-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

«Б’ють з трьох морів». Як південь Росії зробили майданчиком для ударів по Україні
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Олександр Бєліков

Безпілотники та «Кинджали» для удару по Львову 4 вересня, коли загинуло 7 людей, як повідомили у Генштабі ЗСУ, запустили із Тульської області. Того ж дня дві ракети Х-22 РФ випустила з акваторії Чорного моря і ще шість ракет X-101 – з повітряного простору Волгоградської області. Останні чотири були збиті, а ті, що вціліли, вдарили по готелю в центрі Кривого Рогу на Дніпропетровщині, де шестеро людей отримали поранення, серед них 10-річна дівчинка. У місті було пошкоджено 57 багатоквартирних будинків, вісім навчальних закладів, будівлі Пенсійного фонду, Палацу молоді та комерційні об’єкти. Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул тоді написав: «Це не що інше, як підлий та цинічний терор мирного населення».

Сайт Кавказ.Реалії російської служби Радіо Свобода з’ясовував, з яких південних регіонів РФ завдають ударів по території України і по чому цілять.

Наслідки російського ракетного обстрілу Кривого Рогу. 27 серпня 2024 року

14 ракет X-101 з території Волгоградської області в Україні запускали і в ніч проти 2 вересня. У Генштабі ЗСУ тоді прозвітували про знищення 13 із них, ще одна не досягла мети і була «локаційно втрачена». Ракетний обстріл супроводжувався нальотом дронів «Шахед», запущених із Приморсько-Ахтарська у Краснодарському краї. 20 з 23 безпілотників було збито, ще три не вдалося знищити, але вони не досягли цілей, заявили в Києві.

Удари з трьох морів

За серпень Україну як мінімум 10 днів атакували з території регіонів півдня Росії, що випливає зі звітів українського Генштабу. Найактивніше для запуску дронів використовують узбережжя Краснодарського краю: «Шахедами» б’ють із Приморсько-Ахтарська та Єйська, де розташовані військові аеродроми. Їх використовують для запуску ракет в акваторію Чорного і Азовського морів. Крім того, удари завдають стратегічні бомбардувальники Ту-95МС із Волгоградської області та акваторії Каспійського моря, для цього використовують ракети типів Х-59 та Х-101.

Ту-95, оснащений крилатими ракетами Х-101

Ту-95, оснащений крилатими ракетами Х-101

Відхилення Х-101 лежить у межах кількох десятків чи сотень метрів

«Х-101 – класична крилата ракета, призначена для враження важливих цілей на великій дальності, – каже військовий аналітик Ян Матвєєв. – Судячи з того, що я бачу під час війни, відхилення Х-101 лежить у межах кількох десятків чи сотень метрів. Очевидно, трапляються випадки поломок, коли ракета відхиляється від мети набагато сильніше. Наприклад, нещодавній випадок падіння Х-101 у Київське водосховище».

Київська ГЕС

Київська ГЕС

Під час масованої атаки України 26 серпня одна з ракет X-101 справді впала у водосховище. За даними Києва, загалом під час тієї атаки Росія запустила 77 ракет зазначеного типу з повітряного простору Волгоградської області та акваторії Каспійського моря.

Нерідко російська армія запускає Х-101 та «Шахеди» так, щоб вони підлітали до Києва із заходу.

Ракетну атаку 8 липня на дитячу лікарню «Охматдит» у Києві, виходячи з даних об’єктивного контролю, також було завдано ракетою Х-101 – її характерні «зубці» та реактивний двигун на задній частині потрапили на відео очевидців, зняті перед вибухом. На уламках ракети знайдено серійний номер та частину керма моделі Х-101, заявили в СБУ. Надійність цих даних щодо фотографій уламків підтвердили розслідувачі Bellingcat.

Уламки російської стратегічної крилатої ракети Х-101, яка влучила в українську педіатричну лікарню Охматдит у Києві 8 липня

Уламки російської стратегічної крилатої ракети Х-101, яка влучила в українську педіатричну лікарню Охматдит у Києві 8 липня

Колишній представник військово-повітряних сил України полковник Юрій Гнат після ударів заявив, що російські війська вдосконалюють можливості своїх крилатих і балістичних ракет, і 8 липня вони пролетіли на надмалих висотах – «де-не-де на висоті до півсотні метрів». Схоже можна побачити на відеозаписах прольоту ракет над акваторією Каспійського моря, які опублікував рибалка з дагестанського села Крайнівка (його особу підтвердив сайт Кавказ.Реалії); 10 липня кадри розповсюдили російські провоєнні канали.

На тих записах зображено пуск двох ракет «Калібр», які не потрапили по лікарні «Охматдит» X-101, підсумував засновник розслідувальної групи Conflict Intelligence Team Руслан Левієв. Того дня Росія обстріляла Україну сімома видами балістичних та крилатих ракет, основний удар припав на Київ, 12 із 14 «Калібрів» збили.

Київ стверджує, що ракета РФ Х-101, яка прилетіла по лікарні «Охматдит», влучила «в ту ціль, на яку вона була запрограмована»

Київ стверджує, що ракета РФ Х-101, яка прилетіла по лікарні «Охматдит», влучила «в ту ціль, на яку вона була запрограмована»

Нерідко РФ запускає Х-101 та «Шахеди» так, щоб вони облітали Київ, розверталися і потім підлітали до міста із заходу

Достеменно визначити, звідки 8 липня по лікарні прилетіла X-101, складно. Зазвичай їх запускають із Каспійського моря чи Астраханської області. Але, якщо йдеться про крилаті ракети та безпілотники, один тільки напрямок польоту – ненадійна ознака для визначення місця пуску, зазначає військовий аналітик Матвєєв: «Вони можуть змінювати напрямок, як завгодно. Нерідко російська армія запускає Х-101 та «Шахеди» так, щоб вони облітали Київ, розверталися і потім підлітали до міста із заходу».

Наступного дня після тієї атаки південь Росії зазнав масштабного нальоту безпілотників. Джерела українських ЗМІ в СБУ та ГРУ заявили про поразку військового аеродрому в Ахтубінську Астраханської області, електропідстанції в Ростовській області та нафтобази в Калачі-на-Дону Волгоградської області. Пожежі на нафтобазі та електропідстанції потрапили на відео очевидців. В Астрахані та Волгограді обмежили роботу аеропортів.

Вогонь у відповідь

Крім крилатих і балістичних ракет, російська армія запускає по Україні авіабомби з модулем планування та корекції. Подібні снаряди можуть самостійно пролетіти 50 і більше кілометрів, збити їх засобами ППО дуже складно, зазначає Матвєєв.

Наслідки російського бомбардування Донеччини 8 вересня 2024 року. Руїни готелю «Зоря» в Миколаївці, де під завалами знайшли двох загиблих

Наслідки російського бомбардування Донеччини 8 вересня 2024 року. Руїни готелю «Зоря» в Миколаївці, де під завалами знайшли двох загиблих

Склад із коригованими бомбами в ніч проти 3 серпня атакували українські безпілотники на військовому аеродромі «Морозівськ» у Ростовській області. Вибух знищив Су-34 та пошкодив ще два літаки. Про це спочатку заявили у Головному управлінні розвідки України, пізніше в мережі з’явилося відео зі згорілим бомбардувальником.

Військовий аеродром Морозовськ

Військовий аеродром Морозовськ

Водночас постраждали житлові будинки, соціальні та торгові об’єкти. У будинках вибило шибки та пошкодило покрівлю, прозвітував губернатор Василь Голубєв.

В основному саме схожі до знищеного в Морозівську Су-34 обладнують для пусків авіабомб, що коригуються, зазначає військовий аналітик Кирило Михайлов. За його оцінкою, такі снаряди запускають із повітряного простору окупованої території Донецької області, про що також свідчать повідомлення про позаштатні падіння боєприпасів. Наприклад, 9 квітня запланована бомба впала на магазин у Єнакієвому. Снаряд ніс близько півтори тонни вибухівки, вона не розірвалася. Такі ж російські бомби регулярно падають у Бєлгородській області.

Евакуатор забирає автомобіль, пошкоджений вибухом бомби, яка аварійно відірвалася від винищувача-бомбардувальника Су-34 сил РФ. Квітень 2023 року

Евакуатор забирає автомобіль, пошкоджений вибухом бомби, яка аварійно відірвалася від винищувача-бомбардувальника Су-34 сил РФ. Квітень 2023 року

На початку червня у військовій розвідці України заявили, що вперше вразили російський винищувач Су-57: за даними відомства, це сталося 8 червня на аеродромі в згаданому вище Ахтубінську, звідки бомбардувальники злітають з балістичними і крилатими ракетами, щоб потім випустити їх над Каспійським морем. Спроби української армії «дотягнутися» до віддалених російських летовищ призводять до розширення зони ударів БПЛА. У день атаки по Ахтубінську один із дронів уперше за всю війну збили над територією Північної Осетії.

Від ударів у відповідь страждає і цивільне населення. У Краснодарському краї після атаки дронів у Приморсько-Ахтарську в ніч проти 5 липня померла шестирічна дівчинка. З аеродрому в цьому місті тієї ж ночі по Україні запустили «Шахеди». Обстріли з Приморсько-Ахтарська, як і з Єйська, регулярно продовжуються досі.

Попередня передислокація ударних сил Росії відбулася після передачі Україні ракет далекого радіусу дії ATACMS

Завантаження ракетної системи ATACMS на високомобільну артилерійську ракетну систему HIMARS. 26 липня 2023 року

Завантаження ракетної системи ATACMS на високомобільну артилерійську ракетну систему HIMARS. 26 липня 2023 року

Вперше ВСУ використали їх для завдання ударів в окупованому Бердянську та Луганську в жовтні 2023 року. Дозволу бити вглиб міжнародно визнаної російської території Україна поки що все ще не отримала. Якщо це станеться, удари по аеродромах на півдні Росії матимуть оперативне значення лише за координації з наземними операціями, зазначали в американському Інституті вивчення війни (ISW).

За інших варіантів очікувати припинення активного використання аеродромів у Ростовській, Астраханській, Волгоградській областях та Краснодарському краї не варто.

Керівники великих промислових підприємств із Ростовської області поскаржилися на відсутність правового регулювання у сфері захисту від БПЛА. Через постійні атаки бізнес змушений самостійно закуповувати засоби боротьби, хоча за законом забезпечувати захист країни має Міноборони.

Українські війська все частіше роблять атаки проти російських нафтопереробних заводів та об’єктів паливної інфраструктури.

За підрахунками Бі-бі-сі, з початку року дрони не менше 64 разів атакували подібні підприємства. Пожежу, що виникла на базі в Пролетарську Ростовської області після однієї з таких атак, не могли загасити протягом двох тижнів.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини