Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
«Де флот? Його немає». Як Росія втратила своє панування у Чорному морі
На початку повномасштабного вторгнення Росія поставила перед Чорноморським флотом чотири ключові завдання: блокада українського узбережжя, морська десантна операція, підтримка сухопутних військ на приморському напрямку та завдання ракетних ударів по території України.
Проте через два з половиною роки Україні вдалося не лише розблокувати «зерновий коридор», а й змусити Чорноморський флот тікати з Криму та переховуватись у Новоросійську.
Разом з експертами ми проаналізували, наскільки боєздатним залишається Чорноморський флот Росії та які поставлені задачі на початку війни провалились? Текстова публікація тут
Ердоган назвав повернення Криму Україні вимогою міжнародного права
Президент Туреччини Реджеп Ердоган вважає, що Крим має бути повернутий до складу України, оскільки це є вимогою міжнародного права. Про це він заявив у зверненні до учасників саміту «Кримська платформа».
«Наша прихильність до територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України залишається непохитною. Повернення Криму до складу України є вимогою міжнародного права. Забезпечення безпеки та добробуту кримських татар, одного з корінних народів Криму, є одним із пріоритетів нашої зовнішньої політики», – заявив Ердоган.
Він додав, що «задоволений» правовими нормами, які запровадив український уряд для захисту прав кримських татар. Більше про це тут
Голова комітету НАТО: Україна має вагомі військові причини завдавати глибших ударів по РФ
Голова Військового комітету НАТО заявив, що питання про те, чи дозволити Україні завдавати ударів углиб Росії ракетами далекого радіусу дії західного виробництва, є «політичною дискусією», але з військової точки зору це буде в межах законного права України.
Нідерландський адмірал Роб Бауер в інтерв’ю Радіо Свобода 14 вересня сказав, що скасування обмежень не є питанням, яке обговорює НАТО, але, на його думку як військового керівника, відповідь була б «так».
«Відповідно до статуту ООН і відповідно до права збройних конфліктів, якщо на вас нападає інша держава, то вам дозволяється захищатися, – сказав Бауер. – Цей захист не зупиняється на ваших кордонах. Вам дозволено атакувати ворога на його власній території». Більше інформації тут
«Я ж казав, що ми їх розносимо!»: українські десантники-артилеристи про відбиття російських штурмів
Курахівський напрямок наразі є найгарячішим відтинком фронту на Донбасі. Адже у разі успіху наступальної операції армії РФ – під великим питанням опиниться все вугледарське угруповання військ ЗСУ. Українські підрозділи, які тримають оборону в районі Невельського перебувають під загрозою оточення.
Журналісти Радіо Свобода (проєкт Донбас Реалії) поспілкувалися з українськими артилеристами, які роблять все можливе, щоб плани окупантів не здійснилися. Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
Радіо Свобода – 70. Журналісти, політики, представники духовенства на заході до річниці
Цього року Українська редакція Радіо Свобода відзначає 70 років з моменту заснування. У Києві з цього приводу влаштували захід, де виступив президент Радіо Свобода Стівен Капус, очільниця української редакції Радіо Свобода Мар’яна Драч, журналісти видання та гості.
А на панельній дискусії обговорювали нинішні виклики для свободи слова. Як все було – дивіться і читайте за лінком
Історія шага: від тригрошовика до половини копійки
Керівництво Нацбанку України виступило з ініціативою замінити копійку, як розмінну монету гривні, на шаг. Голова НБУ Андрій Пишний заявив, що копійка – монета російського походження, тож її варто позбутися в рамках політики деколонізації. Натомість шаг – це міра грошової лічби, яка була на українських землях в ХVІ–ХVІІ століттях. А в добу Української революції 1917–1921 років Михайло Грушевський запропонував розмінну монету назвати шагом.
Справді, копійка – монета російського походження. У ХVІ столітті в Московії з’явилася монета, на якій був зображений вершник зі списом «копєйний єздєц». Монету називали «копєйная дєньга». На початку ХVІІІ століття з’явилася монета з написом «копєйка».
Із шагом не все так зрозуміло, як з копійкою. Як і коли функціонувала ця грошова одиниця «Історичній Свободі» розповів історик Ігор Живолуп. Читайте, дивіться та слухайте за лінком
«Я у захваті. Українці – сильні»: володар двох «Оскарів» Майкл Дуглас поділився враженнями про Київ
Відомий американський актор і продюсер, володар двох «Оскарів», посланець миру ООН Майкл Дуглас приїхав до Києва і взяв участь у четвертому Саміті перших леді та джентльменів.
Дуглас висловив свої враження про Україну та українців у коментарі Радіо Свобода. Читайте і дивіться тут
Депутат Держдуми Росії пропонує підірвати ядерну бомбу над РФ. Торік це пропонувала очільниця RT Симоньян
Депутат Державної думи від владної партії «Єдина Росія» Андрій Колесник пропонує підірвати ядерну бомбу на території РФ. Він мотивував свою пропозицію тим, що, на його думку, багато іноземних політиків стали забувати про загрозу, яку несе ядерна зброя. Тому, вважає депутат, Росії варто нагадати світові про цю небезпеку.
«Треба десь зробити ядерний вибух, на якомусь полігоні. У нас зараз заборонені ядерні випробування, але, може, людям варто подивитися, до чого це все призводить насправді, варто почути. Якщо зняти мораторій, може, людство замислиться», – сказав Колесник у розмові з лояльним до російської влади виданням «Лента.ру». Більше інформації тут
«Нові будинки на могилах». Росія знищує докази воєнних злочинів у Маріуполі
У Маріуполі планують знести ще 21 багатоповерховий будинок, повідомили днями у так званому «міністерстві будівництва» окупованої частини Донеччини. На сайті відомства опублікований перелік будинків – вони розташовані на Лівобережжі Маріуполя.
Які саме будинки окупаційна влада демонтує у Маріуполі? Де живуть маріупольці, які залишилися без житла, і що їм обіцяють окупаційні чиновники? Чи вплине знесення будинків у Маріуполі на доведення воєнних злочинів російської армії під час боїв за місто? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
У США згадують українку Дарію Базилевич, яку вбила Росія
В Університеті Індіани у США вшановують памʼять 18-річної Дарії Базилевич, яка разом із мамою та двома сестрами загинула внаслідок російської ракетної атаки на Львів у ніч на 4 вересня.
Дарія була волонтеркою, яка з кількома іншими студентами Українського католицького університету (УКУ) допомагала студентам американського університету вивчати українську мову. Читайте і дивіться про це за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут