-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Ризики великої війни на Близькому Сході зростають після вбивства лідера «Хамасу»
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Смерть Ісмаїла Ханії, одного з лідерів палестинського терористичного угруповання «Хамас», який був убитий в Тегерані 31 липня, може призвести до ескалації напруженості на Близькому Сході, а також зірвати переговори про припинення війни у смузі Гази.

Про його ліквідацію повідомила пресслужба ізраїльського уряду.

Ханія був політичним лідером «Хамасу», визнаного терористичною організацією Сполученими Штатами і Європейським Союзом. Проживаючи в Катарі, він відігравав ключову роль у переговорах щодо припинення вогню в Газі.

Попри визнання терористом у США, Ханія вважався відносно поміркованим членом організації.

А от військове крило «Хамасу» очолює інший лідер – Ях’я Сінвар. Він базується у самій Газі і вважається організатором нападу угруповання на Ізраїль 7 жовтня, в результаті якого загинуло понад 1200 осіб, і яке спровокувало вторгнення Ізраїлю у відповідь до палестинського анклаву пізніше того ж місяця.

Ханія, який народився в таборі палестинських біженців, помер у віці 62 років. Жодна держава чи організація не взяла на себе відповідальність за його вбивство, хоча Тегеран звинуватив Ізраїль і пообіцяв помститися. Ізраїль повідомив про ліквідацію Ханії, але не вказав, хто стоїть за ударом.

Багато аналітиків попереджали про те, що після вбивства Ханії ризик великої війни на Близькому Сході зростає.

Ісмаїл Ханія (зліва внизу) на церемонії інавгурації президента Ірану Масуда Пезешкіана

Що відомо про Ісмаїла Ханію?

Ханія народився в таборі біженців Аш-Шаті, що на захід від міста Газа. Його сім’я походить з району, який зараз є ізраїльським портом Ашкелон, на північ від смуги Гази. Сім’я втекла з цього району під час арабо-ізраїльської війни 1948 року і переїхала до Гази.

Ханія приєднався до «Хамасу», коли навчався в університеті, невдовзі після заснування угруповання у 1987 році, коли палестинці протестували проти окупації Ізраїлем Західного берега річки Йордан, Гази та Східного Єрусалима.

Того ж року Ханія був заарештований і ненадовго ув’язнений за участь в антиізраїльських протестах. У 1987 році він також закінчив Ісламський університет Гази за спеціальністю «арабська література».

У 1988 році Ханія був знову заарештований і ув’язнений на шість місяців, а в 1989 році засуджений до трьох років ув’язнення за зв’язок з «Хамасом».

Коли засновник Хамасу Ахмед Ясин був звільнений з ізраїльської в’язниці в 1997 році, Ханію запросили очолити його офіс, і між ними зав’язалися тісні стосунки. Популярність Ханії в «Хамасі» швидко зростала, і його обрали представником угруповання в Палестинській адміністрації, яка контролює частину Західного берега річки Йордан.

На палестинських парламентських виборах 2006 року Ханія очолив список кандидатів від «Хамасу».

Під гаслом «змін і реформ» 76 з 132 парламентських місць дісталися «Хамасу».

Незабаром після своєї переконливої перемоги у «Хамасі». заявили, що не відступлять від своєї мети – замінити Ізраїль на ісламську державу. Зрештою, Ханія сформував уряд, що складається здебільшого з членів «Хамасу» і технократів.

Ханія сказав, що вважає продовження боротьби палестинців за незалежність «законним правом». Він також висловив готовність брати участь у переговорах з міжнародними переговірниками щодо врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту.

«Наш уряд докладе всіх зусиль для досягнення справедливого миру в регіоні, припинення окупації і відновлення наших прав», – сказав він, хоча «Хамас» залишається непохитним у своїй відмові визнати державу Ізраїль.

У 2011 році Сполучені Штати звернулися до Катару з проханням надати штаб-квартиру для політичного керівництва «Хамасу», щоб полегшити комунікацію. У 2016 році Ханія переїхав до Дохи, а наступного року замінив Халеда Машаля на посаді голови політичного крила угруповання.

Державний департамент США додав Ханію до списку «спеціально визначених світових терористів», який, за словами Вашингтона, націлений на терористичні групи і лідерів, що загрожують стабільності на Близькому Сході.

Після смертоносної несподіваної атаки «Хамасу» на ізраїльські міста і селища 7 жовтня Ханія та інші лідери угруповання з’явилися у відео, в якому подякували Богові за успіх атаки.

Ризики великої війни зростають?

Ліквідація Ханії сталася через кілька годин після вбивства ще одного лідера регіональної антиізраїльської сили. Напередодні в Лівані внаслідок атаки Ізраїля, як повідомляється, загинув високопоставлений командир «Хезболли» Фуад Шукр.

І«Хезболла», і Іран, оговтавшись від шоку, дадуть відповідь

Верховний лідер Ірану Аятола Алі Хаменеї пообіцяв помститися: «Ми вважаємо своїм обов’язком помститися за його кров внаслідок цього гіркого і важкого інциденту, що стався на території ісламської республіки».

Ліквідація Шукра стала відповіддю Ізраїля на смертоносний ракетний обстріл з боку Лівану, який обрушився на окуповані Ізраїлем Голанські висоти 27 липня.

«Хезболла» швидко заперечила свою відповідальність за атаку, в результаті якої загинуло 12 осіб, в тому числі діти. Але Ізраїль пообіцяв відплатити підтримуваній Іраном «Хезболлі».

Ракетний удар припав на футбольне поле в Мадждаль-Шамсі 27 липня, в результаті чого загинули 12 людей

Ракетний удар припав на футбольне поле в Мадждаль-Шамсі 27 липня, в результаті чого загинули 12 людей

Смерті Ханії та Шукра, імовірно, каталізують процеси на Близькому сході, які можуть перерости у велику війну, вважає журналіст ізраїльського видання Йоссі Мелман: «Це означає, що ризик регіонального конфлікту і регіональної війни зростає. Я очікую, що і «Хезболла», і Іран, оговтавшись від шоку від того, наскільки точні розвідувальні дані є в Ізраїля, дадуть відповідь».

Напруженість на Близькому сході зростає від 7 жовтня 2023 року, коли «Хамас» здійснив напад на Ізраїль, в результаті якого загинуло близько 1200 осіб. У відповідь Ізраїль розпочав військову операцію у Газі. За даними влади, яка підпорядкована «Хамасу», внаслідок військових дій Ізраїля загинуло близько 40 000 людей.

Я думаю, що жодна зі сторін не зацікавлена в ескалації

Майкл Горовітц, керівник відділу розвідки консалтингової компанії Le Beck International, вважає, що принаймні Ізраїль і «Хезболла» стоять на порозі серйозної ескалації.

«Хоча я думаю, що жодна зі сторін не зацікавлена в ній», – сказав він, додавши, що «конфлікт між Ізраїлем і «Хезболлою» є дуже небезпечним» для Ірану.

Тегеран є головним союзником «Хезболли», а ліванське бойове угруповання є ключовим членом так званої осі опору, яку очолює Іран, його розгалуженої мережі бойових груп і маріонеток, які допомагають йому протистояти Ізраїлю і Сполученим Штатам.

«Хезболла» також вважається ключовою запорукою зусиль Ірану, спрямованих на стримування Ізраїля або Вашингтона від війни проти Тегерана.

«Хезболла» та підтримувані Іраном бойові угруповання в Іраку, Сирії та Ємені здійснили напади на Ізраїль після того, як він розпочав свою руйнівну війну в Газі, що сталося невдовзі після нападу «Хамасу» на Ізраїль 7 жовтня.

Я не думаю, що Іран може отримати якусь вигоду від війни між Ізраїлем і «Хезболлою»

Хамідреза Азізі, науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки, каже, що метою нападів був «тиск на Ізраїль» і «порятунок «Хамасу», який підтримується Іраном.

«Ця координація явно підтримується Іраном, але кінцева мета полягає не в розширенні масштабів війни, а навпаки – в її припиненні, – додав він, – Я не думаю, що Іран може отримати якусь вигоду від війни між Ізраїлем і «Хезболлою».

Азізі сказав, що Іран і його союзники дедалі більше стурбовані ціною воєнних дій з Ізраїлем, який у відповідь завдає ударів по командирах, військових об’єктах і фінансовій діяльності підтримуваних Іраном угруповань, включаючи «Хезболлу».

А якщо почнеться війна?

На тлі зростання напруженості, а також після ліквідації лідерів «Хезболли» та «Хамасу», перспектива повномасштабної війни видається реальною.

Перед цими двома вбивствами Азізі сказав, що Іран і його регіональні союзники «готові до чергової фази значної, але поступової ескалації проти Ізраїлю».

Але, за його словами, чи візьме Іран безпосередню участь, може залежати від того, як розгортатиметься потенційна війна між Ізраїлем і «Хезболлою».

За словами Азізі, якщо війна почнеться, члени «осі опору», ймовірно, посилять свої атаки проти Ізраїля, а також націляться на американські війська і бази в регіоні, намагаючись чинити тиск на Вашингтон, щоб змусити його стримувати Ізраїль.

Він додав, що «Хезболла» може захищатися і, можливо, відповідати, якщо Ізраїль обмежить свій наступ повітряними атаками. Але з огляду на те, що ізраїльські атаки виснажили командування угруповання за останні місяці, ліванська організація може мати труднощі з відбиттям наземного наступу, сказав він.

У такому випадку на допомогу «Хезболлі» може прийти закордонний підрозділ потужного іранського Корпусу вартових ісламської революції, сказав Азізі.

Якщо загроза для «Хезболли» зросте, додав він, Тегеран може прийняти рішення про пряму атаку на Ізраїль, як це було у квітні, коли він здійснив безпрецедентну повітряну атаку на свого заклятого ворога.

За словами Горовітца, хоча пряме втручання Ірану можливе, Іран все одно намагатиметься уникати викриття своєї участі.

«Зрештою, роль «Хезболли» [на думку Ірану] полягає в тому, щоб захищати Тегеран, а не навпаки», – сказав він.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини