Президент Сербії Александар Вучич заявив про нові вимоги для нормалізації відносин із частково визнаним Косовом, а також запровадження спеціального статусу для сербського населення, що там мешкає.
Як повідомляє “Європейська правда”, слова Вучича цитує портал Danas.
Сербський президент сказав, що для нього і всіх сербів “найболючішою точкою залишається Косово і Метохія”, вживши назву Косова, яку використовує офіційний Белград.
Він заявив, що за останні роки не вдалось знайти вирішення “косовської проблеми”, яке б задовольнило сербів, а ситуація буде тільки погіршуватись, “тому що наближаються вибори”.
Реклама:
Далі президент Сербії перелічив заходи, які, на його думку, мають бути вжиті для повернення “до всього, що було досягнуто і отримано в процесі діалогу” для нормалізації відносин.
Він назвав проведення вільних і демократичних виборів на півночі Косова “за участю місії ОБСЄ і під контролем ЄС”, формування регіональної влади, в якій поліцейські сили будуть укомплектовані сербами.
Третьою вимогою Вучич назвав повернення сербських суддів і прокурорів до виконання судових функцій на півночі Косова, далі – виведення спецпідрозділів косовської поліції з незаконно побудованих баз і виведення з усіх установ на півночі Косова, а п’ятим пунктом – “термінове, негайне і остаточне формування Асоціації сербських муніципалітетів”.
Наступною вимогою, за словами президент Сербії, є негайне звільнення всіх “політичних в’язнів” у Косові. Також він сказав про відновлення банківських і поштових послуг, які Белград надавав косовським сербам.
Вучич анонсував, що проведе переговори з десятками світових лідерів і передасть їм ці вимоги, а також надішле відповідні листи Джо Байдену, Владіміру Путіну та Сі Цзіньпіну.
Насамкінець президент Сербії анонсував ухвалення в країні закону, який проголосить північ Косова “зоною особливого соціального захисту”, що “гарантуватиме право на фінансову підтримку безробітних”, а також передбачить розслідування стосовно тих, хто “виганяє сербів” із Косова.
Заява Вучича пролунала на тлі подальшого загострення між Белградом та Приштиною та провалу зусиль посередників – Європейського Союзу та США – із нормалізації відносин між ними.
Серед іншого, минулого місяця косовська поліція провела операцію, в ході якої закрила сербські установи на півночі Косова і конфіскувала знайдені в них документи. Хоча значної реакції з боку уряду і президента Сербії не було, Вучич анонсував “важливе” звернення, а сербські таблоїди після цього писали, що він нібито планував оголосити про “окупацію Косовом частини сербської території”.
Читайте більше про те, як Сербія розхитує Косово і чому дії Заходу лише посилюють кризу.
Підписуйся на “Європейську правду”!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.