Данило Гальперович
Що пишуть російські провоєнні Telegram-канали та прокремлівські інформаційні ресурси про події у Курській області? Як очільник Росії Путін називає те, що відбувається на території країни-агресора у прикордонних з Україною областях? Західні експерти в інтерв’ю Російській службі Голосу Америки розмірковують про інформаційний, тактичний і військовий вплив операції у Курській області Росії, яку за повідомленням російського міноборони проводять підрозділи ЗСУ. Офіційно керівництво України ці події не коментує.
Прорив Збройними силами України російського кордону, а саме такі висновки можна зробити із повідомлень місцевих жителів у соціальних мережах, з фото та відео, яке там публікують, і уже тижневі бої у Курській області Росії – зараз є однією із ключових тем обговорення світових медіа.
«Пропагандистська машина Кремля буксує»
Керівництво Росії на чолі з Володимиром Путіним вдається до різноманітних евфемізмів (пом’якшувальні або маскувальні слова та вислови, що вживають, щоб уникнути прямих формулювань і приховати суть явища – ред.), щоб не називати наступ озброєного противника по російській території «наступом».
Путін публічно використовував терміни «провокація» і «ситуація», традиційно не називаючи війну війною.
Російські покремлівські ЗМІ, які вчасно не отримали інструкцій, як їм висвітлювати те, що відбувається на Курщині, просування чужих підрозділів та очевидні поразки російських сил у їхньому стримуванні, та успішні дії розвідників ЗСУ, спочатку про прорив на Курщині майже не говорили.
Пізніше вони, за даними видання «Медуза», отримали вказівки порівнювати нинішні бої з Курською битвою під час Другої світової війни та втішати жителів прикордонних регіонів тим, що «Путін їх не покине».
У російських провоєнних Telegram-каналах, навпаки, про дії українських військових на території Курської області говорили як про серйозну подію, скаржились на непоінформованість російського командування, непрофесійні дії командирів, а також брак екіпірування та озброєння підрозділів.
В одному з таких каналів було опубліковано заклик: «Ми отримали прохання від бійців допомогти з дронами, тепловізорами, дрон-детекторами… На цьому напрямі зовсім мало необхідного, оскільки зарплати не як на СВО (цієї абревіатурою Москва називає своє повномасштабне вторгнення в Україну – ред.)».
В іншому «патріотичному» російському ТГ-каналі оглядач дорікає союзникам Росії, прямо кажучи про Олександра Лукашенка:
«Насторожує мовчання, що затяглося, раніше лояльних до Росії держав та їхніх лідерів… Білоруському лідеру саме час розвіяти непорозуміння. Ясне і пряме дотримання Мінська союзним зобов’язанням у відображенні агресії назавжди закриє тему взаємних протиріч, що виникла».
А що Україна і Захід?
Влада України прямо не заявляє, що українські сили ведуть бойові дії на території Росії.
Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 11 серпня завив, що «Тільки від початку цього літа й тільки з районів Курської області по нашій Сумщині було завдано майже дві тисячі ударів: артилерія, міномети, дрони. Ми фіксуємо й кожен ракетний удар», – сказав Зеленський і додав, що кожен із таких ударів заслуговує «на справедливу відповідь».
«Терор повинен програвати завжди – це базовий принцип захисту життя», – наголосив Зеленський.
Пізно ввечері 10 серпня Зеленський опосередковано підтвердив повідомлення російських військових блогерів і західних інформаційних агентств про просування українських військ у Курській області Росії, заявивши про «витискання війни на територію агресора».
Західні оглядачі звертають увагу також на слова президента України Володимира Зеленського про те, що українська армія «уміє дивувати», звертаючи увагу на те, що ситуація у Курській області стала несподіванкою і для Кремля, і для Білого дому.
Карін Жан-П’єр, офіційна представниця Білого дому, не була обізнана заздалегідь про цю операцію ЗСУ.
«Звернеться до українських збройних сил, щоб отримати більше інформації про їх цілі», – сказала вона, і порадила звернутися за подробицями української сторони, щоб та «сама говорила про свої військові операції».
Проте загалом представники країн Заходу висловили думку, що Україна після двох з половиною років руйнівної агресії Росії та безперервних обстрілів російською армією цивільних об’єктів має право діяти проти агресора так, як вважає за потрібне.
Більше того, Держдепартамент США повідомив 9 серпня про виділення Києву чергового пакету військової допомоги на 125 млн доларів, який включатиме найбільш потрібні українській армії озброєння.
Західні аналітики про мету і значення операції
В інтерв’ю Російській службі Голосу Америки віце-президент Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) у Вашингтоні Сет Джонс (Seth Jones) сказав, що операція ЗСУ в Курській області не є зовсім безпрецедентною:
Ці дії важливі, бо Росія б’є українською територією постійно, і такий прорив – це нагадування про те, що сама Росія не є невразливою
«В останній рік ми бачили навіть кілька різних видів тих операцій, які ЗСУ здійснювали на російській території. Були обмежені прориви через кордон і українських військ, і сил, які були навчені та екіпіровані українською розвідкою – їх можна назвати «силами-партнерами ЗСУ». Також цими (прикордонними російськими – ред.) територіями Україною робилися численні атаки дронами та іншими озброєннями».
«Ці дії важливі, бо Росія б’є українською територією постійно, і такий прорив – це нагадування про те, що сама Росія не є невразливою. Це сигнал про те, що Росія і сама може постраждати від тієї війни, яку вона й почала», – констатує Сет Джонс.
За його словами, «тепер реальністю стало те, що війна торкнулася самої Росії . Якщо Росія атакує всі області України, то з якого дива обмежувати Україну в тому ж самому?»
Експерт упевнений, що Захід повинен дозволити Києву завдавати ударів західною зброєю по авіабазах та збройових підприємствах Росії хоча б тому, що «самі США завдавали таких ударів під час Другої світової війни по об’єктах у Німеччині та Японії, позбавляючи їх армії тилової підтримки та постачання».
Прогрес у питанні використання Україною західного озброєння на російській території відзначає і військовий експерт Гудзоновського інституту Річард Вайц (Richard Weitz):
«Адміністрація Байдена пом’якшила свою політику після наступу поблизу Харкова… Вони дозволили українцям завдавати ударів по російській території. якою діють російські війська у рамках цього наступу».
Це показує всім, включаючи росіян і народ України, що ЗСУ, як і раніше, здатні до контратак
На думку Річарда Вайца, «у поточному рейді не задіяні американські далекобійні системи , використовуються наземні сили, танки». На думку експерта, це не повинно викликати побоювання навіть у адміністрації Байдена щодо дій українських сил на російській території».
Що ж до цілей рейду ЗСУ, то, як каже експерт Гудзоновського університету, їх може бути кілька:
«На тактичному рівні це спосіб зменшити тиск на інших фронтах. Ми знаємо, що російські збройні сили розпочали атаки у п’яти чи шести районах на півдні та сході України, а також на північному сході. І атака ЗСУ у напрямку Курська – це спосіб змусити росіян, можливо, перекинути війська та інші ресурси з цих фронтів. На оперативному рівні це показує всім, включаючи росіян і народ України, що ЗСУ, як і раніше, здатні до контратак».
Українські військові спробують закріпитись на російській території?
Військовий аналітик незалежного видання «Медуза» Дмитро Кузнєц в інтерв’ю Російській службі Голосу Америки припустив, що метою Києва в його операції із захопленням території в Росії може бути не лише демонстрація вразливості російських областей, а й перехоплення ініціативи:
Резервів в України мало, тому перехоплення ініціативи є самоцінним для керівництва України
«Керівництво України дуже хоче перехопити ініціативу російської армії, оскільки не бачить перспектив у пасивній обороні. Складність пасивної оборони при дефіциті сил, і якщо у противника сил більше, полягає в тому, що противник, який має ініціативу, може завдавати удару там, де він вважатиме це за потрібне. За такої оборони потрібні резерви, щоб закривати дірки в обороні, цих резервів в України мало, тому перехоплення ініціативи є самоцінним для керівництва України».
Крім того, Дмитро Кузнєц говорить про російське військове угруповання, дії якого, можливо, і покликана скувати українська операція:
«Треба розуміти, що з російської сторони в цій битві бере участь угруповання «Північ», до чиєї зони відповідальності входить Курська область, (мало того – штаб цього угруповання знаходився в Курську, принаймні раніше), і це угрупування відоме тим, що саме вона вторглася на територію Харківської області на північ від Харкова та в районі Вовчанська. «Північ» складається із частин, сформованих на базі Ленінградського військового округу, які кілька місяців поповнювалися і потім були відправлені до Харкова. Там є і нещодавно сформовані з’єднання, оскільки йшов активний набір контрактників. Вторгнення групи ЗС РФ «Північ» на харківському напрямку було тоді відносно несподіваним для ЗСУ, і українським військовим довелося витратити значні резерви для того, щоб зупинити цей наступ».
«Тому, на мій погляд, усе, що відбувається зараз у Курській області, варто розглядати в комплексі: тобто, завдання українського командування полягає в тому, щоб витіснити російські війська з Харківської області, виставити якийсь заслін на кордоні та використати сили, що вивільнилися. на інших напрямках, зокрема, на Донбасі, де, як і раніше, зберігається кризова ситуація для оборони ЗСУ. Мені здається, якщо шукати логіку, то вона буде саме такою», – каже Дмитро Кузнєц.
Тут, щоправда, як вважає експерт, із Києвом згодні не всі: «Не секрет, що і в Україні, і на Заході за ці три дні вже було багато критики: як можна витрачати сили на таку операцію в умовах, коли на Донбасі у ЗСУ продовжується і посилюється з кожним днем криза оборони?»
Має сенс тільки якась операція, яка вимагатиме від російського командування перекидання резервів, у тому числі з-під Харкова
На думку військового аналітика «Медузи», угруповання ЗСУ, яке зайшло до Курської області, спробує там закріпитися – інакше, як він каже, все це не має сенсу:
«Рейд, який лише потурбував російське командування, сенсу особливого не має. Має сенс тільки якась операція, яка вимагатиме від російського командування перекидання резервів, у тому числі з-під Харкова, з можливістю ЗСУ потім атакувати російські сили, що зменшилися, під Харковом, або навіть у Бєлгородській області – знову ж таки з метою витіснити російські війська назад за кордон з-під Харкова та Вовчанська».
«Російське командування, своєю чергою, спробує витіснити українські війська з Курської області, це очевидно. Навіть за великої напруги сил це займе кілька тижнів як мінімум. При цьому ЗСУ доведеться, мабуть, тримати оборону на тих позиціях, які вони змогли посісти. Далі все залежатиме від того, скільки українське командування готове інвестувати у продовження цієї операції, чи готове воно перекидати туди додаткові сили», – такі висновки робить Дмитро Кузнєц.
- 6 серпня військові підрозділи, які позначають свою техніку знаком «трикутник» розпочали бій на російському прикордонному пункті пропуску «Суджа», і за інформацією із соціальних мереж, нібито взяли в полон російських прикордонників.
- Далі російські пабліки почали повідомляти про просування «ЗСУ в Курській області»
- Начальник Генерального штабу Збройних сил РФ Валерій Герасимов заявляє, що просування українських військових вглиб у Курській області РФ зупинене.
- Путін, коментуючи ситуацію у Курській області РФ, звинуватив Київ у «масштабній провокації».
- Натомість місцеві жителі стверджують, що «українські війська наступають, а по телевізору все брешуть»
- Опираючись на геолокаційні кадри та російські та українські відеоролики від 10 та 11 серпня, аналітики Інституту вивчення війни повідомляють про просування, ймовірно, підрозділів ЗСУ на захід і північний захід у Курській області.
- А розслідувачі видання The Insider з’ясували, що відеозаписи Міністерства оборони Росії, які нібито свідчать про «успішні удари» по українських силах у Курській області РФ, були зняті давно і в інших місцях.