-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

чи допоможе Україні власна ядерна бомба у війні з Росією?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Багато іноземних політиків стали забувати про загрозу, яку несе ядерна зброя, сказав цими вихідними депутат Держдуми від владної партії «Єдина Росія» Андрій Колесник і запропонував нагадати світові про цю небезпеку, підірвавши ядерну бомбу десь на території РФ. Торік ідею підірвати ядерну бомбу «десь над Сибіром» висловлювала і очільниця RT Маргарита Симоньян. А в середині серпня пропагандистське агентство «РИА Новости», посилаючись на анонімне джерело, поширило інформацію про нібито підготовку атаки України на атомні електростанції в Курській області РФ ( місто Курчатов) та окупованій Запорізькій області (в Енергодарі). Чи Захід досі боїться «російської жахалки» і що на це Україна, поцікавився в експерта з питань безпеки телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

Ми можемо технічно і реально приступити до виробництва власної ядерної зброї

Україна може почати виробляти власну ядерну зброю, якщо не отримає гарантії членства в НАТО. Про це заявив колишній віце-прем’єр із питань європейської інтеграції України Олег Рибачук.

«Якщо нас залишать без вибору, ми в результаті російської агресії переконаємося в тому, що насправді Захід та НАТО не в змозі виконати своїх зобов’язань перед Україною, ми збільшуватимемо випуск власної зброї. І, швидше за все, ми можемо технічно і реально приступити до виробництва власної ядерної зброї», – сказав Рибачук.

Олексій Іжак, експерт із питань міжнародної безпеки, вважає, що розмови про створення Україною власної ядерної зброї «дуже теоретичні».

Зробити ядерну бомбу в сучасному світі багато розуму не треба

«Ніхто в Україні не зважиться, якщо буде ухвалено таке рішення, робити це таємно, це потребує консультації», – наголосив Іжак в ефірі «Настоящему времени».

«Так, справді, зробити ядерну бомбу в сучасному світі багато розуму не треба. І те, що більшість країн цього не робить – це політичний вибір», – вважає він.

За словами експерта з питань міжнародної безпеки, володіння ядерною зброєю «не паралізує жертву». Іжак нагадує, що у Кремлі багато разів натякали на те, що якщо щось станеться не так, буде використано ядерну зброю. «Це позбавило Україну здатності чинити опір? Ні, – наголошує Іжак. – Я думаю, такі ж міркування можуть бути зроблені щодо Росії: що потрібно, щоб посадити Путіна за стіл переговорів? Мені здається, це навряд чи ядерна бомба.

«Усі ці розмови щодо того, що порушено Будапештський меморандум, важливі лише в тому аспекті, що ядерні країни дуже нервово на це реагують, – зазначає експерт. – Тому що дійсно порушено фундаментальну ідею кінця холодної війни, коли можна роззброюватися, це буде безпечно».

На військовій базі біля Хмельницького робітники виймають із шахти боєголовку ядерної ракети СС-19 радянської епохи, готуючи її до відправки в Росію, передавши тій останні 40 ядерних боєголовок. Квітень 1995 року

Цієї зброї у нас немає, безпеки у нас також немає

Україна підписала Будапештський меморандум у 1994 році, відмовившись від радянської ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США. Через 20 років – у 2014 році – Москва цей договір порушила, анексувавши Кримський півострів та спровокувавши бойові дії на Донбасі.

А за п’ять днів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну – у лютому 2022 року – на Мюнхенській безпековій конференції президент України Володимир Зеленський нагадав, що за відмову від третього за розміром у світі ядерного потенціалу Київ отримав гарантії безпеки. Але вони не працюють.

«Цієї зброї у нас немає, безпеки у нас також немає. Немає і частини території нашої держави, – наголосив він.

РФ запускає міжконтинентальну балістичну ракету «Сармат» з Плесецька на північному заході Росії. Очільник Росії Путін попередив, що без вагань використає ядерну зброю, щоб відбити спробу України повернути контроль над окупованими регіонами. Квітень 2022 року

РФ запускає міжконтинентальну балістичну ракету «Сармат» з Плесецька на північному заході Росії. Очільник Росії Путін попередив, що без вагань використає ядерну зброю, щоб відбити спробу України повернути контроль над окупованими регіонами. Квітень 2022 року

У жовтні 2022 року на той момент міністр оборони Росії Сергій Шойгу провів переговори з колегами з Туреччини, Франції, Великої Британії та США. Як писала російська преса, він обдзвонював їх, щоб повідомити новину про те, що Україна готує провокацію на своїй території з використанням «брудної бомби». В Україні заяви Шойгу назвали брехнею. Експерт з питань міжнародної безпеки Олексій Іжак каже, що це була одна із «ядерних жахалок» Кремля.

«Це звичайна вибухівка, звичайна бомба, велика кількість тротилу та гексогену, куди домішано відпрацьоване ядерне паливо. І воно викликає не лише руйнування, а ще й зараження, подібне до чорнобильського, – пояснює експерт. – Загалом це важко зробити. Щоб розкрити ці каністри, по-перше, вони величезні – 200 тонн кожна каністра, їх важко пересувати. По-друге, той, хто розкриває їх – гине. Тому придумати таку конструкцію, яка дозволяє ефективно використати таку бомбу, – це такий самий теоретичний шантаж, як і всі інші ядерні жахалки».

Тим часом ще на початку цього літа в Росії пройшли навчання нестратегічних ядерних сил, у яких брали участь з’єднання Ленінградського та Південного військових округів, а також військові з Білорусі. За умовними цілями противника армії двох країн вчилися завдавати електронні ракетні пуски із землі, повітря та моря.

У Кремлі заявили, що ці навчання були спровоковані заявами лідерів країн НАТО щодо можливості відправки в Україну військовослужбовців країн Заходу. А Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, говорив про можливу зміну ядерної доктрини Росії.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини