Антимонопольний комітет України (АМКУ) оштрафував на 450 000 гривень виробника БАДів ТОВ “Біхелс” за недостовірні дані в рекламі та описі властивостей їхньої біодобавки, повідомляє МедОбоз.
Компанія випускає БАД, що, за твердженням виробника, допомагає боротись із вірусами. Але в наведеному посиланні про противірусні властивості БАДу, як з’ясувалось, були скопійовані дані з інструкції зовсім іншого лікарського засобу.
БАД “Фемінозидтм” донедавна активно рекламувався у багатьох аптеках. Але, як виявилось, ця реклама не відповідала дійсності. Окрім зміцнення імунітету, виробники обіцяли лікування урогенітальних захворювань, зокрема й тих, що викликають рак. “Фемінозидтм” нібито міг впливати на віруси папіломи людини, герпесу, цитомегаловірус та вірус Епштейна-Барр.
БАДи в аптечних мережах України відпускаються безрецептурно, а їхня реклама не так суворо регулюється законодавством, як для лікарських засобів. Але варто пам’ятати, що, на відміну від медичних препаратів, БАДи не лікують хвороби, оскільки зазвичай містять лище вітамінно-мінеральні комплекси. Тому твердження виробника про властивості БАДу в боротьбі з онкозахворюваннями само собою сумнівне.
АМКУ вирішив, що описані властивості “Фемінозидутм” є непідтвердженими. Наприклад, “Біхелс” посилаються на статтю у Єльському огляді освіти та науки, де йдеться про противірусні властивості щучки дернистої та війника наземного. “Фемінозид тм” містить екстракти обох рослин, що нібито має довести його противірусні властивості.
Проте у цій науковій статті йшлося про досвід застосування добре відомого в Україні препарату “Протефлазід®”, розробленого НВК “Екофарм”. “Протефлазід®” є лікарським засобом, а не БАДом, тому виписується за рецептом. Його ефективність підтверджена доклінічними та клінічними дослідженнями, посилання на які містяться в офіційній Інструкції до застосування.
У НВК “Екофарм” заявили, що ніколи не передавали свої інтелектуальні розробки виробникам “Фемінозидутм”, а використання однакових компонентів не гарантує аналогічні лікувальні властивості. Адже саме оригінальна технологія отримання рослинного екстракту і є тим чинником, що забезпечує ефективність лікарського засобу.
Технологія отримання і властивості екстрактів від “Біхелс” невідомі. Проте опис противірусної дії “Фемінозидутм” майже повністю збігається з описом “Протефлазіду®” в його інструкції, що була схвалена МОЗ України.
АМК України також провів опитування для встановлення причин купити “Фемінозидтм”. Серед опитаних покупців БАДу 60% заявили, що вважали вплив препарату на віруси герпесу та папіломи людини аналогічним ефективності лікарському засобу. Це й підштовхнуло більшість споживачів до рішення про покупку.
Виробник “Фемінозидтм” уже прибрав рекламу із неправдивими відомостями. Але таке маніпулювання науковими фактами може призвести до загрози здоров’ю та навіть життю людей.
Декілька років тому АМК України намагався оштрафувати і самого виробника “Протефлазід®” – НВК “Екофарм”, після публікації результатів лабораторних досліджень про вплив діючої речовини на вірус SARS-CoV-2. Але штраф було скасовано після того, як компанія довела у суді правдивість наукових досліджень, що й дозволило включити інформацію про вплив діючої речовини “Протефлазід®” на коронавіруси в інструкцію до лікарського засобу.
Важливо:
будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.