтримувати виключно топів, – пояснює УП директорка Департаменту спорту вищих досягнень Мінмолодьспорту Оксана Анастасьєва. – На еліті можна і пропіаритись, і показати результати своєї роботи. А хто “низом” займається? Лише ті люди, які по-хорошому хворі цим видом спорту. 

Якщо брати фінансування, то загалом основний бюджет міністерства лежить на національних збірних. На масовий спорт – дитячий, дитячо-юнацький – йде якийсь мізерний відсоток. Тоді як у європейських країнах – фінансування як мінімум 50 на 50.

В Мінспорту запевняють, що у відомстві розробляють новий законопроєкт, в якому кардинально зміняться самі підходи як до фінансування, так і до підтримки спорту в цілому. Однак його представлять уже після літньої Олімпіади. 

Зараз же навіть потрапляння в збірну не гарантує, що родині спортсмена не доведеться лізти до скарбнички. Простий приклад: якщо дитина їде грати на якийсь чемпіонат, то залежно від її віку та інших особливостей їй може знадобитися супровід дорослого. А власний проїзд, харчування та проживання батькам доведеться забезпечувати самотужки. 

Інша серйозна стаття витрат – оплата хорошого тренера з шахів. Якщо дитина націлена серйозно розвивати шахову кар’єру та досягати висот у спорті, їй потрібно займатися з тренером індивідуально. І це знов лягає на плечі батьків.

 

Юні українські шахісти на командному Чемпіонаті Європи на Родосі, червень 2024

Фото з fb-сторінки ФШУ

Київський бізнесмен, шаховий меценат Дмитро Загоровський якось сів і підрахував, скільки грошей знадобиться батькам, якщо вони вирішили виростити з дитини сильного шахіста. Два тригодинні заняття на тиждень по 800 гривень за годину – це приблизно 20 000 гривень на місяць. Одна поїздка на закордонний турнір обійдеться ще в $2000, а їздити бажано хоча б раз на три місяці. Так і збирається сума в 50 тисяч гривень витрат щомісяця.

У гросмейстера, чемпіона України з шахів 1996 року Михайла Голубєва сума виходить дещо менша, але теж дуже відчутна для родини – приблизно 30 000 гривень на місяць.

– Це просто, щоб підтримувати дитину на плаву, щоб вона могла активно розвиватися, щоб не було штучних перешкод для її зростання. Сума мінімальна, але в неї можна вкластися, – запевняє Голубєв. – Це небагато для підготовки великої зірки. 

Але наразі цього ніхто не робить, тому що у батьків зазвичай таких грошей просто немає. Україна стала країною загублених талантів.

На закиди щодо слабкої підтримки дітей, які ще не досягли рівня збірної, у Федерації шахів України зазначають, що на цьому етапі про юних шахістів мають піклуватися ДЮСШ та місцеві органи влади, а ФШУ зі свого боку допомагає з організацією турнірів та методологією.

“А такі закиди – це просто неповага. Якийсь совок. Це наче хтось є членом профспілки, щоправда, ніяких внесків не платять, а хочуть, щоб їм дали, як колись, путівку в Крим”, – апелює критикам перший віцепрезидент ФШУ Юрій Гнип.

Реклама:

Спортивний менеджмент чи застарілі підходи ФШУ?

На відміну від таких популярних в Україні видів спорту, як футбол, біатлон чи теніс, шахи не дуже розбещені увагою спонсорів і вболівальників. Вагомих змагань, про які знало б суспільство, проходить небагато, а шахових зірок українці знають хіба з новин про успіхи на міжнародних турнірах.

Фактично в Україні складається парадоксальна ситуація – про медалі шахістів знають багато, але монетизувати їхні успіхи не вдається. Черга з потужних спонсорів до Федерації шахів України не стоїть. 

Опитані УП шахові спеціалісти бачать проблему насамперед у самій ФШУ: відсутності адекватного менеджменту та застарілих підходах керівництва.

“Різні види спорту можна по-різному показувати. Після підйому цікавості до шахів купа людей почали сприймати їх як вид спорту солідних людей, і можна було б на цьому теж грати. А можна показувати картинку, як у нас робиться на чемпіонаті України серед дітей – на порваних дошках, в якомусь темному приміщенні, коли і фотографії не хочеться робити для звіту”, – зазначає бізнесмен Загоровський.

Натомість у самій ФШУ підкреслюють, що розвиток шахів не варто порівнювати з футболом чи тенісом або з кіберспортом, який набирає популярності .

“Зараз взагалі-то весь бізнес фінансує ЗСУ. Не змішуйте ті види спорту, де черга стоїть, з шахами, які треба тягнути за вуха. В нас є спонсори, турніри проводяться. Але, звичайно, ситуація прикра, бо на відміну від футболу чи інших популярних видів, гроші тут треба шукати”, розповідає під час спілкування з УП перший віцепрезидент ФШУ Юрій Гнип.

На його думку, однією з причин втрати популярності шахів у світі є позиція Міжнародної федерації. В її керівництві багато росіян, які принципово не хочуть нічого міняти.

“Російське керівництво зацікавлене, щоб було так, як на Росії, щоб всі були наче бюджетники, самі нічого не заробляли і просто чекали, поки дадуть кошти”, – каже Юрій Гнип.

Щоправда, минулого року із самим Гнипом трапився скандал, коли в мережі з’явились фото, де він грає у футбол з президентом Міжнародної федерації шахів росіянином Аркадієм Дворковичем.

Цю історію в розмові з УП Гнип коментувати не став, але підкреслив, що ФШУ намагається боротися з російським керівництвом у юридичній площині.

