Одинокі матері можуть отримувати грошові виплати, додаткову відпустку та пільги
Статус “одинока матір”, чи як кажуть в народі “мати-одиначка”, не зафіксований в жодному законі. Тому одиноким матерям доводиться докласти зусиль, щоб довести свій статус та отримати допомогу від держави. Сьогодні розповідаємо як отримати цей статус та почати отримувати допомогу від держави.
Читайте також: Розлучення під час війни – юристка розповіла подробиці
Як отримати статус “одинока матір” в Запоріжжі та які документи й докази для цього потрібні
Основним критерієм для набуття статусу одинокої матері є відсутність реєстрації шлюбу або наявність документів про розірвання шлюбу. Проте, недостатньо лише наявності свідоцтва про шлюб чи його розірвання. Законодавство не визначає чітких документів, які підтверджують, що батько не бере участі у вихованні дитини.
Департамент соцзахисту може запросити від матері, яка хоче отримати цей статус наступні документи:
- свідоцтво о народженні дитини;
- свідоцтво про розлучення;
- документи з суду про призначення чи стягнення аліментів з батька;
- інформація від дільничого про тих, хто проживає разом з жінкою та дитиною;
- довідки зі школи або дитсадка, де підтверджується відсутність участі батька;
- свідчення сусідів.
Важливо підкреслити, що перелік документів не є вичерпним. Це означає, що можуть тягнути час довго і має сенс залучити адвоката на цьому етапі.
Департамент соцзахисту керується наступним визначенням. “Одинокою матір’ю” є жінка, яка виховує дитину, у якої в Книзі реєстрації народжень відсутній запис про батька або він зазначений лише за прізвищем і громадянством матері, а ім’я та по батькові батька вказані за її бажанням. Такі жінки мають право на різні пільги, щомісячні виплати та іншу державну підтримку.
Читайте також: Стартував прийом заявок на бізнес-навчання для ВПО, ветеранів та осіб з інвалідністю – як долучитися запоріжцям
Як отримати соціальну допомогу для одиноких матерів в Запоріжжі
Статус одинокої матері включає право на отримання соціальної допомоги від держави. Для цього потрібно звернутися до органів праці та соціального захисту за місцем реєстрації. До таких органів належать:
Міністерство соціальної політики України (в Запоріжжі воно розташоване на проспекті Соборному, 164);
Департамент соцзахисту(в Запоріжжі він знаходиться на проспекті Маяковського, 3).
Додатково допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання, якщо подано довідку про відсутність отримання допомоги за місцем реєстрації. Соціальна підтримка надається незалежно від інших видів допомоги на дітей, за винятком випадків, коли дитина перебуває на повному державному утриманні. У такому разі право на допомогу втрачається, але якщо дитина тимчасово повертається додому, одинока мати може отримати грошову компенсацію за період перебування дитини вдома, при наявності відповідної довідки навчального закладу.
Читайте також: В Україні розширили перелік професій на перекваліфікацію за державний кошт – як запоріжцям скористатися послугою
Які є види пільг для одиноких матерів в Запоріжжі
Одинока матір має право на декілька видів пільг, якщо вона з Запоріжжя:
- соціальне забезпечення, тобто грошові виплати;
- додаткові гарантії трудового законодавства, включаючи відпустки та неможливість звільнити її;
- пільги з оподаткування та забезпечення житлом.
Основним видом пільг є грошові виплати. Для їх отримання необхідно підготувати наступні документи:
- заява про призначення допомоги за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- декларація про доходи та майновий стан за встановленою формою;
- довідка про доходи, якщо вони не відображені в державних реєстрах;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про народження дитини або альтернатива у вигляді довідки від місцевої ради чи документів, виданих іноземними державами;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- для усиновлювачів – копія рішення про усиновлення.
На який розмір грошової допомоги може розраховувати мати-одиначка
Розмір грошової допомоги визначається як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні шість місяців.
У 2024 розі розмір прожиткового мінімуму складає 3 028 грн – для працездатних осіб, 2 563 грн – для дітей віком до шести років, 3 196 грн – для дітей від шести до вісімнадцяти років, 2 361 грн – для осіб, які втратили працездатність.
Читайте також: Чат-боти, телефони та особисті кабінети – де запоріжцям передати показники за комунальні послуги
Який додатковий захист у сфері трудових відносин є в одиноких матерів в Запоріжжі
Важливо зазначити, що такі гарантії мати-одиначка отримує лише за умови офіційного працевлаштування. В інших випадках роботодавець ігнорує її законні права.
Держава гарантує:
- додаткову 10 денну відпуску згідно зі статтею 19 Закону України “Про відпустки”;
- невикористану відпустку можна взяти в будь-який час;
- отримати грошову компенсацію у разі звільнення;
- трудове законодавство забороняє відмовляти залучати її до понаднормових робіт та відряджень без згоди;
- роботодавець не може звільнити одиноку матір якщо її діти молодші за 14 років чи вона виховує дитину-інваліда (до 18 років), якщо він не гарантує їй працевлаштування, згідно з КЗпП України.
Читайте також: Державні гранти на навчання – як запоріжцям отримати за оновленим алгоритмом
За яких умов мати-одиначка втрачає право на фінансову допомогу
Якщо за останній рік відбулося щось з нижче перерахованого, держава припиняє грошову допомогу матері одиначки.
Протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, хтось з родини здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень.
У власності родини є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
У власності сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років.
Таким чином, стає зрозуміло, що отримувати саме фінансову допомогу одинокі матері можуть тільки у випадку, якщо їх фінансовий стан відповідає рівню “соціально вразливих шарів населення”. А от на інші пільги рівень їх добробуту не впливає та надається до тих пір, поки дитині не виповниться 14 років або 18 років, якщо це інвалід.
Раніше ми розповідали, що дітей військовослужбовців запрошують на безплатні заняття у Запоріжжі.