В Узбекистані у школі вчителька в російському класі смикнула учня за вухо і вдарила його по обличчю після того, як він запитав її, чому вона не розмовляє російською мовою. Це викликало політичну суперечку між Ташкентом і Москвою, пише узбецька служба Радіо Свобода
Відео інциденту стало вірусним в соціальних мережах і мало бурхливу реакцію серед росіян.
25 вересня речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила в інтервʼю, що Росія «запросила офіційні пояснення узбецької сторони» щодо цього інциденту.
У своїй заяві Захарова високо оцінила «багатовіковий позитивний вплив російської мови у взаємному спілкуванні та культурно-освітніх, наукових, соціально-економічних відносинах» з Узбекистаном.
Міністерство закордонних справ Узбекистану не відреагувало на заяву Москви. Заступник голови узбецького парламенту і лідер Демократичної партії «Національне відродження» Алішер Кадиров, 26 вересня написав у телеграмі, що «краще б (Росії – ред.) займатися своїми власними справами, повними проблем, ніж розбиратися в наших внутрішніх питаннях».
«Порушення прав узбецької дитини в школі в Узбекистані буде розслідуватися відповідно до узбецьких законів. Нікому не вигідно піднімати шум на порожньому місці», – зазначив політик
Хоча лише близько 2% з 35-мільйонного населення Узбекистану є етнічними росіянами, російська мова все ще викладається в школах по всій країні.
На початку вересня Алішер Кадиров запропонував заборонити всі радянські символи та ідеологію в Узбекистані у відповідь на рішення суду в південно-східному узбецькому місті Самарканд винести умовно-достроковий вирок місцевому жителю за співпрацю з прорадянською російською групою, що закликала до відновлення Радянського союзу.
Як пише узбецька служба Радіо Свобода, в Узбекистані вчителі карають учнів шкіл, студентів і дитсадків. Вважається, що фізичне насильство у школах є системною проблемою. За даними дослідження ЮНІСЕФ, дві третини (62%) дітей у віці від 1 до 14 років у країні зазнавали насильницьких методів виховання (фізичних покарань, психологічної агресії), а 33% дівчат у віці 15-19 років вважають, що чоловік має право бити дружину.