Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, виступаючи 17 вересня в Астані на другому саміті країн Центральної Азії, що розвиток співпраці з їхніми країнами є «стратегічною метою» для Німеччини.
«Ніколи раніше обмін між нашими суспільствами не був таким тісним – і він постійно зростає: політично, економічно і культурно», – сказав Шольц, додавши, що Берлін хоче «продовжувати і ще більше інтенсифікувати це».
Шольц наголосив, що «особливо в часи глобальної невизначеності ми потребуємо близьких, надійних міжнародних партнерів».
Востаннє Шольц зустрічався з лідерами Центральної Азії на їхньому першому саміті з Німеччиною, який відбувся у Берліні у вересні 2023 року.
Господар другого саміту, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, висловив вдячність німецьким структурам, які налагодили співпрацю між «однією з провідних країн світу з точки зору економічних і технологічних інновацій» і країнами Центральної Азії.
«Обʼєднавши схід і захід, північ і південь, Центральна Азія може стати центром тяжіння технологій, локалізації виробництва і випуску продукції з високою доданою вартістю», – сказав він, додавши, що регіон «відкритий для співпраці в різних сферах».
Раніше Президент Казахстану сказав Шольцу на переговорах в Астані 16 вересня, що Росія є «у військовому сенсі непереможною», та підтримав китайсько-бразильський мирний план.
«Потрібно уважно розглянути всі мирні ініціативи різних держав і прийти до рішення зупинити воєнні дії, а потім перейти до обговорення територіальних питань. На наш погляд, мирний план Китаю та Бразилії заслуговує на підтримку», – заявив він.
Шольц не погодився з пропозицією Токаєва, заявивши, що Берлін надає підтримку Києву, оскільки Росія здійснила неспровоковану агресію проти України в лютому 2022 року.
Минулого тижня правозахисна організація Human Rights Watch(HRW) опублікувала заяву, в якій закликала Шольца зосередитися на правах людини в пʼяти країнах Центральної Азії, що перебувають під жорстким контролем, під час цьогорічного саміту.
«Серйозні проблеми з правами людини в регіоні включають придушення права на протест і висловлення думок, в тому числі в Інтернеті, увʼязнення активістів, тортури в місцях позбавлення волі, репресії проти громадянського суспільства, насильство проти жінок, безкарність зловживань з боку сил безпеки, а також відсутність вільних і чесних виборів», – йдеться в заяві HRW.
«Уряд Німеччини не може робити вигляд, що тісніші звʼязки з Центральною Азією можливі без значного поліпшення ситуації з правами людини в регіоні. Майбутній саміт дає можливість дати це зрозуміти», – наголошується в заяві.