2.1 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

У музеї “Кобзаря” покажуть книгу про Шевченка нестандартного формату з ілюстраціями художника, якого розстріляли | Про Все
(provce.ck.ua)

Найпопулярніші

До Дня незалежності України працівники музею “Кобзаря” підготували виставку видань творів Тараса Шевченка останніх років. Експонуються і найновіші «Кобзарі». Вони різні і за кількістю творів, що включені до збірок, і за художнім оформленням, і за якістю паперу та друку.

Музейники кажуть, що стежать за видавництвами і, навіть за відсутності фінансування, намагаються придбати всі шевченківські видання. Нещодавно фахівці купили одну з таких книг.

“У харківському видавництві «Фоліо» вийшла нестандартного формату (16*17,5 см) книга: Тарас Шевченко. Кобзар. Вибрані твори. 2024р., тиражем лише 50 примірників. Звісно ж, ми придбали її за власні кошти”, – розповідають у музеї “Кобзаря”.

Видання унікальне тим, що містить ілюстрації художника-бойчукіста Василя Седляра (1899-1937рр.). Ці малюнки він робив до видання «Кобзаря» 1931 року. Усі творці цієї книжки були репресовані. Василя Седляра розстріляли як ворога народу, який у своїх роботах спотворював радянську дійсність. А весь творчий доробок художника – монументальні композиції, графіку, живописні полотна – знищили: зафарбували, виламали із стін, спалили. «Кобзар» вилучили з бібліотек і книгарень, а ім’я художника викреслили з історії української та світової культури на довгий час.

У цій книжці використано елементи оформлення «Кобзаря» 1931 р., а також усі відомі ілюстрації Василя Седляра – 24 кольорових і 44 чорно-білих. Фахівці відзначають високу якість друку і паперу.

У фондах нашого музею є оригінальне видання 1931р., а також перевидання 2006р. (видавництво «Дух і літера»).

“До цьогорічних шевченківських березин великий поціновувач Тараса Шевченка, збирач шевченкіани, друг музею, власник найбільшої колекції фалеристики, присвяченої Т. Шевченкові (згідно Національного реєстру рекордів України) Юрій Слободяник, подарував нам ще одне видання «Кобзаря» з ілюстраціями Седляра, що побачило світ завдяки Центру європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» у 2016 р.”, – розповідають про подарунок музейники.