2.1 C
Kyiv
Вівторок, 24 Грудня, 2024

Суїцидальні думки: як допомогти людині
(galka.if.ua)

Найпопулярніші

У Міністерстві охорони здоров’я, у Всесвітній день запобігання суїцидам 10 вересня, розповіли про ознаки суїцидальних думок і як допомогти людині, яка про це думає.

Читайте також: Тепловий удар: як уникнути й що робити, якщо він стався

Думки про самогубство можуть зʼявитися у будь-кого, і важливо вчасно помітити тривожні ознаки у близької людини та надати їй підтримку. Психічне здоров’я є надзвичайно важливим, і навіть якщо здається, що ситуація безвихідна, допомога і підтримка можуть змінити життя на краще. У цій статті ми розглянемо, як правильно діяти, якщо ви підозрюєте, що у вашого друга чи члена родини є суїцидальні думки, і що можна зробити, щоб допомогти, пише “Галка” з посиланням на МОЗ.

Ознаки суїцидальних думок

Суїцидальні думки можуть супроводжуватися такими поведінковими або емоційними змінами:

  • Висловлювання про бажання померти або про відсутність сенсу в житті.
  • Ізоляція від друзів і родини, відмова від соціальної взаємодії.
  • Перепади настрою, поява депресії, тривоги або агресії, інші психічні розлади.
  • Зміни в апетиті та режимі сну – безсоння або надмірний сон.
  • Байдужість до власного зовнішнього вигляду або здоровʼя.
  • Ризикована поведінка, наприклад, вживання наркотиків, алкоголю або схильність до самопошкодження.
  • Хронічний біль.
  • Підготовка до смерті – дарування важливих речей, написання заповітів або прощальних повідомлень.

Також факторами ризику самогубства є:

  • Історія спроб самогубства самої людини або членів родини. 
  • Вплив домашнього насильства, включаючи фізичне або сексуальне насильство.
  • Наявність зброї або іншої вогнепальної зброї в будинку.

Як почати розмову?

Якщо ви помітили ознаки суїцидальних думок, важливо відверто поговорити. Це може здаватися складним, але ваше втручання може вберегти людину від фатального рішення. Ось кілька порад щодо такого спілкування:

1. Будьте прямими, але чутливими

Не бійтеся прямо запитати людину про її емоційний стан. Наприклад, можна сказати: «Як ти почуваєшся? Я помітив(ла), що тобі погано. Про що ти думаєш?» 

2. Висловлюйте підтримку

Дайте людині зрозуміти, що ви поруч і готові допомогти. Висловіть співчуття і свою готовність слухати, навіть якщо не знаєте, як розвʼязати проблему. Можна сказати: «Я тут, щоб підтримати тебе, і ми разом знайдемо спосіб вийти з цієї ситуації».

3. Не критикуйте і не засуджуйте

Намагайтеся уникати критики або спроб знецінити переживання людини. Фрази на кшталт Фрази на кшталт «Заспокойся» або «У тебе все не так погано» можуть лише відштовхнути. Натомість висловлюйте розуміння: «Я розумію, що тобі зараз дуже важко, і хочу допомогти».

4. Не ігноруйте проблему та не давайте тривіальних порад

Якщо людина говорить про самогубство, це не просто крик про допомогу. Важливо сприймати її слова серйозно. Вислови на зразок «Все буде добре» можуть створити враження, що ви не розумієте глибини проблеми.

5. Запропонуйте практичні рішення

Якщо людина не готова обговорювати свої почуття, можна запропонувати разом знайти варіанти допомоги. Підкажіть звернутися до психолога або на гарячу лінію підтримки. Пропонуйте конкретні варіанти дій, наприклад, допомогти знайти контакт психотерапевта або записатися на консультацію.

Як допомогти?

Підтримка близьких має бути постійною і практичною. Ось кілька способів, як ви можете допомогти людині зі суїцидальними думками:

1. Допоможіть звернутися по професійну допомогу

Заохочуйте людину звернутися до психолога, психіатра або до гарячої лінії підтримки. Допоможіть знайти контакти, організувати зустріч або навіть супроводжуйте на прийом до лікаря. Ось кілька контактів:

  • Гаряча лінія з попередження суїцидів для ветеранів Lifeline Ukraine: 7333
  • Всеукраїнський телефон довіри: 0-800-501-701
  • Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції: 0-800-211-444

Якщо ви вважаєте, що є пряма загроза життю людини, дійте негайно. У такому випадку телефонуйте на номер 103 або звертайтеся до відповідних служб підтримки. Не залишайте людину наодинці, поки не приїде допомога.

2. Переконайтеся, що людина не залишається наодинці

У критичних ситуаціях важливо, щоб людина не залишалася сама. Підтримуйте постійний контакт, запропонуйте провести разом час або організуйте підтримку з боку інших близьких людей.

3. Спробуйте зменшити ризики

Переконайтеся, що у людини немає доступу до предметів, якими вона може нашкодити собі. Це можуть бути ліки, гострі предмети або вогнепальна зброя.

4. Зосереджуйтесь на сьогоденні

Деколи далекі плани можуть здаватися людині занадто складними. Спробуйте сфокусувати увагу на поточному дні, обговоріть, як пройти через сьогоднішні труднощі.

Важливо розуміти, що суїцидальні думки – це не проблема, яку можна вирішити за один день. Це процес, який вимагає підтримки, розуміння і часу. Натомість ваші дії можуть врятувати життя, навіть якщо ви просто вислухаєте і надасте людині впевненість у тому, що вона не самотня. 

Пам’ятайте, що звернення по професійну допомогу – це не ознака слабкості, а важливий крок до подолання складної ситуації. Тож не соромтеся говорити про свої переживання та закликайте інших робити те ж саме.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПТСР: ознаки розладу і до кого звертатися

Як писала “Галка”, за Програмою медичних гарантій у медзакладах в Івано-Франківській області безплатно можна отримати 20 психосоціальних послуг.





Galka.if.ua

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини