Діяльність Служби державної безпеки (СДБ) Грузії все більше відображає риторику Кремля, заявив у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW), коментуючи виклики на допит у Грузії добровольців, які воювали в Україні проти російської армії.
20 липня грузинська служба Радіо Свобода повідомила, що СДБ за день до цього викликала грузинського активіста і колишнього добровольця в Україні Лашу Чигладзе на допит у присутності судді Тбіліського міського суду.
Проурядовий телеканал «Імеді» повідомив, що Чигладзе проходить у справі про змову з метою повалення влади і «підготовку тероризму». Що мається на увазі під другою частиною формулювання, неясно. У Кримінальному кодексі Грузії такої статті немає. На справу накладено гриф «таємно». Ні Чигладзе, ні його адвокат не можуть говорити про деталі.
Про виклик на допит повідомив й інший громадянин Грузії, який як доброволець приєднався до українських сил, Надим Хмаладзе.
«Стаття 410 Кримінального кодексу Грузії забороняє найманство, але грузинська влада не висунула звинувачень ні цим колишнім добровольцям, ані сотням інших грузинських добровольців, які воювали на підтримку України з 2014 року», – заявили в ISW.
Аналітики зазначили, що раніше СДБ використовувала стандартні кремлівські інформаційні операції проти грузинів, які протестували проти закону про «іноземних агентів» у травні 2024 року, і зокрема звинувачувала грузинів, які живуть за кордоном і воюють в Україні, а також інших опозиційних діячів у провокаціях і підбурюванні протестів.
«У вересні 2023 року СДБ також стверджувала, що колишні посадовці Грузії, співробітники української військової розвідки грузинського походження і грузини, які воюють разом з українськими силами в Україні, готували насильницький переворот. Кремль регулярно використовує наратив про «насильницький переворот» в Україні, щоб спотворити українську Революцію Гідності й протести за європейську інтеграцію України, а діяльність СДБ все більше відображає риторику Кремля», – йдеться у звіті.
Аналітики зазначили, що рішення влади Грузії допитати і висунути звинувачення своїм громадянам, які воювали в Україні, свідчить про те, що владна партія «Грузинська мрія», «ймовірно, має намір цілеспрямовано зірвати довгострокові зусилля Грузії щодо євроатлантичної інтеграції, що сприяє продовженню російських гібридних операцій з розділення дестабілізації і послаблення Грузії».
Водночас в ISW згадали про нещодавнє опитування громадян Грузії в рамках дослідження «Кавказький барометр 2024», яке показало, що 69 відсотків респондентів вважають Росію «головним ворогом» Грузії. А опитування громадян Грузії, проведене Національним демократичним інститутом й опубліковане в лютому 2023 року, засвідчило, що 81 відсоток респондентів підтримує членство Грузії в Європейському союзі (ЄС), а 73 відсотки підтримують членство Грузії в НАТО.