“Через комітет Верховної Ради ми подали документи на санкції для Дворковича. Рівно рік, як ми подали документи, але нічого так і не відбулося”, – бідкається Гнип.

Водночас додає, що вдалося домогтися відсторонення Федерації шахів Росії від членства у ФІДЕ (Міжнародна федерація шахів), доки вони не приберуть зі своєї наглядової ради прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова та ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу.

Примітно, що після вищезгаданої історії про гру в футбол з президентом ФІДЕ Міністерство спорту виключило Гнипа зі збірної, в якій він був тренером, та розірвао з ним контракт. Однак на його статус у ФШУ міністерство вплинути не може – федерація є громадською організацією і втручатись в її діяльність заборонено.

“Думаю, він там лишився, бо він є, так би мовити, робоча конячка. Бо Капустін (президент ФШУ – УП) же не буде писати листи, переписуватися особисто з міжнародною федерацією. Для цього потрібна людина, яка має в цьому досвід”, – коментує УП Оксана Анастасьєва з Мінмолодьспорту.

За її словами, багато проблем, як у Федерації шахів, так і у багатьох інших видах спорту, пов’язані з тим, що в їхньому керівництві катастрофічно не вистачає молодих менеджерів.

“Федерацію очолює людина з 2010 року. 14 років для однієї ж і тої самої людини, це вже забагато. Федерації шахів треба якийсь поштовх до розвитку, якийсь нормальний менеджмент”, – вважає Анастасьєва.

У Мінспорту сподіваються, що ситуацію змінить новий закон про спорт, в якому будуть прописані умови для співпраці з федераціями, і буде заборонено керувати спортивною організацією понад два строки.

Шахова Олімпіада як лакмусовий папірець

Якщо в Мінспорту про проблеми з керівництвом федерації говорять вголос, то в шахових колах переважно намагаються уникати публічної критики. Це геть не означає, що претензій до ФШУ немає. Якраз навпаки. 

У розмовах не під запис УП почула багато нарікань у бік федерації, однак шахісти бідкаються, що чинний статут ФШУ написаний таким чином, що легальні способи заміни керівництва не працюють. 

А враховуючи сумну ситуацію зі спонсорами, багато хто зі спортсменів та тренерів фактично залежить від бюджетного фінансування, яке проходить саме через федерацію. Класичне замкнене коло.

Квінтесенцією ж усього, що діється в українських шахах, можна вважати події останнього тижня. За кілька днів до виходу публікації ФШУ оголосила склад команди на Всесвітню шахову Олімпіаду-2024, яка відбудеться у вересні. У складі не знайшлося місця лідеркам жіночих шахів сестрам Музичук.

 

Сестри Марія (зліва) та Анна Музичук

Фото з fb-сторінки Анни Музичук

Показово, що в ситуації з Музичук усі зацікавлені сторони кивали в бік одне одного. У федерації сказали, що вибір гравців – прерогатива головного тренера збірної. Головний тренер жіночої збірної – що є питання контрактів, але воно у віданні федерації і Міністерства, які затверджують склад. У Мінспорту ж відповіли, що жодних офіційних заявок вони не отримували від ФШУ взагалі, тому й про склад можуть говорити лише теоретично.

Всі вищезгадані сторони погоджуються, що без Музичук результат на Олімпіаді може бути гіршим. Але остаточно пазл у цій непростій історії можна буде скласти тоді, коли висловляться самі сестри, які поки утримуються від коментарів.

***

Коли в травні 1997 року комп’ютер Deep Blue переміг світового чемпіона Гаррі Каспарова у шахи, здавалося, це початок кінця для гри з історією в кілька тисячоліть. Чи є сенс вкладати час і сили в змагання, де бездушна машина тепер завжди буде випереджати людини?

А втім, виявилося, що сенс є. Можливість грати онлайн не наплодила шахових шахраїв, а навпаки значно покращила умови для навчання та тренування шахістів. Після часів ковідного усамітнення та серіалу “Ферзевий гамбіт” інтерес до шахів у світі виріс в рази. І от вже співзасновник і гендиректор шахового мастодонта Chess.com Ерік Алебест в 2021 році розповідає про прибуток компанії: понад $50 мільйонів на рік, але ще не дійшли до планки в $100 мільйонів.

Шахи – той вид спорту, де Україна час від часу показувала приголомшливі результати. Достатньо згадати тріумф 2016 року, коли на Чемпіонаті світу з рапіду та бліцу (ці змагання відрізняються часом, що дається на партію) в Катарі Анна Музичук перемогла в обидвох жіночих турнірах, а золото в рапіді здобув Василь Іванчук. Україна показала себе найсильнішою шаховою державою у світі.

Але увага з боку влади та суспільства до шахових здобутків була несправедливо низькою. Шахісти залишалися сам на сам зі своїми фінансовими труднощами. Збірна встрягала у внутрішні скандали. Федерація шахів втрачала зв’язок із гравцями та не докладала достатніх зусиль для популяризації гри.

А потім прийшла велика війна. Хтось із шахістів виїхав, але значно більше – вирушили боронити країну.

“У нас втрачене покоління. Є стара гвардія, яка вже не тримає так сильно марку, як колись. А середньої ланки вже немає – це і є втрачене покоління, – зітхає гросмейстер Фірман. – Шахи відсунули на якесь там десяте місце серед інших видів спорту.

Але результати дітей просто фантастичні! І чемпіони світу, чемпіони Європи, купа медалей постійно, стабільно. Зараз діти восьми, десяти, дванадцяти років – вони в майбутньому будуть показувати непогані результати за збірну.

Але це через десять років. Ми втратили покоління на десять років результатів”.

Рустем Халілов, Євген Будерацький, УП

УКРАЇНСЬКА ПРАВДА

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини