-0.7 C
Kyiv
Четвер, 19 Грудня, 2024

«Паскудні наклепи» і «втручання у вибори». Чому турне Зеленського до США обернулося сваркою з Трампом і республіканцями?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

«Шановний президенте Зеленський, я вимагаю, щоб ви негайно звільнили посла України в США Оксану Маркарову» – такими ультимативними словами починається лист спікера Палати представників Конгресу США Майка Джонсона президентові України, оприлюднений 25 вересня на сайті Конгресу та у соцмережі. А на цьому тлі кандидат на посаду США від Республіканської партії Дональд Трамп звинувачує Зеленського у прихильності до конкурентів-демократів.

В Офісі президента України не коментують скандали публічно й не реагують на вимогу відправити посла Маркарову у відставку. Та низка українських і закордонних політиків і дипломатів як відкрито, так і на умовах анонімності вже проаналізували ситуацію. Чи мала місце дипломатична помилка посла Маркарової? Що образило Дональда Трампа і як скандал вплине на двопартійну підтримку України в США? Радіо Свобода зібрало думки й реакції.

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон (посередині) та колишній кандидат у президенти Вівек Рамасвамі праворуч за Джонсоном) слухають, як колишній президент Дональд Трамп (ліворуч) розмовляє з журналістами. Нью-Йорк, 14 травня 2024 року

Що розлютило республіканців і до чого тут Оксана Маркарова?

Президент України в нашій країні, і він зводить маленькі паскудні наклепи на адресу вашого улюбленого президента – мене

«Президент України в нашій країні, і він зводить маленькі паскудні наклепи на адресу вашого улюбленого президента – мене», – це слова Дональда Трампа, сказані під час його передвиборчого мітингу цього тижня.

Республіканці та їхній лідер усе гучніше критикують Зеленського та його візит до США. Хоча буквально перед його приїздом Трамп не виключав, що зустрінеться з українським президентом, який хотів показати свій «План перемоги України» обом кандидатам.

Усе пішло не за планом, коли Володимир Зеленський дістався США і зробив першу зупинку в штаті Пенсильванія, за який точиться запекла політична боротьба. Від того, хто здобуде там перевагу, багато в чому залежатиме результат виборів у цілому. Тож і локація, і компанія, в якій опинився український президент, мають велике значення в розпал кампанії.

Зеленський відвідав завод із виробництва артснарядів у Скрентоні, завантажений під потреби України. До української делегації приєднався губернатор штату Пенсильванія Джош Шапіро. Це близький соратник Камали Гарріс, якого кандидатка від Демократичної партії розглядала як потенційного віцепрезидента. На заводі помітили також сенатора Бога Кейсі і конгресмена Метта Картрайта – теж демократів.

Зліва направо: посол України у США Оксана Маркарова, спікер парламенту України Руслан Стефанчук, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і міністр оборони України Рустем Умєров. Вашингтон, 6 грудня 2023 року

Зліва направо: посол України у США Оксана Маркарова, спікер парламенту України Руслан Стефанчук, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і міністр оборони України Рустем Умєров. Вашингтон, 6 грудня 2023 року

Республіканців неабияк розлютило, що на захід, із огляду на політично чутливий сезон, їх не запрошували. У партії, що має більшість у нижній палаті Конгресу і чий кандидат може очолити США, вважають, що поїздка до Скрентона могла зіграти на руку їхнім конкурентам-демократам. І спікер Палати представників висунув Зеленському публічну вимогу: звільнити організаторку візиту на завод боєприпасів – посла України в США Оксану Маркарову.

«Навмисно туди не запросили жодного республіканця. Ця поїздка була явним партійним заходом, покликаним допомогти демократам, і, безумовно, стала втручанням у виборчий процес», – сказано в листі Майка Джонсона.

Я так розумію, що команда Зеленського не мала жодного стосунку до тих людей, яких запросили… Розумію, й чому республіканці сприймають це як прояв кампанії

Коло претензій до України в республіканців, як ясно з публічного послання їхнього провідного політика, – ширше. Джонсон, не конкретизуючи, пише Зеленському, що кандидати на чолі президентського списку Республіканської партії «стають мішенню для нападок у медіа з боку посадових осіб вашого уряду».

Журналістам Джонсон заявив, що не зустрінеться з Зеленським 26 вересня у Вашингтоні. Послався на свою зайнятість, зазначивши, що навряд чи навіть буде в цей час у місті. Нещодавні події назвав «жахливими» й додав, що вони напружують взаємини між країнами у критичний для України час.

Республіканці в Конгресі США й ініціювали розслідування щодо візиту Зеленського до Пенсильванії. Вважають, що в такий спосіб він підтримав демократів перед вирішальним листопадом і втрутився у вибори. У Білому домі закликали відмовитися від цього процесу й нагадали про аналогічний захід за участі українського президента.

«Лише два місяці тому президент Зеленський відвідав штат Юта і провів дуже схожий захід з губернатором-республіканцем. На тому заході були присутні представники Республіканської партії, і не було жодної вимоги провести розслідування», – зазначила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

«Для української сторони це була аполітична історія. Відвідини заводу, що виробляє зброю, яка використовується в Україні, не є політичною діяльністю як такою. Я так розумію, що команда Зеленського не мала жодного стосунку до тих людей, яких запросили… Розумію, й чому республіканці сприймають це як прояв кампанії. Це відбулося в Пенсильванії – ключовому штаті, що коливається. Та це не те, за що українці несли будь-яку відповідальність», – зазначив у коментарі Радіо Свобода колишній посол США в Україні, а нині директор Євразійського центру Атлантичної ради США Джон Гербст.

Спікер Палати представників Майк Джонсон виступає перед журналістами в Нью-Йорку, 24 квітня 2024 року

Спікер Палати представників Майк Джонсон виступає перед журналістами в Нью-Йорку, 24 квітня 2024 року

Більше претензій республіканців і зворотних від Зеленського

Не планує зустрічатися з Зеленським і Дональд Трамп, чиї заяви на адресу України та її президента зараз, мабуть, найрізкіші за всю кампанію.

Кандидат у президенти від республіканців за цей тиждень устиг похвалити військовий досвід Росії в історичних конфліктах, заявивши, що Москва не програє. Зеленського Трамп називав «найбільшим торговцем на землі», який щоразу їде зі США з мільярдами доларів, і прямо заявив, буцімто український президент хоче перемоги демократів на американських виборах. У разі ж їхньої поразки Трамп планує зв’язатися з Володимиром Путіним і Зеленським та переконати їх укласти угоду про припинення війни.

Загостренню риторики Трампа передувало інтерв’ю Зеленського The New Yorker, яке багато хто вважає виданням продемократичного спрямування.

Український президент розкритикував бачення команди Трампа щодо завершення війни, а його самого запідозрив у тому, що політик «насправді не знає, як зупинити війну, навіть якщо йому здається, що він знає, як це зробити».

Кандидат у президенти від Республіканської партії, колишній президент Дональд Трамп, виступає на передвиборчому заході в Мінт-Гілл, штат Північна Кароліна, 25 вересня 2024 року

Кандидат у президенти від Республіканської партії, колишній президент Дональд Трамп, виступає на передвиборчому заході в Мінт-Гілл, штат Північна Кароліна, 25 вересня 2024 року

Кандидат Трампа у віцепрезиденти Джей Ді Венс не виключав замороження конфлікту на нинішніх позиціях і створення демілітаризованої зони. Зеленський зазначив, що не сприймає всерйоз слова Венса й порадив йому читати історію Другої світової.

Не думаю, що Трамп може бути в чомусь ображений. Я скоріше розглядаю це як елемент передвиборчої риторики

«Здається, його меседж полягає в тому, що Україна повинна принести жертву. Це повертає нас до питання про ціну і про те, хто її заплатить. Ідея про те, що світ повинен закінчити цю війну коштом України, є неприйнятною», – підкреслив Зеленський.

Очільник парламентського комітету з міжнародної політики, депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко не думає, що Зеленський образив цими словами Трампа і що це матиме наслідки в довгостроковій перспективі.

«Справжній політик керується логікою політичних подій і насамперед інтересами своєї країни. Я не думаю, що Трамп може бути в чомусь ображений. Я скоріше розглядаю це як елемент передвиборчої риторики або передвиборчої кампанії. Тобто треба просто почекати. Упевнений, що ситуація буде змінюватися вже після виборів», – зауважив у коментарі Радіо Свобода Мережко.

Олександр Мережко, народний депутат від фракції «Слуга народу»

Олександр Мережко, народний депутат від фракції «Слуга народу»

Його колега від опозиційної «Європейської солідарності» Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка очолює комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, зауважила, що тон Зеленського, зважаючи на чутливість нинішнього політичного контексту в США, міг бути м’якшим.

Точно можна було знайти інші слова, щоб висловити свою незгоду з позицією, як завершувати цю війну

«Чи можна було уникнути (скандалу – ред.)? Ну точно можна було знайти інші слова, щоб висловити свою незгоду з позицією, яка буде озвучена стосовно того, як завершувати цю війну тим же кандидатом у віцепрезиденти Венсом чи кандидатом у президенти Трампом… Ми мали би дмухати на холодне у взаєминах зі Сполученими Штатами й дуже ретельно продумувати кожен наш крок», – наголосила в розмові з Радіо Свобода Климпуш-Цинцадзе.

У доцільності публічної критики планів команди Трампа щодо України сумнівається і Джон Гербст.

«Джей Ді Венс і його погляди щодо припинення війни є наївними та небезпечними для України або, якщо вже на те пішло, – для США. Та я не впевнений, що це найкращий шлях для Зеленського, щоб публічно висловлювати ці думки… Цього тижня Трамп сказав деякі нестримані речі в результаті візиту до Пенсильванії Зеленського та його коментарів The New Yorker. Це прикро. Але ми все одно знаємо, що в світі Трампа є багато людей, які розуміють, що Росія є ворогом Сполучених Штатів… Цей тиждень додав сміливості наївним у світі Трампа, які не розуміють, що я щойно сказав. Але не впевнений, що це для них є вирішальним», – каже Гербст.

«Видихнути й почекати». Доля посла Маркарової у США

Офіс українського президента «штурмують» журналісти з численними запитами відреагувати на запит Джонсона звільнити посла Маркарову й прокоментувати очевидне напруження відносин з республіканцями у ширшому контексті, зокрема – наслідків для України. Офіційної реакції на дипломатичний скандал поки немає.

Треба видихнути і почекати, не поспішати з якимись кроками

Голова парламентського комітету з міжнародної політики Олександр Мережко вважає, що взяти паузу – правильна позиція.

«Треба, так би мовити, видихнути і почекати, не поспішати з якимись кроками і одночасно намагатися підтримувати комунікацію з республіканцями й демократами… Іноді краще щось не зробити або щось не сказати, ніж сказати чи зробити, а потім пожалкувати про це», – зазначив Мережко.

Депутат не став оцінювати організацію візиту Зеленського та можливість промаху з боку Маркарової в політичній навігації.

«Зараз немає сенсу занурюватися в це питання, тобто намагатися з’ясувати, хто винен або хто не винний. Це безперспективно. Нам тепер важливо шукати вихід з цієї ситуації», – зазначив Мережко.

Посол України у США Оксана Маркарова

Посол України у США Оксана Маркарова

Один із українських високопоставлених дипломатів на умовах анонімності сказав Радіо Свобода, що українській стороні варто було зважати на чутливість нинішнього політичного контексту, плануючи турне Зеленського до США.

«Вони справді повинні були включити в програму республіканський сегмент. Але мені невідомо, чи обговорювалося це при підготовці візиту і, якщо так, то хто від цього відмовився», – зауважив співбесідник, не уповноважений коментувати це офіційно.

Дипломати ЄС, які висловили свої міркування Радіо Свобода, згодні, що українській стороні слід було діяти обережніше.

«Реакція Джонсона є надмірною, але вважаю, що українці також повинні бути чутливими до республіканців», – зауважив у розмові Радіо Свобода один зі співбесідників, теж не вповноважений давати коментарі відкрито.

«Не думаю, що вона перевищила межі, але вона мала бути більш обережною та продуманою щодо політичних наслідків, плануючи такі візити», – наголосив інший співрозмовник. Є й такі, що виступили на захист посла України в США.

Президент України Володимир Зеленський під час відвідин у США Скрентонського армійського боєприпасного заводу, де виробляють складові частини артилерійських і мінометних снарядів. Скрентон, 22 вересня 2024 року

Президент України Володимир Зеленський під час відвідин у США Скрентонського армійського боєприпасного заводу, де виробляють складові частини артилерійських і мінометних снарядів. Скрентон, 22 вересня 2024 року

«Макарова обрала одну з великих фабрик, які надають важливу допомогу Україні. Фабрика – в Пенсильванії… Губернатор виявляється демократом і користується нагодою, щоб приєднатися та трохи пролобіювати себе й демократів. Хіба це провина Маркарової?» – зазначив ще один дипломат східної країни ЄС, не вповноважений говорити зі ЗМІ відкрито.

На захист Маркарової стала й переважна частина українського дипломатичного й політичного корпусу.

Зараз було б зовсім неправильно «топити» чинну пані посла Україні в США Оксану Маркарову

«Зараз було б зовсім неправильно «топити» чинну пані посла України в США Оксану Маркарову… Тим більше, що пані Маркарова працює в чіткій координації з Офісом президента України. Сподіваюся, що і там не буде поспішних рішень», – зауважив попередник Маркарової на посаді посла у США Валерій Чалий.

«Несправедливе звинувачення та спроба вкотре втягнути нас у свої політичні розбірки. Моя підтримка та повага Оксані Маркаровій», – написала у соцмережах народна депутатка Мар’яна Безугла.

Президент України Володимир Зеленський виступає під час засідання Ради безпеки ООН. Нью-Йорк, 24 вересня 2024 року

Президент України Володимир Зеленський виступає під час засідання Ради безпеки ООН. Нью-Йорк, 24 вересня 2024 року

Доля подальшої підтримки України в США

Україна шукала політичний баланс у взаєминах із ключовими партіями в США, вважає нардеп від «Слуги народу», член парламентського комітету з зовнішньої політики Богдан Яременко. Та не було зустрічного руху.

«Мушу визнати, що, напевно, зваживши ризики, рекомендував би президенту Зеленському летіти в Пенсильванію (на завод із виробництва боєприпасів – ред.). Надто важливо було і є донести сигнал, що допомога Україні вигідна американцям… Також посол однозначно враховувала, що пропозиції республіканцям від України про зустрічі були, і саме ці пропозиції були знаком того, що Україна дотримується правила збалансованих відносин», – написав у соцмережах Яременко.

Ексміністр закордонних справ України Вадим Пристайко не думає, що в разі перемоги Дональда Трампа Оксана Маркарова залишиться на своїй посаді, й справа не в поступках його адміністрації.

Вадим Пристайко, колишній посол України у Великій Британії

Вадим Пристайко, колишній посол України у Великій Британії

«У нас достатньо дипломатів (на потенційну заміну – ред.). Але шкода втратити такого ефективного посла, як Оксана Маркарова прямо там, де вона зараз працює й налагодила багато зв’язків, але така вже доля дипломата… Якщо дійсно приходить адміністрація, яка тебе не сприймає радикально на цьому місці, навряд чи вони забудуть в разі приходу про це… Справедливо-несправедливо – це вже для дипломата немає значення», – каже Пристайко, чия каденція в Лондоні як посла свого часу достроково завершилася. Щоправда, через рішення Києва.

Шкода втратити такого ефективного посла, як Оксана Маркарова прямо там, де вона зараз працює й налагодила багато зв’язків

Ексміністр і колишній посол України у Британії вважає, що скандалу вкрай важко було запобігти. Дипломат каже, в Трампа просто знайшли для нього привід і намагаються отримати від «шуму» власні політичні дивіденди.

«Команда Трампа намагається скористатися будь-якою зачіпкою, щоб продемонструвати це як помилку. Вони обрали найбільш чутливий для американської аудиторії момент втручання у вибори. Це «священна корова» для всіх американців, які щиро вірять, що вони обирають без всякого тиску… Україна стала, на превеликий жаль, центром цих розбіжностей, і кожна сторона намагається це використати – так залишатиметься й надалі, напевно», – зауважив у розмові з Радіо Свобода Пристайко.

Експрезидент США, кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп (праворуч) і його кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс на передвиборчому мітингу. Атланта, 3 серпня 2024 року

Експрезидент США, кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп (праворуч) і його кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс на передвиборчому мітингу. Атланта, 3 серпня 2024 року

Дипломат не вважає, що Україна за цей тиждень втратила підтримку республіканців, адже партія не складається лише з трампістів. Із цим згоден і аналітик зі США Джон Гербст, зауважуючи, втім, що вплив скандалу і його наслідки ще належить оцінити у більш віддаленому майбутньому.

«Суперечку підхопили наївні у світі Трампа, які хочуть закінчити війну на вигідних для Путіна умовах. Це дає їм те, про що вони можуть говорити, на жаль. Але деякі люди… також розуміють, що відгуки Зеленського про плани Трампа й Венса (завершити війну – ред.) – не є неправильними. Знову ж таки, це політика… Все ще велика кількість республіканців підтримує Україну. Тож це, безумовно, складне питання», – каже Гербст.

Все ще велика кількість республіканців підтримує Україну

Республіканці нікуди не зникнуть з політичної арени в США. Вони мають глибоку історію, підтримку мільйонів виборців, більшість у Палаті представників Конгресу, що має вплив на бюджетні процеси, а відтак – і зовнішньополітичні рішення.

Налагоджувати контакти з цією політсилою і її різними течіями потрібно, згодні українські політики з усіх політичних таборів. А їхні західні колеги обережні в прогнозах стосовно довгострокової допомоги Україні. Все залежить від того, хто переможе на президентських виборах і чи поводитиметься переможець на посаді так само, як під час кампанії. Історія США, зокрема, знає різні приклади.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини